تهاجم احتمالی اوکراین به ترانس نیستریا! ترانس نیستریا کجاست؟

0
109

منبع: پایگاه تحلیلی جهان اسلام

حمله احتمالی اوکراین به ترانس‌نیستریا؟ ترانس‌نیستریا کجاست؟!

به گزارش پایگاه تحلیلی خبری “تحولات جهان اسلام” بر اثر حمله ناشناس به روستای مایاک در منطقه خودمختار ترانس نیستریا واقع در شرق مولداوی، دو آنتن رادیویی تخریب و واژگون شد.

تاکنون هیچ طرفی مسئولیت این حمله را به عهده نگرفته است، اما منابع روسی معتقدند که این حمله از سوی اوکراین و یا مولداوی انجام گرفته است. از سویی دیگر رسانه های مولداوی این احتمال را مطرح کرده‌اند که این حمله خودزنی روس تبارهای مولداوی برای کشاندن آتش جنگ اوکراین به شرق مولداوی می‌باشد.
مقامات منطقه خودمختار ترانس نیستریا نيز با تکذیب اخبار درخواست استقرار بیشتر نظامیان روسیه در این منطقه گفتند:
«تحقیقات حاکی از دست داشتن اوکراین در انفجارهای اخیر است. ما از ارتش روسیه درخواستی برای افزایش تعداد نظامیان مستقر در جمهوری ترانس نیستریا نداشته ایم و نیازی هم برای افزایش نیرو نداریم. منطقه ما هیچ گونه تهدیدی برای اوکراین ایجاد نمی‌کند.»

تصاویری از تخریب آنتن رادیویی در روستای مایاک واقع در منطقه ترانس نیستریا

ترانس‌نیستریا کجاست؟

جمهوری خودمختار “ترانس‌نیستریا” یا “پری دنیستر” منطقه‌ای در شرق کشور مولداوی است که با اوکراین نیز هم مرز است. این منطقه پس از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی از الحاق به کشور مولداوی خودداری کرد و کنترل مناطقی در شرق مولداوی را به دست گرفت. ترانس نیستریا حدود ۳۵۰ هزار نفر جمعیت و ۴۱۶۳ کیلومتر مربع مساحت دارد.

تاریخ ترانس‌نیستریا یا بصورت رسمی “جمهوری پردنیسترویایی مولداویایی” به سال‌های ۱۹۹۰ و انحلال شوروی برمی‌گردد. در سال ۱۹۹۰ میلادی،‌ جدایی طلبان طرفدار شوروی این منطقه پس از آنکه دریافتند جمهوری شوروی سوسیالیستی مولداوی از شوروی جدا شده و مستقل خواهد شد؛ با امید به آنکه همچنان بعنوان جزئی از شوروی باقی بمانند، اعلام استقلال کردند و “جمهوری شوروی سوسیالیستی پردنیسترویایی مولداویایی” را تاسیس کردند. به دنبال این اتفاق تنش ها در مولداوی بالا گرفت و جنگ خونین بین طرفین آغاز شد. در سال ۱۹۹۱ نام جمهوری شوروی سوسیالیستی مولداوی به “جمهوری پردنیسترویایی مولداویایی” تغییر کرد. جنگ مذکور یک سال و هشت ماه به طول انجامید و در نهایت با انعقاد یک آتش بس در سال ۱۹۹۲ به پایان رسید.
به عنوان بخشی از این توافق آتش‌بس، یک کمیسیون کنترل مشترک سه‌جانبه متشکل از روسیه، مولداوی، ترانس‌نیستریا برای نظارت بر اجرای آتش بس که شامل ۲۰ نقطه در دو طرف رودخانه دنیستر است، ایجاد شد. تاکنون این آتش بس حفظ شده است اما وضعیت سیاسی این قلمرو حل‌نشده باقی مانده است و ترانس‌نیستریا بعنوان یک جمهوری دفاکتو باقی مانده است. ترانس‌نیستریا دارای دولت، پارلمان، ارتش، پلیس، سیستم پستی، ارز و سیستم پلاک خودروی مستقل است. همچنین ترانس‌نیستریا پرچم، سرود ملی و نشان رسمی خود را دارد.

اهمیت منطقه ترانس نیستریا در تحولات شرق اروپا را می‌توان در دو موضوع یافت:
۱- مجلس ترانس نیستریا در سال ۲۰۱۴ میلادی خواستار الحاق به فدراسیون روسیه شده است.
۲- انبارهای نظامی این منطقه دارای حجم قابل توجهی از تسلیحات زرهی و… است که می‌تواند اوکراینی‌ها را تحریک به تهاجم گسترده به این منطقه کند.

در حال حاضر ۲۵۰۰ الی ۳ هزار نفر نظامی روس در منطقه خودمختار ترانس نیستریا حضور دارند. تعداد کل نیروهای مسلح ترانس نیستریا نیز ۱۵ هزار نفر است که متشکل از چهار تیپ است که در شهرهای تیراسپل، بندری، دوبوساری و ریبنیتسا مستقر هستند.
علاوه بر این، اطلاعاتی وجود دارد که یک دسته بالگرد و همچنین دو گردان از واحد نظامی شماره ۱۳۹۶۲ ارتش روسیه برای حفاظت از یکی از بزرگترین انبارهای تسلیحاتی اروپا در منطقه کباسنا مستقر هستند.
این انبار دارای ۱۰۰ عراده تانک، ۲۰۰ دستگاه خودروی جنگی و نفربر زرهی، ۳۵ هزار دستگاه خودروی نظامی، ۵۰۰ واحد تجهیزات مهندسی نظامی، ۲۰۰ سامانه پدافند هوایی، راکت انداز گراد و توپخانه و خمپاره انداز است.

مختصات انبار تسلیحاتی و مهماتی منطقه کباسنا: ۴۷.۷۶۱۳۱۲۱۴۷۰۱۰۰۱, ۲۹.۲۰۶۳۷۵۹۳۴۳۷۱۶۲۵

موقعیت انبار تسلیحاتی و مهماتی منطقه کباسنا
برای نمایش در اندازه اصلی کلیک کنید

پاسخ ترک

Please enter your comment!
Please enter your name here