امریکا افغانستان را بیک ویرانه تبدیل کرد

0
111

چین: آمریکا افغانستان را به ویرانه تبدیل کرد

وانگ ونبین، سخن‌گوی وزرات خارجه چین گفت که اگرچه آمریکا در افغانستان شکست خورده، اما با نام دمکراسی و حقوق بشر در حال دخالت در امور داخلی سایر کشورهاست. 

فارس : سخنگوی وزارت خارجه چین در یک کنفرانس خبری در پاسخ به خبرنگاران گفته است: «افغانستان نمونه زنده جنگ‌طلبی ایالات متحده است. تهاجم دو دهه‌ آمریکا به افغانستان این کشور را به ویرانه تبدیل کرد.»

او در ادامه افزده است: «این جنگ آینده یک نسل را در افغانستان ویران کرد، ۱۷۴۰۰۰ تن، از جمله بیش از سی غیرنظامی را کشت و ده‌ها میلیون تن را آواره کرد.»

به گفته وی، تأثیر این جنگ سبب شده است که میلیون‌ها افغان با مرگ دست‌و‌پنجه نرم کنند، حدود سه میلیون کودک از رفتن به مدرسه باز بمانند و ۱۸.۹ میلیون تن با کمبود حاد مواد غذایی مواجه شوند.

 وی با بیان اینکه افغانستان شاهد زنده شکست برنامه «تحول دموکراتیک» ایالات متحده است، گفت: به رغم هزینه 2 میلیارد دلاری و کشته شدن 2400 نظامی آمریکایی، جنگ افغانستان به یکی از بزرگترین شکست های نظامی در طول تاریخ این کشور تبدیل شده است. 

وانگ ونبین اظهار داشت: اگرچه آمریکا در افغانستان شکست خورد، اما دست از سیاست خود بر نداشته و به نام دمکراسی و حقوق بشر در امور داخلی سایر کشورها دخالت می‌کند.

وی تاکید کرد: جامعه بین‌‎المللی باید بسیار هوشیار باشد و به‌طور مشترک، مانع بی پروایی ایالات متحده در برپایی آشوب تحت نام دموکراسی شود.

این در حالی است که  سفیر چین در کابل  نیز با انتقاد از رفتار دوگانه آمریکا در مبارزه با تروریسم، بلوکه ماندن دارایی‌ها و ذخایر مالی بانک مرکزی افغانستان را دزدی آشکار واشنگتن از سرمایه ملی مردم این کشور عنوان کرده است. 

 انگ یو در یک نشست خبری در سفارت چین در کابل تاکید کرد که آمریکا در مبارزه با تروریسم برخورد دوگانه داشته است و به بهانه مبارزه با این گروه‌ها حاکمیت ملی کشورها را نقض می‌کند.

وانگ گفت: «آمریکا در امر مبارزه با گروه‌های تروریستی رفتار دوگانه دارد. بیش از بیست گروه تروریستی در حال حاضر در افغانستان حضور دارند. آمریکا از استقلال افغانستان و حاکمیت ملی این کشور چشم پوشی می‌کند و به خواست خود در قلمرو هوایی افغانستان هواپیمای بدون سرنشین را می‌فرستد».

پاسخ ترک

Please enter your comment!
Please enter your name here