شرایط زندگی در ۹۰ درصد کشورها بدتر شده است

0
139

ملل متحد:

1 ساعت قبل

براساس «شاخص توسعه انسانی» جدید که برنامه انکشافی سازمان ملل متحد همه ساله نشر می‌کند، شرایط زندگی مردم در سال ۲۰۲۱ در ۹۰ درصد کشورها، یعنی در نه کشور از هر ده کشور، بدتر شده است.

در بیش از سه دهه‌ای که این بررسی صورت می‌گیرد، برای نخستین بار شاخص جهانی توسعه انسانی برای دومین سال متوالی عقب رفته است. برنامه انکشافی سازمان ملل متحد توضیح داده است که این امر دست‌آوردهای پنج سال گذشته را نابود کرده است.

«مایوسی، عجز، ترس از آینده»

در تعیین «شاخص توسعه انسانی» از سال ۱۹۹۰ به این سو معیارهای مانند حد اوسط عمر، درآمد، سطح آموزش و استندردهای زندگی در نظر گرفته می‌شوند.

آخیم اشتاینر، رئیس برنامه انکشافی سازمان ملل متحد گفته است که عقبگردی مانند سال ۲۰۲۱ در توسعه انسانی در جهان هیچگاهی وجود نداشته است؛ حتی در اوج بحران مالی حدود ده سال قبل، تنها حدود یک دهم کشورها در شاخص توسعه انسانی عقب‌گرد داشتند.

بیشتر بخوانید:سازمان امدادی آلمانی خواهان اقدام فوری علیه گرسنگی شد

براساس این گزارش، مهمترین عامل این عقب‌ماندگی کشورها، پاندمی کرونا بوده است. بحران‌های سیاسی، مالی و مرتبط با اقلیم نیز دراین مورد نقش داشته اند.

اشتاینر گفت که این عقبگرد به این معناست که «ما زودتر می‌میریم، کمتر آموزش خوب می‌بینیم و درآمدهای ما کاهش می‌یابد.» به گفته او این مشکلات احساس «مایوسی، عجز و ترس از آینده» را گسترش می‌دهد.

همین طور محققان در سطح جهانی مایوسی فزاینده را مشاهده کرده اند. شش نفر از هر هفت نفر گفته‌اند  که احساس اطمینان ندارند و یک سوم اشتراک‌کنندگان این محاسبه گفته اند که به دیگران اعتماد نمی‌کنند.

افغانستان در جایگاه ۱۸۰

براساس رده بندی «شاخص توسعه انسانی»، سویس به عنوان توسعه‌یافته‌ترین کشور در جایگاه اول قرار گرفته و کشورهای ناروی و ایسلند با تفاوت اندک در جایگاه‌های دوم و سوم قرار دارند.

بیشتر بخوانید: ملل متحد: ۲۵ میلیون نفر در افغانستان در فقر زندگی می‌کنند

آلمان در مقام نهم این رده بندی جا گرفته و جایگاه پنجم در سال ۲۰۱۵ را از دست داده است. ایالات متحده امریکا که در سال ۱۹۹۰ در مقام اول قرار داشت، حالا در جایگاه ۲۱ سقوط کرده است.

 از ۱۹۱ کشور که در این ارتباط مورد تحقیق گرفته اند، نیجر، چاد و سودان جنوبی در پایین‌ترین جایگاه‌ها قرار گرفته اند. افغانستان در جمع ۱۹۰ کشور در جایگاه ۱۸۰ قرار گرفته است.

پاسخ ترک

Please enter your comment!
Please enter your name here