اروپا به دنبال دور زدن روسیه از مسیر آسیای میانه

0
70

از تارنمای سرویس اقدام خارجی اروپا (EEAS)

تحادیه اروپا با تاکید بر تمایل قاره سبز برای تعمیق روابط با آسیای مرکزی و استفاده از ظرفیت‌های موجود در این منطقه مدعی شد که اکثر کشورهای آسیای میانه به دنبال ایجاد مسیرهای ارتباطی مستقل از روسیه برای دسترسی به اروپا و بازارهای جهانی هستند.

به گزارش ایرنا از تارنمای سرویس اقدام خارجی اروپا (EEAS)، «جوسپ بورل» در یادداشتی پیرامون سفر اخیر خود به سمرقند و حضور در نشست “کشورهای آسیای میانه و اتحادیه اروپا”، نوشت: برای قرن‌ها آسیای مرکزی نقش کلیدی برای اتصال شرق دور و اروپا در زمان تجارت از جاده ابریشم ایفا می‌کرد. اما نیاز است که به این روابط توجه شده و همزمان با تغییر شرایط به روز رسانی شوند.

این مقام اروپایی با بیان اینکه این روزها آسیای میانه در حوزه‌های جغرافیایی اقتصادی و راهبردی در مرکز توجهات قرار دارد ادامه داد: در این میان آنچه که معین است نقش اساسی روسیه و چین در این منطقه است. در عین حال واضح است که منطقه با هدف گسترش روابط، اتحادیه اروپا را به عنوان شریک منتخب خود می‌بیند.

بورل با اشاره به اینکه رهبران منطقه درحال انجام برنامه‌های متنوع برای ایجاد تغییر و تحول هستند، افزود: روابط میان کشورهای آسیای مرکزی نیز درحال پیشرفت است.

وی اذعان داشت: به عنوان اتحادیه اروپا، به بهره برداری از این تغییرات علاقه مندیم. به همین دلیل باید در مسیر تعمیق روابط خود با منطقه حرکت کرده و از ظرفیت وسیعی که در حوزه‌هایی مختلف از جمله تامین انرژی، مواد خام حیاتی و کریدورهای حمل و نقل جدید مستقل از روسیه بهره ببریم.

این مقام ارشد اتحادیه اروپا با تاکید بر اینکه اروپا در این مسیر قرار نیست از صفر شروع کند، اعلام کرد: شاید بسیاری از این مساله آگاه نباشند، اما اتحادیه اروپا در حال حاضر شریک تجاری و سرمایه گذار اصلی برای آسیای میانه است.

او افزود: در ۱۰ سال گذشته، اتحادیه اروپا بیش از ۱۰۰ میلیارد یورو در این منطقه سرمایه گذاری کرده که این ما را به بزرگ ترین منبع سرمایه گذاری مستقیم خارجی (FDI) در منطقه تبدیل کرده است، بسیار جلوتر از روسیه یا چین.

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در ادامه این یادداشت به محورهای مورد بحث در نهمین نشست وزیران آسیای میانه – اتحادیه اروپا اشاره و اعلام کرد که برای نشست بعدی که قرار است در بروکسل برگزار شود، پیگیری‌ جدی در راستای گسترش روابط میان دو منطقه در دستور کار است.

به گفته بورل، واژه “اتصال” در این نشست بسیار مطرح شد و کشورهای آسیای مرکزی به دنبال مسیرهای ارتباطی بیشتر به جز روسیه برای دسترسی به اروپا و بازارهای جهانی هستند.

وی یکی از نکات کلیدی در این نشست را نیاز مشترک اروپا و آسیای میانه به آزادی در انتخاب شرکای خود دانست و با اشاره به سختی‌هایی که اروپایی‌ها در رویارویی با روسیه در جنگ اوکراین متحمل شدند، وابستگی و فقدان قدرت انتخاب را نقطه ضعفی خواند که می‌تواند هزینه‌های سنگینی به همراه داشته باشد.

پاسخ ترک

Please enter your comment!
Please enter your name here