داعش 224 حمله را طی یکسال در افغانستان اجرا کرده است

0
133

داعش چند حمله طی سال جاری در افغانستان انجام داده است؟

گروه تروریستی داعش شاخه خوراسان، طی سال جاری در افغانستان ۲۲۴ حمله را سازماندهی و اجرا کرده است.

به گزارش خبرگزاری تسنیم، سازمان اطلاعاتی سایت (SITE Intelligence Group) که فعالیت شبکه‌های تروریستی و تندرو را دنبال می‌کند، در گزارش تازه‌ای نوشت، 30 مورد از حمله‌های داعش خراسان تلفات زیادی به مردم وارد کرده است.

از سوی دیگر، واشنگتن پست نیز اظهار داشت، داعش خراسان در اواخر سال گذشته میلادی، 500 هزار دلار از شاخه مرکزی داعش در خاورمیانه، کمک نقدی دریافت کرده است. این کمک نقدی در راستای تامین نیازهای داعش خراسان در جنگ علیه طالبان، انجام حمله‌های تروریستی در شهرها و جذب نیروهای جدید هزینه شده است.

مایکل کوگلمن، معاون مدیر برنامه‌های آسیا در اندیشکده ویلسون به واشنگتن‌پست گفته است: «راهبرد داعش در افغانستان دو چیز است؛ هدف قرار دادن مستقیم نیروهای طالبان برای تضعیف قدرت آن‌ها و هدف قرار دادن غیرنظامیان برای تضعیف مشروعیت طالبان، با درهم شکستن روایت اصلی آن‌ها که می‌گویند تسلطشان بر افغانستان به صلح و ثبات منجر شده است».

در گزارش اخیر ناظران سازمان ملل نیز آمده است که در ماه‌های اخیر برخی از فرماندهان تاجیک و ازبک‌تبار طالبان در شمال افغانستان، به گروه تروریستی داعش خراسان ملحق شده‌اند. این افراد که سال‌ها در صفوف طالبان جنگیده‌اند، پس از پیروزی در ساختار قدرت نادیده گرفته شدند. سرخوردگی و نادیده گرفته شدن در ساختار قدرت طالبان، فرماندهان محلی این گروه را وادار کرد به تشکیلات داعش خراسان بپیوندند.

طالبان در اواخر ژوئن، نشستی را با حضور بیش از چهار هزار نفر در کابل برگزار کرد تا در مورد مسائل مهم تصمیم بگیرند. در قطعنامه پایانی این نشست، داعش خراسان با نام گروه «خوارج و فاسد» معرفی شد. در این قطعنامه آمده بود که هرگونه تماس و همکاری با داعش، به معنی دشمنی با طالبان است.

به گزارش ایندیپندنت، مایکل کوگلمن درباره تلاش یک‌ساله طالبان برای مهار داعش در افغانستان گفت: «آن‌ها [طالبان] ظرفیت زیادی برای استفاده از نیروی هوایی که روش اصلی برای هدف قرار دادن داعش خراسان است، ندارند. طالبان به خلاف دولت پیشین افغانستان، از حملات زمینی علیه داعش استفاده می‌کند».

پاسخ ترک

Please enter your comment!
Please enter your name here