تنش لفظی غرب و روسیه در سازمان ملل بر سر انفجار در پولند

0
100

تنش لفظی غرب و روسیه در سازمان ملل بر سر انفجار در پولند

13 ساعت قبل

برگرفته از صفحۀ سیاست جهانی دوچی ویله

مسئول امور سیاسی سازمان ملل متحد حمله روسیه به شهرهای اوکرایین را «شدیدترین بمباران» از زمان حمله روسیه به اوکرایین خواند. او همچنین جهان را از یک «فاجعه غیرقابل کنترول» هشدار داد.https://p.dw.com/p/4JeBrاعلانات بازرگانی

ایالات متحده و متحدان غربی اش با روسیه بر سر مسئولیت حمله موشکی به پولند به شورای امنیت سازمان ملل متحد روز چهارشنبه درگیر تنش شدند. 

روز سه شنبه یک موشک به روستای پولندی در نزدیکی مرز اوکرایین اصابت کرد که در نتیجه آن دو نفر کشته شدند. ده ها موشک روسی در همان روز به کییف پایتخت اوکرایین و دیگر شهرها و زیرساخت های حیاتی این کشور اصابت کرد و سبب قطع برق شد.

مرتبط: ناتو: شلیک موشک به پولند کار روسیه نبوده است

رزماری دی کارلو، مسئول امور سیاسی و صلح سازمان ملل متحد، به شورای امنیت گفت که این حادثه «اشاره ترسناک از نیاز مطلق به جلوگیری از تشدید بیشتر اوضاع است.»

امریکا روسیه را مقصر می‌داند

در حالی که کشورها هنوز منتظر گزارش نهایی هستند که کدام جانب این موشک را شلیک کرده است، پولند و ناتو گفته اند که این موشک احتمالاً توسط سیستم دفاع هوایی اوکرایین شلیک شده است. اما آن‌ها گفته اند که در نهایت روسیه مقصر است چونکه اوکرایین در موضع دفاع از خود در برابر حملات مسکو قرار دارد.

کژیشتوف اشچرژکی، سفیر پولند در سازمان ملل در شورای امنیت گفت: «اگر جنگ روسیه علیه اوکرایین نبود، این افراد بی‌گناه کشته نمی‌شدند.»

آرشیف: حملات جدید روسیه بر زیربناهای اوکرایین
آرشیف: حملات جدید روسیه بر زیربناهای اوکرایینعکس: Oleksandr Gusev/REUTERS

لیندا توماس گرینفلد، سفیر ایالات متحده در سازمان ملل گفت اگرچه حقایق این حادثه نامشخص است، اما «تهاجم بی‌مورد روسیه به اوکرایین» بود که باعث این فاجعه شد.

سفیر روسیه غرب را مسئول حمله موشکی می‌داند

در همین حال واسیلی نبنزیا، سفیر روسیه در سازمان ملل متحد اوکرایین و پولند را به تلاش برای تحریک درگیری مستقیم بین روسیه و ناتو متهم کرد. نبنزیا گفت که اگر توافقنامه سال ۲۰۱۴ مینسک عملی می‌شد، نیازی به «عملیات نظامی ویژه روسیه» نمی‌رفت. روسیه از تهاجم نظامی خود به اوکرایین تحت این عنوان یاد می‌کند.

او غرب را به خاطر تشویق نکردن کییف به تلاش برای صلح سرزنش کرد و گفت که غرب در عوض به «خیال پردازی‌های تب آلود در باره احتمال پیروزی بر روسیه دامن می‌زند، و به همین دلیل رژیم زلنسکی ده ها هزار سرباز خود را بی معنی به چرخ گوشت می‌اندازد.»

مرتبط: رهبران گروه ۲۰ از جنگ روسیه در اوکرایین «ابراز تاسف» کردند

او به تاکید به پاسخگو نگهداشتن غرب، گفت که اگر غرب «دخالت» نمی‌کرد و «سلاح و مهمات» اوکرایین را تأمین نمی‌کرد، هیچ اقدام نظامی صورت نمی‌گرفت.

باربارا ودوارد، سفیر بریتانیا در سازمان ملل، حملات روسیه به اوکرایین در روز سه شنبه را «حملات غیرانسانی به غیرنظامیان در سراسر اوکرایین» خواند.

وی به شدت با نبنزیا مخالفت کرد و به خروج روسیه از شهر خرسون اشاره کرد و گفت: «اوکرایین در برابر تجاوز روسیه پیروز خواهد شد.»

زنی اوکراینی که کار مردانه را انجام می‌دهد

02:06

توماس گرینفلد همچنین حملات موشکی به اوکرایین را «تاکتیک عمدی» ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه خواند. او گفت: «به نظر می‌رسد او تصمیم گرفته است که اگر نتواند اوکرایین را به زور تصرف کند، سعی خواهد کرد کشور را در معرض تسلیم قرار دهد.»

مرتبط: اوکرایین: روسیه قصد دارد شهر خرسون را “ویران” کند

نمایندگان چین و هند در سازمان ملل بار دیگر خواهان پایان دادن به منازعه شدند.

مسئول امور سیاسی سازمان ملل: پایان جنگ متصور نیست

دی کارلو حملات موشکی اخیر به اوکرایین را «شدیدترین بمباران» از آغاز تهاجم مسکو خواند. او بار دیگر تأکید کرد حملاتی که غیرنظامیان و زیرساخت های غیرنظامی را هدف قرار می دهند، براساس قوانین بین المللی ممنوع است.

او همچین گفت که «هیچ پایانی برای جنگ متصور نیست» و به جهان هشدار داد که خطر گسترش فاجعه بار این منازعه واقعی است.

پاسخ ترک

Please enter your comment!
Please enter your name here