جنرال مکنزی میگوید:امریکا هیچگاه نتوانست مساله پناهگاه‌های طالبان در پاکستان را حل کند

0
138

جنرال مکنزی:

امریکا هیچگاه نتوانست مساله پناهگاه‌های طالبان در پاکستان را حل کند

شنبه ۵ سنبله ۱۴۰۱ ساعت ۱۶:۰۰جنرال فرانک مکنزی فرمانده پیشین ستاد مرکزی امریکا می‌گوید که امریکا هیچگاهی نتوانست مساله پناهگاه‌های طالبان در پاکستان را حل کند.

امریکا هیچگاه نتوانست مساله پناهگاه‌های طالبان در پاکستان را حل کند

جنرال فرانک مکنزی فرمانده پیشین ستاد مرکزی امریکا می‌گوید که امریکا هیچگاهی نتوانست مساله پناهگاه‌های طالبان در پاکستان را حل کند.

به گزارش خبرگزاری جمهور؛ آقای مکنزی در تازه ترین مصاحبه خود با شبکه خبری ان‌بی‌سی گفت که طالبان در دو دهه گذشته همیشه در پاکستان پناهگاه‌های امن داشتند و ایالات متحده امریکا در این مدت هرگز نتوانست در مورد پناهگاه‌های طالبان با اسلام‌آباد به توافق برسد.

این جنرال امریکایی افزوده، پاکستانی‌ها اطمینان داشتند روزی امریکا نیروهای خود را از افغانستان بیرون می‌کند و به همین دلیل، توافقی روی پناهگاه‌های طالبان با پاکستان صورت نگرفت.

او گفت: “پاکستانی‌ها هرگز باور نمی‌کردند که ما [در افغانستان] بمانیم؛ همیشه فکر می‌کردند که ما می‌رویم.» و افزود: «آنها درست فکر می‌کرند. ما رفتیم.”

فرمانده پیشین سنتکام همچنین گفت که امریکا با مدل شکست‌خورده غربی دست به ملت‌سازی در افغانستان زد که به گفته او، کار نادرست بود.

مکنزی گفت: “ما به ملت‌سازی در افغانستان آغاز کردیم که شاید برخی از این تلاش‌ها برای محافظت از منافع ما ضروری بود، اما تلاش‌های گسترده‌ دیگری در این راستا انجام دادیم که در نهایت در درازمدت به ما کمکی نکرد.”

او گفت: “نمی‌دانم که افغانستان با مدل غربی ملت‌سازی قابل اداره باشد، اما می‌دانم که افغانستان با الگوی افغانی قابل اداره است و به پایداری خواهد رسید. ما به واقعیت‌های افغانستان توجه بسیار کمی داشتیم.”

جنرال عالی‌رتبه امریکایی گفت که ماموریت افغانستان برای چهار دولت ایالات متحده و دو حزب عمده این کشور ترکیبی از شکست نظامی و دیپلماتیک بود.

پاسخ ترک

Please enter your comment!
Please enter your name here