ادامۀ فرار جمعی سیکهه ها وهندو ها از افغانستان

0
115

نوشته شده توسط خامه پرس / در بخش افغانستان / به تاریخ یکشنبه, 25 سپتامبر 2022

ادامۀ فرار جمعی سیکهه ها وهندو ها از افغانستان

رسانه‌های هندی گزارش دادند که ۵۵ نفر از اعضای اقلیت سیک افغانستان روز یک‌شنبه، دوم میزان در یک پرواز ویژه وارد دهلی‌نو شده‌اند.

رسانه‌ (تریبون) هندی در حساب توییتر خود نوشته است که این گروه متشکل از ۳۸ بزرگ‌سال و ۱۷ کودک می‌شود.

ویکرامجیت سینگ ساهنی، نماینده راجیا سبها گفته است: «ما برای تخلیه آخرین دسته که در آن‌جا (افغانستان) سرگردان شده بودند، با وزارت امور خارجه در تماس بودیم.»

او تصریح که سازمان او برنامه‌ای را تحت عنوان «خانواده من، مسوولیت من» اجرا می‌کند که براساس آن ۵۴۳ خانواده سیک و هندوی افغان قبلاً در دهلی غربی جابه‌جا شده‌اند.

سیک‌ها از ساکنان قدیمی افغانستان به شمار می‌روند و سده‌ها است که در این سرزمین زندگی می‌کردند. تا دو دهه پیش، شمار آن‌ها در افغانستان به بیش از ۲۰ هزار خانوار می‌رسید.

براساس گزارش رسانه‌های افغانستان، تا سال ۲۰۲۰، حدود ۷۰۰ شهروند سیک در شهرهای کابل و جلال‌آباد زندگی می‌کردند اما با تسلط دوباره حکومت طالبان بر این کشور و افزایش حملات گروهای تروریستی به اقلیت‌های مذهبی به‌ویژه سیک‌ها، آن‌ها نیز به فکر ترک افغانستان افتادند.

حکومت طالبان پس از تسلط دوباره بر کابل بارها اعلام کردند که امنیت تمام شهروندان افغانستان به‌ویژه اقلیت‌های مذهبی در این کشور را تامین خواهند کرد.

تاکنون مجمع جهانی هند تخلیه بشردوستانه بیش از ۳۰۰ تن از هندوها و سیک‌های افغانستان را هماهنگ و تسهیل کرده است.

پاسخ ترک

Please enter your comment!
Please enter your name here