نشست سازمان همکاری شانگهای در سمرقند؛ عمل‌گرایی چینی در آسیای مرکزی

0
100

ناظران سیاسی بر این باورند که سفر آتی رئیس جمهوری چین شی جین پینگ به آسیای مرکزی برای شرکت در نشست سران سازمان همکاری شانگهای سبب تقویت پیوندهای این کشور با همسایگانش خواهد شد.

به گزارش ایرنا به نقل از «چاینا میلیتری»، این سفر سبب می شود چین همکاری دو جانبه و عمل گرایانه خود را افزایش دهد و موجبات اتحاد و کارایی کشورهای عضو سازمان همکاری‌های شانگهای را ارتقا دهد.

هوآ چونینگ سخنگوی وزارت امور خارجه چین اعلام کرد که شی جین پینگ علاوه بر حضور در نشست رهبران کشورهای عضو سازمان همکاری‌های شانگهای در سمرقند ازبکستان، به قزاقستان هم سفر خواهد کرد.

هوآ چونینگ اعلام کرد که شی جین پینگ طی روزهای چهاردهم تا شانزدهم سپتامبر به ازبکستان و قزاقستان سفر کرده و در ازبکستان در نشست سران کشورهای عضو سازمان همکاری‌های شانگهای حضور خواهد داشت.

تور آسیای مرکزی اولین سفر خارجی شی در بیش از دو سال گذشته خواهد بود و به گفته کارشناسان، زمان بازدید از این دو مقصد اهمیت زیادی دارد.

تاکنون ۱۴۹ کشور و ۳۲ سازمان بین المللی اسناد همکاری با چین را برای ساخت مشترک کمربند و جاده امضا کرده اند.

ژانگ شیائو سفیر چین در قزاقستان گفت: از آنجایی که قزاقستان در اولین ایستگاه مسیرهای طرح یک کمربند-یک جاده قرار دارد. توسعه روابط میان  دو طرف می تواند موجبات توسعه اقتصادی، تجارت و فرهنگ را به دنبال داشته باشد.

ژانگ به چین گفت: تجارت سالانه دوجانبه در سال گذشته به ۲۵میلیارد دلار رسید که تقریباً ۷۰ برابر سال ۱۹۹۲میلادی بود، سالی که دو کشور در آن روابط دیپلماتیک برقرار کردند و این کشور را به “منطقه پیشتاز در ساخت طرح کمربند و جاده” تبدیل کنند.

بر اساس آمار اداره کل گمرک چین، حجم تجارت دو کشور در هفت ماهه نخست سال جاری میلادی به ۱۷.۶۹ میلیارد دلار رسیده است

به گفته جیانگ یان، سفیر چین در ازبکستان، هر دو کشور برای رسیدن به هدف دستیابی به ۱۰ میلیارد دلار تجارت دوجانبه سالانه تلاش می کنند.

بر اساس داده های گمرک، حجم تجارت بین دو کشور در هفت ماه اول سال ۲۰۲۲میلادی، ۵.۵۳ میلیارد دلار بوده است.

سو شیائوهوی، معاون بخش مطالعات آمریکایی مؤسسه مطالعات بین‌المللی چین، گفت سفر رئیس جمهوری چین به آسیای مرکزی می تواند زمینه را برای توسعه همکاری در سالهای آینده فراهم کند.

همچنین، انتظار می رود در این سفر، چین و سایر کشورهای عضو سازمان همکاری شانگهای برای مقابله با چالش های اقتصادی و سیاسی بی سابقه دنیای کنونی با توجه به اثرات سرریز رکود اقتصادی جهانی، درگیری های ژئوپلیتیکی و تاثیرات ناشی از شیوع ویروس کرونا آماده شوند.

رییس جمهور چین بنا به دعوت رسمی شوکت میرزایف رییس جمهور ازبکستان و قاسم جومارت توکایف رییس جمهور قزاقستان به این دو کشور سفر خواهد کرد.

اجلاس سران کشورهای عضو این سازمان قرار است طی روزهای پانزدهم و شانزدهم سپتامبر در شهر سمرقند ازبکستان برگزار شود. آیت الله سیدابراهیم رییسی رییس جمهوری ایران نیز در این نشست حضور خواهد داشت.

در نشست سمرقند قرار است سند مربوط به تعهدات ایران برای الحاق کامل به سازمان همکاری‌های شانگهای به امضای رهبران کشورهای عضو برسد.

در حال حاضر کشورهای روسیه، هند، قزاقستان، قرقیزستان، چین، پاکستان، تاجیکستان و ازبکستان اعضای اصلی این سازمان هستند. افغانستان، بلاروس، ایران و مغولستان عضو ناظر و شمار دیگری از کشورها مانند ازمنستان، جمهوری آذربایجان، کامبوج، نپال، سری لانکا و ترکیه هم عضو شریک این سازمان محسوب می‌شوند.

