مانور نظامی (وستوک 2022)روسیه بمثابۀ قدرت نمایی روسیه ومتحدین آن

0
147

«وستوک ۲۰۲۲»: دوستان روسیه سلاح های شان را به رخ می کشند

7 ساعت قبل7 ساعت قبل

همزمان با اینکه روسیه در غرب با اوکرایین می جنگد، در شرق بیش از ۵۰ هزار سرباز برای یک تمرین بزرگ نظامی جمع شده اند. این رزمایش تحت نام «وستوک ۲۰۲۲» نه فقط یک نمایش بزرگ نظامی است، بلکه پیامی به غرب نیز می باشد.

مسکو بعد از هفته‌ها آمادگی، به تمرینات نظامی «وستوک ۲۰۲۲» یا (شرق ۲۰۲۲) آغاز کرده است. قرار است این تمرینات تا پنجم سپتمبر از جمله با قوای هوایی، چتربازها و پیاده نظام در جمعاً ۱۳ محل تمرینات برای سربازان در روسیه، آمادگی شان را  نشان دهند. این تمرینات در سایبریا، شرق دور و نیز در اخستوک و بحر جاپان انجام می شود.

آنچه در سطح بین المللی در تمرینات نظامی این سال قابل توجه است، قبل از همه اشتراک شمار زیادی دولت های شریک می باشد. پیام به آدرس غرب روشن است: روسیه بازهم متحدین قوی و نزدیک و نیز توانایی یک مانور بزرگ را دارد، باوجود آنکه سربازان زیاد آن در اوکرایین درگیر هستند.

چین: از رقیب تا شریک

جمهوری خلق چین قدرتمندترین شریک در تمرینات امسال «وستوک» است. پکینگ در تمرینات «وستوک ۲۰۱۸» نیز چندین هزار سرباز را  به روسیه فرستاده بود و به این ترتیب بر همبستگی اش با مسکو تأکید نموده بود. باوجود آنکه چین زمان طولانی به عنوان یک رقیب استراتیژیکی روسیه اعتبار داشت، در آن زمان چینایی ها در همه سطوح در تمرینات نظامی سهیم بودند. 

Wostok 2022 Militärübung in Russland
وسایط نقلیه نظامی چین در راه به سوی محل تمرینات نظامیعکس: RUSSIAN DEFENCE MINISTRY/AFP

از این رو حمله روسیه بر اوکرایین برای پکینگ دلیلی نبود تا تمرینات بزرگ نظامی کنونی را در امتداد مرز غربی چین رد کند. برعکس وزارت دفاع چین درباره این رزمایش اظهار کرد: «هدف این است تا همکاری عملی و دوستانه با اردوهای دولت های سهیم [در تمرینات] عمیق‌تر شود، سطح همکاری استراتیژیک میان اشتراک کنندگان بزرگ‌تر و توانایی‌ها تقویت گردد و تا بتوان علیه تهدیدهای امنیتی مختلف واکنش نشان داد.»

بیشتر بخوانید: آغاز تمرینات مشترک نیروهای نظامی چین و روسیه در شمالغرب چین

نخستین سربازان چین، از قبل در آغاز هفته برای انجام تمرینات نظامی در منطقه بریمورسکی در شرق دور رسیدند.

هند در جستجوی راه میانه

 هند مانند چین از محکوم کردن روسیه به دلیل حمله بر اوکرایین خودداری کرده است. رهبری هند در جستجوی راهی میانه می باشد. هند از یک طرف کمک‌های بشری به اوکرایین می‌فرستد و از طرف دیگر به همکاری نزدیک با روسیه ادامه می دهد. مثلاً  هند به میزان زیادی از روسیه نفت می‌خرد که غرب بعد از آغاز جنگ اوکرایین معامله در این مورد با روسیه را منع کرد.

Indien Neu Delhi | Brahmos Raketen
راکت های براهموس هند، نتیجه همکاری های تسلیحاتی با روسیهعکس: Partha Sarkar/Xinhua/IMAGO

هند در زمینه همکاری‌های نظامی، در جستجوی تماس با روسیه و غرب می باشد. همین حالا واحد های نظامی ویژه ایالات متحده امریکا با همتایان هندی شان در مرز چین تمرینات نظامی انجام می دهند.

بیشتر بخوانید: روسیه یک مانور نظامی بزرگ با اشتراک ۱۲۸ هزار سرباز راه اندازی کرد

رسانه‌های هند هفته ها پیش گزارش دادند که سربازان هند در تمرینات «وستوک ۲۰۲۲» اشتراک می کنند. هردو کشور را تاریخ طولانی همکاری‌ها در مسایل تسلیحاتی و نظامی پیوند می دهد.

بلاروس: در پنجه پوتین

بلاروس در زمستان ۲۰۲۲ به عنوان منطقه حرکت در خدمت سربازان روسیه برای حمله بر اوکرایین قرار گرفت. چنانچه روسیه ادعا کرده بود، در آن زمان بیش از ۱۰۰ هزار سرباز در مانورهای نظامی مشترک یک‌جا شدند. در عین زمان الکساندر لوکاشینکو، رئیس جمهور بلاروس تا به حال از فرستادن سربازان خودش در جنگ اوکرایین خودداری کرده است.

اشتراک اردوی بلاروس در تمرینات نظامی «وستوک ۲۰۲۲»، جنبه نمادین دارد. وزارت دفاع این کشور از اشتراک بیش از ۲۵۰ سرباز سخن گفته است.

Russland | Treffen Präsident Alexander Lukaschenko und Wladimir Putin
رئیس جمهور بلاروس لوکاشینکو با همتای روسی اش پوتینعکس: Ramil Sitdikov/POOL/TASS/dpa/picture alliance

تاجیکستان و مغولستان: وابستگی به مسکو

سهم گیری تاجیکستان و مغولستان در تمرینات نظامی «وستوک ۲۰۲۲» کمتر غیر منتظره است. هردو دولت همکاری‌های نزدیک با روسیه دارند و نیز از نظر اقتصادی وابسته به مسکو هستند.

بیشتر بخوانید: روسیه بزرگ‌ترین تمرینات نظامی بعد از جنگ سرد را شروع کرد

مغولستان در سیاست خارجی اش به صورت سنتی این هدف را دنبال می‌کند تا روابط خوب و در سطح برابر با تنها همسایه هایش روسیه و چین داشته باشد.

در پهلوی اهمیت نمادین اشتراک تاجیکستان و مغولستان در تمرینات کنونی، احتمالاً منظور این دو کشور این است تا فن آوری های نظامی روسیه را  در عمل تماشا کنند.

پاسخ ترک

Please enter your comment!
Please enter your name here