به قول پوتین فروپاشی اتحاد شوروی یک تراژیدی بزرگ بود.

0
338

پوتین: فروپاشی شوروی یک تراژیدی بزرگ بود

دوشنبه ۲۲ قوس ۱۴۰۰ ساعت ۱۵:۴۱

ولادیمیر پوتین رییس جمهوری روسیه اعلام کرد که فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی، یک تراژیدی بزرگ بود.
پوتین در گفت و گو با شبکه تلویزیونی روسیه ۱ گفت: فروپاشی شوروی به عنوان برحه ای از تاریخ روسیه صورت گرفت که ۱۶ جمهوری و منطقه شوروی اعلام استقلال کردند.
وی افزود: مردم شوروی که می دانستند این کشور دچار فروپاشی می شود، سعی کردند با این روند مقابله کنند اما این تلاش ها موفق نبود.
رییس جمهوری روسیه خاطرنشان کرد که هم اکنون نیز نقشه هایی را دیده است که در اروپا طراحی شده و در آن روسیه به چند کشور مستقل تجزیه شده است.
پوتین در ادامه سخنانش بدون اشاره به نام کسی که در مورد نقشه روسیه تجزیه شده سخن راند گفت: مساله این نیست بلکه این است که به یک نفر اجازه ندادم تا بطور علنی و در ملاء عام در این مورد (تجزیه روسیه) سخن گوید.
منظور پوتین ، الکسی ناوالنی منتقد اصلی حکومت روسیه است که از ۱۱ ماه پیش به جرم اختلاس مالی در زندانی در منطقه ولادیمیر روسیه بسر می برد و دوره حبس ۲.۵ ساله خود را می گذراند.
رییس جمهوری روسیه به نقل از یکی از آشنایان خود گفت که در اروپا تجزیه روسیه را اجتناب ناپذیر می خواندند و فقط به این مساله فکر می کردند که چه پیامدهایی برای این کشور و محیط پیرامونی در سطح جهانی خواهد داشت زیرا روسیه یک قدرت بزرگ اتمی است.
روسیه با تروریسم مواجه بود
پوتین در ادامه سخنان خود گفت که روسیه در سال های دهه ۹۰ میلادی علاوه بر مسائل سیاسی و اجتماعی داخلی با تروریسم مواجه شد که از خارج به این کشور وارد شده بود.
وی افزود: جدایی طلبی در روسیه در ان زمان در عمل بدون زمینه بروز نکرده بود و این پدیده تا اندازه قابل توجهی با میراث سنگین باقی مانده از دوره اتحاد جماهیر شوروی و اسکان اقوام در مناطق مختلف در ارتباط بود. نیروهای مخرب در خارج از کشور از این مساله استفاده کردند.
وی ادامه داد: منطقه قفقاز شمالی جولانگاه عوامل تروریستی گوناگون از منطقه خاورمیانه بود. پوتین گفت: در واقع روسیه دچار جنگ داخلی شده بود.
سالهای پس از فروپاشی شوروی (روز هشتم دسمبر سال ۱۹۹۱) در روسیه و ۱۴ جمهوری دیگر وضعیت بسیار دشواری بروز کرد و این کشورها دستخوش بحران اقتصادی شدید شدند.

وی افزود: امروز فقط روسیه سلاح مافوق صوت در اختیار دارد اما دیر یا زود قدرت های نظامی بزرگ جهان نیز به این نوع تسلیحات دسترسی خواهند داشت.

پاسخ ترک

Please enter your comment!
Please enter your name here