جنگ شدید در پنجشیربا تیرباران اسرای جنگی از سوی طالبان

0
189

جنگ شدید در پنجشیر؛ طالبان می‌گویند دست به یک عملیات «پاکسازی» زده‌اند

پنجشیر
توضیح تصویر،گفته می‌شود فرمانده احمد یار (وسط) و دو فرزندش همزمان روز گذشته از سوی افراد طالبان کشته شدند

۲۲ شهریور ۱۴۰۱ – ۱۳ سپتامبر ۲۰۲۲

ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی طالبان، در توییتر نوشته است: «در ولسوالی‌های رخه، دره و افشار در عملیات تصفویی (پاکسازی) ۴۰ تن کشته و ۱۰۱ تن دیگر با اسلحه دستگیر شدند». سخنگوی طالبان همچنین نوشته است که نیروهای آنها «سه» فرمانده وابسته به نیروهای مقاومت را کشته‌اند.

در همین حال صبغت احمدی سخنگوی «جبهه مقاومت ملی» که علیه طالبان می‌جنگند نیز در صحبت با بی‌بی‌سی گفت که « در روزهای گذشته جنگ شدید در سرتاسر پنجشیر جریان دارد. طالبان قطعات (واحد) ویژه عمری، بدری و استشهادی (واحد انتحاری) خود را به کار گماشته اند.»

نظر به گفته‌های آقای احمدی جبهه مقاومت در درگیری‌های روز دوشنبه ۲۲ سنبله/شهریور «یازده» کشته داشته است. آقای احمدی همچنین می‌گوید طالبان در درگیری‌های دوشنبه دست‌کم هشت کشته و ۱۹ زخمی داشتند. این در حالی است که جبهه مقاومت تعداد کشته‌های طالبان در درگیری‌ها شنبه و یکشنبه هفته جاری را «۶۳ تن» اعلام کرده بود.

در واکنش به این اظهارات جبهه مقاومت ملی، طالبان گفته است که آمارکشته‌های نیروهای آنها دروغ است و {آنچنان درگیری شدیدی} در پنجشیر جریان ندارد.

اما سخنگوی جبهه مقاومت در صحبت با بی‌بی‌سی امروز سه شنبه (۲۲سنبله/شهریور) گفت: « جنگ شدید در منطقه دره ولایت پنجشیر جریان دارد و هنوز آمار تلفات طالبان در دست نیست».

تیرباران اسرای جنگی از سوی طالبان

همزمان با این درگیریها، ویدیوی در شبکه‌های اجتماعی دست‌به‌دست می‌شود که نشان می‌دهد شماری از مردان که گفته می‌شود چریک‌های جبهه مقاومت ملی هستند از سوی «نیروهای طالبان» تیرباران شده‌اند.

در ویدیوی دیگری همین افراد با دستان بسته در اسارت طالبان دیده می‌شوند.

افرادی که بالای اجساد تیرباران شده ایستاده اند و به زبان پشتو صحبت می‌کنند، مکان این رویداد را خنچ پنجشیر می‌گویند. یکی از این افراد در ویدیوی که اجساد افتاده‌اند همچنین می‌گوید: «دو جسد از دو برادر است و پدرشان آن طرف است.»

فردی که طالبان به عنوان پدر دو چریک کشته شده یاد می‌کنند فرمانده قرارگاه شابه نیروهای مقاومت احمدیار است که سخنگوی طالبان گفته در جریان جنگ کشته شده است.

شمار دقیق اسرا و افراد تیرباران شده مشخص نیست اما بنظر می‌رسد کمتر از ده نفر باشند.

سخنگوی طالبان در مورد تیرباران اسرای جنگی در پنجشیر چیزی نگفته است.

ماه گذشته رهبری طالبان قیوم ذاکر معاون وزارت دفاع خود را به عنوان فرمانده نظامی طالبان برای پنجشیر و اندراب‌ها منصوب کرد.

گفته می‌شود که قیوم ذاکر حملات هماهنگ در سرتاسر پنجشیر را رهبری می‌کند.

گزارشگر سازمان ملل متحد برای افغانستان: طالبان در پنجشیر مجازات گروهی و قتل‌های صحرایی انجام می‌دهند

ریچارد بنت گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل متحد برای افغانستان روز گذشته در نشست شورای حقوق بشر این سازمان با اشاره به درگیری‌ها در پنجشیر گفت گزارش‌هایی دریافت کرده است که طالبان در این مناطق به بازرسی خانه‌به‌خانه، شکنجه، دستگیری‌ها و کشتار فراقانونی غیرنظامیان پرداخته‌اند که در برخی موارد به نظر می‌رسد اقدام به «تنبیه دسته‌جمعی» کرده باشند.

ویدیوهای منتشر شده از تیرباران اسرا در پنجشیر قبلا هم خبرساز شده است. دو ماه پیش نیروهای طالبان یک پدر و فرزند که وابسته به مقاومت ملی بودند را بعد از اسارت کشتند.

پیشتر از آن هم جبهه مقاومت ملی اعلام کرد که طالبان سه چریک این جبهه را در کرباشی پنجشیر هنگام که آنها برای ضد حمله از فراز کوه پایین آمده بودند اسیر کرد و بعدا سر برید.

طالبان اما رسما سربریدن نیروهای جبهه مقاومت و بدرفتاری با مردم غیرنظامی را تکذیب کرده است.

در یک سال گذشته جبهه مقاومت ملی به رهبری احمد مسعود در پنجشیر انداراب و تخار فعالیت‌هایش را گسترش داد و فعلا به درد سری بزرگی برای طالبان مبدل شده است.

بعد از اینکه وزیر دفاع و رئیس ستاد ارتش طالبان در مهار جبهه مقاومت ناکام ماند – رهبری طالبان قیوم ذاکر را برای این ماموریت برگزید.

آنتونیو جستوزی نویسنده و پژوهشگر که موضوعات طالبان را از نزدیک بررسی می‌کند در مطلبی برای بی‌بی‌سی نوشت که انتصاب قیوم ذاکر به عنوان فرمانده نظامی طالبان در پنجشیر و اندراب‌ها به هدف از میان بردن جبهه مقاومت ملی است.

پاسخ ترک

Please enter your comment!
Please enter your name here