با کمک مقام‌های دولت پیشین افغانستان حدود یک میلیارد دلار از این کشور قاچاق شده است

0
77

به روزشده در 13:56 20 دسامبر 2022 – 29 آذر 140113:56 20 دسامبر 2022 – 29 آذر 1401

بیزنس اینسایدر:

با کمک مقام‌های دولت پیشین افغانستان حدود یک میلیارد دلار از این کشور قاچاق شده است

یافته‌های یک گزارش تحقیقی که در نشریه «بیزنس اینسایدر» منتشر شده نشان می‌دهد که در آستانه سقوط دولت پیشین افغانستان و همزمان با پیشروی طالبان برای تصرف پایتخت، قاچاقچیان با کمک مقام‌های دولت پیشین حدود یک میلیارد دلار پول نقد و طلا را به شکل غیرقانونی از افغانستان به خارج منتقل کردند.

در این گزارش ادعا شده که در یک بازه زمانی ۱۳ ماهه از ماه مه ۲۰۱۹ تا مه ۲۰۲۰، در مجموع ارزش پول و طلای قاچاق شده به بیرون از افغانستان به ۸۲۴ میلیون دلار رسید.

بر اساس این گزارش در سه ماه اول سال ۲۰۲۱ هم حدود ۶۰ میلیون دلار پول نقد و طلا، تنها از طریق گذرگاه مرزی حیرتان در شمال افغانستان به ازبکستان قاچاق شده است.

در این گزارش گفته شده هرچند که این پول هنگام انتقال از دید ماموران مرزی افغانستان پنهان ماند و ثبت نشد اما ماموران گمرک ازبکستان در آن سوی مرز، پول نقد و طلا را در فرم‌های دست‌نویس گمرکی ثبت کردند.

بیزنس اینسایدر نوشته فرم‌های گمرک ازبکستان نشان می‌دهد که بخش عمده‌ای از این پول قرار بود به امارات متحده عربی منتقل شود، کشوری که شماری از مقامات بلندپایه افغانستان از جمله اشرف غنی، رئیس‌جمهوری پس از فروپاشی دولت به آن فرار کردند.

بیزنس اینسایدر نوشته که در فرم‌های گمرک ازبکستان مشخص نشده است که این پول متعلق به چه کسی بوده و قاچاقچیان چگونه آن را به دست آورده‌اند. اما در این گزارش اسم دو تن از مقام‌های پیشین افغان به عنوان متهم به همکاری یادآوری شده است.

مطابق قانون دولت پیشین مسافران مکلف بودند انتقال بیش از ده هزار دلار به خارج را گزارش دهند.

پاسخ ترک

Please enter your comment!
Please enter your name here