نامه سناتوران زن امریکا به جوبایدن

0
378

طرح میان سازمانی برای زنان افغان بسازید

شنبه ۱۵ عقرب ۱۴۰۰ ساعت ۰۹:۲۲شماری از سناتوران زن امریکایی از جو بایدن رییس جمهور این کشور خواسته که برای حفظ حقوق زنان و دختران افغان طرحی را آماده کند.

نامه سناتوران زن به جوبایدن؛ طرح میان سازمانی برای زنان افغان بسازید

شماری از سناتوران زن امریکایی از جو بایدن رییس جمهور این کشور خواسته که برای حفظ حقوق زنان و دختران افغان طرحی را آماده کند.

به گزارش خبرگزاری جمهور؛ این سناتوران که از اعضای دو حزب دموکرات و جمهوری خواه هستند، در نامه‌ای عنوانی رییس جمهور بایدن نوشته اند که در این طرح باید به موضوعی که ایالات متحده چگونه واکنش سازمان‌های بین‌المللی، مانند سازمان ملل نسبت به طالبان را رهبری خواهد کرد، پرداخته شود.

در این نامه آمده که خروج امریکا از افغانستان، دستاوردهای زنان و دختران افغان را که به سختی به‌دست آمده است، به خطر می‌اندازد.

طبق این نامه، سال گذشته حدود سه‌ونیم میلیون دختر به مکتب می‌رفتند، 100 هزار زن در دانشگاه‌های دولتی و خصوصی شامل بودند؛ اما هم اکنون همه در حالت بی سرنوشتی قراردارند.

سناتوران زن امریکایی گفته‌اند که زنان افغان در زمینه‌ی تجارت و مشاغل دولتی نیز موفقیت‌هایی به‌دست آورده بودند، چنانچه بیش از هزار زن کارآفرینی می‌کردند و زنان به سمت‌های عالی در دولت نیز شامل شده بودند.

در نامه نوشته شده است که زنان و دختران افغان در نبود یک دولت قانونی و نیروهای نظامی افغانستان جهت محافظت از آن‌ها، اکنون تحت سلطه‌ای طالبان درآمده‌اند.

در نامه تأکید شده که طالبان در منزوی ساختن زنان و محروم کردن آنان از زندگی و آزادی سابقه‌ دارند.

سناتوران زن امریکایی گفته‌اند: “رهبران طالبان قول داده بودند که در حکومت جدید با زنان خوب رفتار می‌شود، اما زنان قربانی ضرب‌وشتم و قتل‌های هدف‌مند شده‌اند و از بیرون‌شدن از خانه بدون سرپرست مرد منع شده‌اند.”

از سوی هم، در نامه‌ی این سناتوران آمده است که دولت پیشین افغانستان اگرچه ناقص بود، اما تابع قانون اساسی بود که حقوق بشر و آزادی بیان و اجتماع را برای زنان و مردان ترویج می‌کرد و به آن تعهدات پایبند بود.

این سناتوران خطاب به جو بایدن نوشته است: “شما متعهد شده‌اید که طالبان را برای حمایت از حقوق زنان و دختران تحت فشار قرار دهید و اعلام کرده‌اید که امریکا با مردم افغانستان که در برابر حکومت طالبان مقاومت می‌کنند، مشارکت پایدار خواهد داشت. ما از طریق قانون‌گذاری و تعامل با دولت شما برای تحقق تلاش‌ها مشورت می‌دهیم و پشتی‌بانی و شرایط را برای تحقق آن فراهم می‌کنیم. زنان و دختران افغان اکنون به اقدام ما نیاز دارند.”

سناتوران زن امریکایی در پایان این نامه به جو بایدن گفته‌اند که پس از این درخواست، منتظر توضیحاتی از طرف دولت او در مورد طرح مورد نظر می‌باشند.

پاسخ ترک

Please enter your comment!
Please enter your name here