طالبان دونفر گروگان امریکایی را همزمان با ممنوع ساختن رفتن دختران به دانشگاه ها به امریکایی ها تسلیم نمودند

0
117

قوس ۳۰, ۱۴۰۱


وزارت خارجهٔ ایالات متحده روز سه‌شنبه ۲۰ دسمبر (۲۹ قوس) گفت که طالبان دو شهروند امریکایی را که در افغانستان در بازداشت به سر می‌بردند،‌ از قید آزاد کرده اند.

ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجهٔ امریکا، ضمن استقبال از رهایی دو شهروند ایالات متحده به خبرنگاران گفت درک واشنگتن این است که طالبان این دو شهروند امریکایی را به عنوان ”حسن نیت” از قید آزاد کرده اند.

این مقام ارشد ایالات متحده افزود که امریکا برای رهایی این شهروندانش نه کدام زندانی را تبادله نکرده و نه پول پرداخته است.

اما پرایس در مورد نام و هویت این دو امریکایی آزاد شده جزییات ارایه نکرد و گفت که محرمیت آنان را احترام می‌کند.

یک مقام ایالات متحده که نخواست نامش در گزارش ذکر شود، گفته است که این دو شهروند ایالات متحده روز سه‌شنبه به قطر رسیدند.

بر اساس گزارش تلویزیون سی‌ان‌ان، یکی از شهروندان امریکایی که از قید طالبان آزاد شده است، آيفور شيرر، یک فلمساز، است که در ماه اگست سال روان میلادی همراه با تهیه کنندهٔ افغان‌اش توسط طالبان دستگیر و بازداشت شد.

بر اساس گزارش سی‌ان‌ان، این فلمساز امریکایی هنگام فلمبرداری ساختمانی که ایمن الظواهری، رهبر پیشین القاعده، توسط طیارهٔ بی سرنشین امریکا در کابل کشته شد، دستگیر و سپس بازداشت شدند.

هویت شهروند دوم تا حالا افشا مشخص نشده است. اما محمود شاه حبیبی، شهروند امریکایی افغان‌تبار، نیز از ماه اگست سال روان میلادی به اینسو، در بازداشت طالبان به سر می‌برد، گرچه طالبان از توقیف حبیبی اظهار بی خبری کرده اند.

محمود شاه حبیبی که شهروندی ایالات متحده را دارد، از جون ۲۰۱۷ تا ۲۰۱۹ به حیث رییس ادارۀ مستقل هوانوردی افغانستان و از اکتوبر ۲۰۱۳ تا جون ۲۰۱۷ به صفت معاون عملیاتی این اداره ایفای وظیفه کرده است.

یکی از سخنگویان وزارت خارجهٔ امریکا با فرستادن ایمیلی در پاسخ به پرسش صدای امریکا در مورد بازداشت حبیبی گفته بود که “ما وضعیت را تحت نظارت داریم.”

حکومت طالبان در گذشته نیز شماری از فعالان، ژورنالستان و مقام‌های حکومت پیشین افغانستان را بازداشت کرده و در این مورد اظهار بی‌خبری کرده بودند، اما به دنبال بلند شدن سر و صداها و انتقادات گستردۀ بین‌المللی، پس مدتی آن فعالان از بند طالبان رها شدند.

مقام‌های امریکایی به شمول سخنگوی وزارت خارجهٔ ایالات متحده مشخص نکرده اند که آیا شمار بیشتری شهروندان این کشور در بازدداشت طالبان قرار دارند یا خیر.

  1. به روزشده در 22:12 20 دسامبر 2022 – 29 آذر 140122:12 20 دسامبر 2022 – 29 آذر 1401
    • طالبان می گوید دو آمریکایی را آزاد کرده استطالبان در همان روزی که به دلیل ممنوع کردن تحصیل زنان در دانشگاه با محکومیت روبرو شد، دو شهروند آمریکایی را آزاد کردند ا
    • .ند پرایس سخنگوی وزارت خارجه آمریکا گفت: «درک ما این است که این حرکتی برای نشان دادن حسن نیت از طرف طالبان است. این بخشی از مبادله زندانیان یا بازداشتی ها نیست. هیچ پولی مبادله نشده

پاسخ ترک

Please enter your comment!
Please enter your name here