در اجلاس سال گذشته که با حضور آیت‌الله سیدابراهیم رییسی در شهر دوشنبه برگزار شد، اعضا بعد از چندین سال با درخواست عضویت کامل ایران موافقت کردند و بعد از امضای سند تعهدات در اجلاس آتی، ایران به طور کامل عضو این سازمان خواهد شد.

به گزارش ایرنا،  سازمان همکاری شانگهای (SCO) در ۱۵ ژوئن ۲۰۰۱ در شانگهای (PRC) توسط قزاقستان، چین، قرقیزستان، روسیه، تاجیکستان و ازبکستان تاسیس شد.

هشت کشور هند، جمهوری قزاقستان، جمهوری خلق چین، قرقیزستان، پاکستان، فدراسیون روسیه، تاجیکستان و ازبکستان عضو سازمان همکاری شانگهای هستند.

چهار کشور افغانستان، بلاروس، جمهوری اسلامی ایران و مغولستان در سازمان همکاری شانگهای دارای وضعیت ناظر و شش کشور شامل جمهوری آذربایجان، جمهوری ارمنستان، پادشاهی کامبوج، جمهوری دموکراتیک فدرال نپال، جمهوری ترکیه و جمهوری دموکراتیک سوسیالیستی سریلانکا شرکای گفت و گوی سازمان همکاری شانگهای هستند.

دعوت نشدن ا.ا در نشست سازمان همکاری شانگهای در سمرقند

بلال کریمی، معاون سخنگوی حکومت سرپرست، می‌گوید که امارت اسلامی از نشست‌های که به سود مردم افغانستان باشند استقبال می‌کند.

اخبار مرتبط

تصویر بندانگشتی

امارت اسلامی می‌گوید که تا کنون از افغانستان برای شرکت در نشست سازمان همکاری شانگهای دعوت نشده است.

نشست سازمان شانگهای قرار است با شعار “گفت‌وگو و همکاری در جهان به هم پیوسته” به روزهای  پنج‌شنبه و جمعه در شهر سمرقند ازبیکستان برگزار شود.

بلال کریمی، معاون سخنگوی حکومت سرپرست، می‌گوید که امارت اسلامی از نشست‌های که به سود مردم افغانستان باشند استقبال می‌کند.

آقای کريمی گفت: «امارت اسلامی همواره روابط خوبی با اعضای سازمان همکاری شانگهای داشته است و امیدواریم این نشست نتایج مثبتی داشته باشد و از طریق گفت‌وگوهای دیپلماتیک و همکاری با افغان‌‌ها در حل مسایل امارت اسلامی پیشرفت‌ها به میان بیاید.»

رییس جمهور ازبیکستان و رییس دوره‌یی سازمان همکاری شانگهای در آستانه برگزاری این نشست، افغانستان را عضو جدا ناپذیر سازمان شانگهای خوانده و گفته است که افغان‌ها بیش از هر زمان دیگری به کمک همسایگان نیاز دارند.

شوکت میرضایف، رییس جمهور ازبیکستان که اکنون رییس دوره‌یی سازمان همکاری شانگهای نیز است، گفته است: «افغانستان بخش جدایی ناپذیر از فضای بزرگتر سازمان همکاری شانگهای است. مردم افغانستان اکنون بیش از هر زمان دیگری به همسایگان خوب و پشتیبانی آنها نیاز دارند. این وظیفه اخلاقی ما است که دست یاری دراز کنیم و راه‌های موثری را برای غلبه بر بحران چند ساله ارايه کنیم.»

در همین حال، مقام‌های ازبیکستانی گفته اند که سران پانزده کشور به شمول روسیه، چین و ایران در این نشست شرکت خواهند کرد.

انتظار می‌رود که در این نشست در باره چگونگی ادامه همکاری‌های اقتصادی با افغانستان و مسایل امنیتی گفت‌وگو شود.

طارق فرهادی، آگاه مسایل سیاسی، گفت: «حکومت باید خود را عیار بسازد با خواست‌‌های منطقه و خواسته‌های تا حدی جامعه بین‌المللی ، برای از اینکه شناخته شود که بتواند در اینطور مجالس حضور داشته باشد و صدای خود را خودش ابراز کند.»

جنت فهیم چکری، آگاه مسایل سیاسی، می‌گوید: «افغانستان شاید محور بحث باشد و کشورهای عضو تشویش‌ها و پیشنهادها خود را داشته باشد در آنجا بحث مسایل امنیتی زیادتر مطرح بحث است.»

چین، روسیه،  کازاخستان، قرقیزستان، تاجیکستان، ازبیکستان پاکستان، هند و ایران اعضای سازمان همکاری شانگهای و افغانستان، بلاروس و مغولستان اعضای ناظر آن هستند.

پاسخ ترک

Please enter your comment!
Please enter your name here