شرایط همکاری وکمک اتحادیۀ اروپا با طالبان

0
345

نماینده اروپا: شرایط کمک‌های اتحادیه اروپا را به نمایندگان طالبان در دوحه گفتم

سه شنبه ۹ قوس ۱۴۰۰ ساعت ۱۰:۰۴توماس نیکلسون نماینده ویژه اتحادیه اروپا برای افغانستان می‌گوید که شرایط کمک‌های این اتحادیه را به هیات طالبان در دوحه گفته است.

نماینده اروپا: شرایط کمک‌های اتحادیه اروپا را به نمایندگان طالبان در دوحه گفتم

توماس نیکلسون نماینده ویژه اتحادیه اروپا برای افغانستان می‌گوید که شرایط کمک‌های این اتحادیه را به هیات طالبان در دوحه گفته است.

به گزارش خبرگزاری جمهور؛ نیکلسون گفته که او همراه با هیاتی از کمیسیون اروپا با امیرخان متقی وزیر خارجه و شماری از مقام‌های طالبان دو روز در دوحه قطر گفتگو کردند. 

به گفته او، نمایندگان اتحادیه اروپا شرایط اعطای کمک‌های بشردوستانه و توسعه‌ای اروپا را به طالبان اعلام کردند. 

در بیانیه هیات اروپایی آمده که از طالبان خواسته شد که “گام‌های سریع، معنادار و ملموسی به سوی یک دولت فراگیر بردارد که نشان دهنده غنای جامعه افغانستان و نماینده قومی، سیاسی و مذهبی و با حضور زنان و مردان در پست‌های ارشد باشد و راه آشتی ملی را هموار کند.”
در این اعلامیه گفته شده که حضور حد اقلی اروپایی در کابل به معنای به رسمیت شناختن دولت طالبان نیست.

بر بنیاد اعلامیه، “در حالی که کمک‌های توسعه‌ای اتحادیه اروپا به افغانستان همچنان معلق است، اتحادیه اروپا آمادگی خود را برای بررسی ارائه کمکهای مالی قابل توجه مستقیما به مردم افغانستان، علاوه بر کمکهای بشردوستانه، ابراز کرد.”

هیات اروپایی گفته که چنین کمک‌های انسانی و بیشتر منحصرا از طریق سازمان‌های بین‌المللی و سازمان‌های غیردولتی و با استفاده از بهترین مکانیزم‌های ارائه ممکن انجام می‌شود.

گفته شده که کمکهای اتحادیه اروپا برای ارایه خدمات ضروری مانند آموزش، صحت و حفظ معیشت مردم است که بنا به معیارهای تعریف شده اروپایی از جمله دسترسی برابر به آموزش در همه سطوح برای دختران و پسران با برنامه‌های درسی مطابق با استنداردهای بین‌المللی و حمایت از حقوق اقلیت‌ها است.

در اعلامیه آمده که در این دیدار هیأت طالبان نیز تعهد خود را به حفظ و احترام به حقوق بشر و آزادی‌های اساسی از جمله حقوق زنان، کودکان و اقلیت ها، آزادی بیان و رسانه‌ها در راستای اصول اسلامی اعلام کرده‌اند.

سفارت‌های کشورهای غربی در کابل پس از تسلط طالبان در پانزدهم آگست، بسته شده اند و کارکنان آنها به دوحه انتقال یافتند که از آنجا امور افغانستان پیش می‌برند.

در بخش دیدار سه جانبه که علاوه بر هیاتهای طالبان و اتحادیه اروپا، نمایندگان قطر نیز حضور داشتند، بر تداوم این گونه نشستها تاکید شده است.

اما؛ هیات طالبان گفته در این گفتگوها از اتحادیه اروپا خواسته که مسایل بشردوستانه باید از ملاحظات سیاسی جدا کنند.

این هیات تصریح کرده که پیشرفت‌ها از طریق همکاری تعقیب شود و نباید فشار آورده شود.

پاسخ ترک

Please enter your comment!
Please enter your name here