مسکو هفته آینده میزبان نشستی درباره افغانستان است

0
63

بر گرفته از بخش گزارش های روز دوچی ویله

مسکو هفته آینده میزبان نشستی درباره افغانستان است

شکیلا ابراهیم‌خیل

مسکو هفته آینده میزبان نشستی در مورد افغانستان خواهد بود. مقام‌های روسیه گفته اند که در این نشست مشاوران شورای امنیت شماری از کشورهای منطقه شرکت می‌کنند.https://p.dw.com/p/4N50gاعلانات بازرگانی

خبرگزاری دولتی تاس روسیه امروز جمعه گزارش داده است که یک نشست هفته آینده درباره افغانستان در مسکو برگزار می‌شود.

 ضمیر کابلوف، نماینده ویژه روسیه برای افغانستان به این خبرگزاری گفته است که قرار است این نشست هفته آینده با حضور مشاروان شورای امنیت کشورهای آسیای مرکزی، چین، پاکستان و هند برگزار شود.

بیشتر بخوانید: در نشست مسکو به تشکیل حکومت همه شمول در افغانستان تاکید شد

فرستاده ویژه روسیه برای افغانستان در باره تاریخ دقیق برگزاری این نشست جزئیاتی نداده است.

چنین نشست‌های منطقه‌ای پیش از این نیز برگزار شده است. چهارمین دور نشست چندجانبه امنیتی در باره افغانستان بدون حضور نمایندگان طالبان بین مقام‌های امنیتی کشورهای منطقه و همسایه افغانستان به روز ۲۷ ماه می سال ۲۰۲۲ در شهر دوشنبه تاجیکستان برگزار شده بود.

بیشتر بخوانید: وزارت خارجه طالبان: نشست مسکو بدون نماینده افغانستان «ناقص» است

روسیه در اواسط ماه نوامبر سال ۲۰۲۲ نیز میزبان نشستی زیر نام «فارمت مشورتی مسکو درباره افغانستان» بود. در این نشست نمایندگان کشورهای چین، هند، ایران، پاکستان، قزاقستان، قیرغزستان، تاجیکستان، ترکمنستان و ازبیکستان حضور داشتند.

بیشتر بخوانید: مسکو یک نشست بین‌المللی در مورد افغانستان برگزار می‌کند

پس از تسلط  دوباره طالبان بر افغانستان، کشورهای همسایه این کشور به شمول کشورهای آسیای میانه و روسیه از خطر رخنه کردن گروه‌های تروریستی از افغانستان به این کشورها نگران اند.

اما طالبان همواره حضور ترویستان خارجی در افغانستان را رد کرده و گفته اند که از خاک افغانستان بر علیه سایر کشورها استفاده نخواهد شد.

پاسخ ترک

Please enter your comment!
Please enter your name here