قتل ۵ زن فعال مدنی و نظامی پیشین در مرکز بلخ

0
577

قتل ۵ زن فعال مدنی و نظامی پیشین در مرکز بلخ

منبع خبر BBCفارسی

۵ نوامبر ۲۰۲۱به روز شده در ۵ ساعت پیش

.
توضیح تصویر،فروزان صافی، استاد دانشگاه در مزارشریف بود

گزارش‌ها از مزار شریف مرکز ولایت بلخ حاکیست که جسد چهار زن فعال مدنی که با شلیک گلوله به قتل رسیده‌اند، در حومه این شهر پیدا شده است.

همچنین در حادثه جداگانه دو زن دیگر که یکی از آنها نظامی پیشین بوده است، همراه با دو مرد کشته شده‌اند.

طالبان تنها حادثه دوم را تایید کرده و گفته که تحقیقات آنها نشان می‌دهد که دلیل آن “خصومت شخصی” بوده است اما در مورد حادثه اول اظهار نظر نکرده است.

منابع فعالان مدنی افغانستان به بی‌بی‌سی گفتند در حادثه اول چهار زن که همکار و دوست یکدیگر بودند، چند روز پیش از نزدیک فرودگاه مزار شریف ربوده شده و چهار روز بعد به تاریخ ۲۷ اکتوبر اجسادشان در یک گودال حومه شهر مزار شریف پیدا شد.آگهی

گفته می‌شود که آنها در راه رفتن به فرودگاه و سفر به خارج افغانستان بودند و خانواده‌هایشان تا نزدیک فرودگاه با آنها در تماس بوده‌اند.

آمنه حق پرست، فعال مدنی مزار شریف که حالا مقیم آلمان است در گفتگو با بی‌بی‌سی گفت یکی از این زنان فروزان صافی، استاد دانشگاه بلخ و از فعالان حقوق زنان در مزار شریف بوده است. او گفت که روز چهار شنبه، ۲۷ اکتبر خبر را شنیده است.

عبدالرحمن صافی، پدر خانم صافی به رسانه‌ها گفته که که دخترش پس از “تماس افرادی که خود را نمایندگان نهادهای حقوق بشر معرفی کردند، با مدارک تحصیلی و سفر از خانه خارج شد و او گفته بود که به خارج از افغانستان می‌رود.”

پس از آن از او خبری نشنیدند و چهار روز بعد جسدش را در شفاخانه مزار شریف پیدا کردند. ظاهرا جسد او با جسد سه زن دیگر پیدا شده است.

در مورد هویت این سه زن جزئیات بیشتری در دست نیست.

حمله به منزل یک نظامی پیشین زن در مزار شریف
توضیح تصویر،حمله به خانه یک نظامی پیشین زن در مزار شریف

حمله به خانه یک نظامی پیشین زن

در ویدیویی‌که از حادثه دوم در شبکه‎های اجتماعی منتشر شده، ادعا شده که “افراد گروه طالبان دو شب پیش به منزل یک نظامی پیشین زن داخل شده، او را با یک زن دیگر و دو مرد از بستگان این خانواده کشته‌اند.”

در این ویدیو که پله‌های خون‌آلود داخل خانه را نشان می‌دهد، گزارش‌دهنده می‌گوید: دیشب طالبان ناوقت شب به این خانه حمله می‌کنند، و این خانم را با خانم دیگر و دو مرد که از اقاربشان بوده، از بین می‌برند.

این حادثه شب گذشته در مزار شریف در منطقه بالا شهر یا منطقه فقیرآباد اتفاق افتاده است.

در مورد هویت زن دوم و دو مرد که در این حادثه کشته شده‌اند، گزارشی در دست نیست.

بلال کریمی، معاون سخنگوی طالبان به بی‌بی‌سی گفت “تحقیقات طالبان نشان می‌دهد که این حادثه در پی یک خصومت شخصی و دشمنی خانوادگی اتفاق افتاده و طالبان دو فرد مظنون را در این ارتباط بازداشت کرده‌اند.”

او گفت: “این حادثه در حوزه پنجم شهر مزار شریف رخ داده و در یک خانه جسد چهار غیرنظامی از جمله دو زن و دو مرد پیدا شده است.”

نگرانی از افزایش حملات به زنان

آمنه حق پرست، فعال مدنی این دو حادثه را “شبیه قتل زنجیره‌ای فعالان مدنی زن” در شهر مزار شریف خوانده است.

او می‌گوید اینگونه حوادث “وحشت و نگرانی عمیقی را برای زنان و مردانی فعال دامن زده است.”

خانم حق‌پرست تاکید می‌کند که طالبان زنان را در دولت و رسانه‌ها تحمل نمی‌کنند و رفتار خشن در برابر زنانی که صدایشان را بلند می‌کنند، دارند.

در جریان عملیات خروج نیروهای بین‌المللی از افغانستان پس از سقوط کابل به دست طالبان، ده‌ها هزار نفر از جمله صدها فعال مدنی و روزنامه‌نگار به بیرون از افغانستان منتقل شدند اما هنوز تعداد زیادی از آنها در افغانستان هستند و نگرانی شدید در مورد امنیت شان وجود دارد.

پاسخ ترک

Please enter your comment!
Please enter your name here