صدها زخمی در اعتراض‌ها به اصلاحات قانون بازنشستگی در فرانسه

0
84
Frankreich, Bordeaux | Proteste gegen die Rentenreform

سیاستفرانسه

صدها زخمی در اعتراض‌ها به اصلاحات قانون بازنشستگی در فرانسه

بحران اصلاح قانون بازنشستگی در فرانسه که به موجب آن سن بازنشستگی با دو سال افزایش به ۶۴ سال می‌رسد، همچنان ادامه دارد.

19 ساعت قبل19 ساعت قبل

اعتراض‌‌های گسترده به اصلاحت در قانون بازنشستگی فرانسه ادامه دارد و بار دیگر دست کم یک میلیون نفر به جاده‌ها برآمدند. به دلیل این اعتراض‌ها، چارلز سوم پادشاه بریتانیا سفرش به فرانسه را به تعویق انداخت.https://p.dw.com/p/4PDldاعلانات بازرگانی

در فرانسه اعتصاب‌ها و اعتراض‌ها در برابر اصلاحات قانون بازنشستگی شدت یافته است. مخالفان این اصلاحات بعضی از ایستگاه‌های قطار، سرک‌ها و بخشی از میدان هوایی شارل دو گل پاریس را مسدود کردند.

شماری از پروازها و قطارها به دلیل این اعتصاب‌ها لغو شدند و بخشی از لیسه‌ها و دانشگاه‌ها نیز بسته شدند. به دلیل مسدود سازی ذخیره‌گاه‌های مواد سوخت، ۱۵ درصد از تانک‌تیل‌ها در فرانسه حداقل یکی از انواع مواد سوخت را تمام کرده اند.

به اینستاگرام دویچه وله دری بپیوندید

معترضان در بوردو در جنوب غرب این کشور در محوطه ورودی شهرداری آتش برافروختند و بخشی از آن را آسیب زدند. در دیگر شهرها مانند نانت و رن در شمال غرب نیز از زد و خورد گزارش شده است. 

Frankreich, Lyon | Proteste gegen die Rentenreform
فرانسه، اعتراضاتعکس: Jeff Pachoud/AFP/Getty Images

مرتبط: فرانسه با اعتصاب های گسترده مردمی دست و پنجه نرم می کند

ماموران پولیس برای پراکنده ساختن معترضان از گاز اشک‌آور و موترهای آب‌پاش استفاده کردند. به گفته ژرالد دارمانین، وزیر داخله فرانسه در سراسر این کشور بیش از ۴۵۰ تن بازداشت شده و حدود ۴۴۰ عضو نیروهای امنیتی زخمی شده اند.

در مجموع حداقل ۱۲ هزار پولیس توظیف شده اند. مقامات حکومت از اشتراک بیش از یک میلیون معترض در سراسر این کشور سخن گفته اند، اما طبق معلومات اتحادیه کارگری «CGT» ۳.۵ میلیون تن در این اعتراضات اشتراک داشته اند.

Frankreich Bayonne | Protest gegen Rentenreform
فرانسه، اعتراضات در برابر اصلاح قانون بازنشستگیعکس: Bob Edme/AP/picture alliance

الیزابت بورن، نخست وزیر فرانسه خشونت در اعتراض‌ها و خسارات‌های ناشی از آن را توجیه‌ناپذیر خوانده است. کاخ الیزه اعلام کرده است که به دلیل اعتراضات سفر سه روزه چارلز سوم، پادشاه بریتانیا به فرانسه که قرار بود روز یک شنبه آغاز شود، به تعویق افتاده است.

این اعتصاب‌ها و اعتراض‌های روزانه برای چند هفته عمدتاَ به صورت مسالمت‌آمیز جریان داشت. اما در اعتراض‌های خودجوش روزهای اخیر خشونت صورت گرفته است. لوران برگر از اتحادیه کنفدراسیون دموکراتیک کار در فرانسه (CFDT) گفت: «ما خواستار اقدامات عاری از خشونت هستیم که به اموال و مردم احترام بگذارد.»

Frankreich, Paris | Proteste gegen die Rentenreform
فرانسه، اعتراضاتعکس: Anna Kurth/AFP/Getty Images

اصلاحات مورد مناقشه چیست؟

دلیل این اعتراض‌ها اصلاحات در قانون بازنشستگی است. حکومت رئيس جمهور امانونئل مکرون می‌خواهد سن تقاعدی را به صورت تدریجی از ۶۲ به ۶۴ سالگی افزایش دهد.

حکومت می‌خواهد با این اصلاحات از کسری در صندوق بازنشستگی جلوگیری کند. از یک هفته به این سو اعتراض‌ها به این خاطر شدت یافته است که حکومت بر تصویب این قانون بدون رای گیری در پارلمان تاکید دارد.

شام دوشنبه درخواست رای عدم اعتماد به حکومت ناکام ماند و به این ترتیب این اصلاحات مورد تائید قرار گرفت. این اصلاحات حالا برای بررسی در شورای قانون اساسی قرار دارد و معلوم نیست چه زمانی در مورد آن تصمیم می‌گیرد. 

Frankreich Nizza | Protest gegen Rentenreform
عکس: ERIC GAILLARD/REUTERS

ویدیوهای معلوماتی را دریوتیوب دویچه وله دری ببینید 

مکرون در نظر دارد که این اصلاحات تا پایان سال به اجرا درآید. در حال حاضر هرچند سن بازنشستگی در فرانسه ۶۲ سالگی است، اما در واقعیت بازنشستگی به طور متوسط دیرتر آغاز می‌شود. یعنی کسانی که به مدت طولانی سهم کافی در صندوق بازنشستگی پرداخت نکرده اند، دیرتر به تقاعد می‌روند. از ۶۷ سالگی مردم می‌توانند بدون توجه به مدت پرداخت سهم تقاعدی، می‌توانند حقوق بازنشستگی کامل بگیرند. حکومت می‌خواهد این بخش قانون را حفظ کند. حکومت می‌خواهد حداقل حقوق تقاعدی ماهانه را به ۱۲۰۰ یورو افزایش دهد.

پاسخ ترک

Please enter your comment!
Please enter your name here