طالبان برای جهادی‌های خارجی شناسنامه افغانستانی صادر می کنند

0
262

طالبان برای جهادی‌های خارجی شناسنامه افغانستانی صادر می کنند

تعدادی از اعضای سازمان‌ تروریستی جماعت انصار‌الله تاجیکستان و جهادی‌های پاکستانی، اخیرا در کابل و بدخشان به کمک طالبان شناسنامه‌های افغانستانی دریافت کرده‌اند.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از ایندیپندنت فارسی، منابع موثق در بدخشان و کابل در صحبت با این خبرگزاری تایید کردند که از دو ماه پیش، شماری از اعضای جماعت انصارالله و جهادی‌های پاکستانی که در ۲۰ سال گذشته در صفوف طالبان در افغانستان جنگیده‌اند، با جعل اسناد و به سفارش فرماندهان طالبان، شناسنامه‌ افغانستانی دریافت کرده‌اند.

Members of Warduj’s Afghan Local Police unit in front of their main base in their exile in Bahorak on Aug. 24, 2018. Franz J. Marty for Foreign Policy

یک منبع در بدخشان به این خبرگزاری گفت: پس از فروپاشی دولت پیشین افغانستان، صدها عضو جماعت انصارالله که سال‌هاست در بدخشان مستقرند، از هراس اینکه طالبان آن‌ها را بازداشت کند از پناهگاه‌هایشان در کوهستان‌های بدخشان متواری شدند، اما شماری از آنان به‌دلیل رابطه دوستانه و نزدیک با فرماندهان محلی طالبان هنوز در شهرستان‌های ارغنج‌خواه، کشم، بهارک، راغستان، یمگان و جرم حضور دارند. به گفته این منبع، این افراد به‌ دلیل تعهدی که به طالبان دارند، مورد احترام فرماندهان محلی طالبان در بدخشان‌اند و برای اینکه بتوانند از امتیازات اعضای طالبان در ساختار این گروه برخوردار باشند، شناسنامه افغانستانی دریافت کرده‌اند.

به گفته این منبع، تروریست‌های خارجی به‌ویژه اعضای جماعت انصارالله، در صفوف نظامیان طالبان از نفوذ زیادی برخوردارند و پس از فروپاشی دولت پیشین افغانستان، از میان آنان یک گروه نظامی ویژه به‌نام “قطعه عمری” ایجاد شده است. بر اساس معلومات منبع، قطعه عمری در همکاری با گردان انتحاری منصوری، در شهرستان‌های هم‌مرز با تاجیکستان فعالیت می‌کند.

در همین حال، یک منبع در کابل می‌گوید، یک بخش ویژه برای صدور شناسنامه به اعضای گروه طالبان، در ساختار اداره شناسنامه افغانستان ایجاد شده است. بر اساس معلومات این منبع، مسئولان اداره توزیع شناسنامه که طالبان آن‌ها را انتخاب کرده است‌، دلیل ایجاد این بخش را محروم بودن اعضای این گروه و خانواده‌هایشان از دریافت شناسنامه و گذرنامه در ۲۰ سال گذشته عنوان کرده‌اند.

به گفته این منبع، در جریان توزیع شناسنامه برای اعضای طالبان، شماری از جهادی‌های پاکستان که در ۲۰ سال گذشته در صفوف این گروه می‌جنگیدند نیز در کابل و برخی دیگر از شهرها، شناسنامه افغانستانی دریافت کرده‌اند.

پاسخ ترک

Please enter your comment!
Please enter your name here