درمسیر درست تاریخ؛ پوتین و شی جین پینگ بر سر چه موضوعاتی به توافق رسیدند؟

0
45

کاروان رئیس جمهور چین پس از ساعاتی کرملین را ترک و به سمت محل اقامت شی جین پینگ حرکت کرد.به گزارش اسپوتنیک، پس از مذاکرات میان رهبران روسیه و چین، روز سه شنبه ضیافت شان درکاخ کرملین برگزار شد.

ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه در ختم ضیافت برای بدرقه همتای چینی خود به بیرون برآمد. رهبران دست دادند و مختصری صحبت کردند. پوتین چندین بار برای خداحافظی دست تکان داد.شی جین پینگ 20 مارچ در سفری رسمی وارد روسیه شد. این اولین سفر خارجی او پس از انتخاب مجدد به عنوان رئیس دولت برای سومین دوره بود.شی جین پینگ روز دوشنبه در بدو ورود به روسیه گفت که پکن و مسکو شرکای قابل اعتمادی بوده و چین آماده است تا با قاطعیت در کنار روسیه از قوانین بین المللی محافظت کند. سفر رئیس جمهور چین به دعوت رئیس جمهور روسیه از 20 تا 22 مارچ ادامه خواهد داشت.

درمسیر درست تاریخ؛ پوتین و شی جین پینگ بر سر چه موضوعاتی به توافق رسیدند؟

23:10 21.03.2023

درمسیر درست تاریخ؛ پوتین و شی جین پینگ بر سر چه موضوعاتی به توافق رسیدند؟ - اسپوتنیک افغانستان  , 1920, 21.03.2023

© Sputnik / Sergey Karpuhin/POOL / مراجعه به بانک تصاویر

Telegram

بخش اصلی سفر سه روزه رئیس جمهور چین در مسکو به پایان رسید. شی جین پینگ با ولادیمیر پوتین و اعضای دولت روسیه دیدار کرد، اسناد کلیدی دوجانبه امضا شد.به گزارش اسپوتنیک، ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه و شی جین‌پینگ، رئیس‌جمهور چین در گفت‌وگوهای کرملین بر اصول اساسی توسعه همکاری‌های اقتصادی بین دو کشور تا سال 2030 توافق کردند و بیانیه مشترکی را امضا کردند.بر اساس اسنادی که به امضاء رسیده است، تعامل در هشت حوزه کلیدی اقتصادی برنامه ریزی شده است.1.افزایش و بهبود بخشیدن ساختار تجارت، توسعه تجارت الکترونیک و ابزارهای پیشرفته، ایجاد فضای کسب و کار.2.افزایش سطح تجارت و سرمایه گذاری مطلوب.3.توسعه یک سیستم لجستیک مشترک.4.افزایش سطح همکاری های مالی، گسترش استفاده از پول ملی، تعامل در زمینه پرداخت.5.همکاری در تامین کالاهای اساسی و منابع معدنی، ایجاد امکانات برای فرآوری عمیق منابع در هر دو کشور.6.گسترش همکاری در زمینه های فناوری و نوآوری های پیشرفته.7.افزایش سطح همکاری های صنعتی، تشکیل زنجیره های تولید جدید و هماهنگ سازی استانداردهای صنعت.8.تعمیق همکاری در بخش کشاورزی، توسعه تجارت محصولات کشاورزی.ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه در بیانیه مطبوعاتی پس از مذاکرات روسیه و چین گفت: تمامی مذاکرات دیروز و امروز ما در قالبی رو در رو، در قالبی محدود و با حضور هیئت‌ها در قالب گسترده با موفقیت همراه بود و در فضایی گرم، صمیمی و سازنده انجام شد.”ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه گفت که اسناد امضا شده توسط رهبران دوکشور به طور کامل نشان دهنده سطح روابط روسیه و چین است که در بالاترین نقطه تاریخی خود قرار دارد.

پوتین ضمن اشاره به اینکه، ما صمیمانه از میزبانی از شی جین پینگ در روسیه خوشحالیم، مذاکرات موفقیت آمیز و سازنده بود، گفت:”دو برنامه مشترک که ما به تازگی امضا کرده‌ایم به طور کامل ماهیت ویژه روابط روسیه و چین را نشان می‌دهد که در بالاترین سطح تاریخی خود قرار دارد.”

رئیس جمهور روسیه در ادامه افزود: ” روابط روسیه و چین “نمونه ای از مشارکت واقعی و همه جانبه و تعامل راهبردی است.”

پوتین گفت: “دولت های ما با تلاش‌های هماهنگ، پویایی بالا تجارت متقابل را گسترش دادند که نسبت به سال گذشته 30 درصد رشد داشت و رکورد جدیدی با بیش از 185 میلیارد دالرثبت کرد و ما می توانیم امسال از مرز 200 میلیارد دالرعبور کنیم.”

پوتین در بیانیه ای مطبوعاتی پس از گفتگوهای روسیه و چین گفت: “روسیه و چین با روابط مستحکم از حسن همجواری، کمک متقابل، حمایت و دوستی بین مردمانمان پیوند خورده اند. گفتگوی فعال دوجانبه در همه سطوح ادامه دارد.”

وی افزود: “علاوه بر نشست‌های دوجانبه، ما در حاشیه رویدادهای بین‌المللی نیز ملاقات می‌کنیم و به طور منظم در مورد موضوعات مورد علاقه دوجانبه از طریق تلفن و تماس ویدیویی گفتگو می‌کنیم.”

پاسخ ترک

Please enter your comment!
Please enter your name here