غنی تعهد کرده بود قدرت را به حکومت همه شمول تحویل کند اما فرار کرد

0
192

بلینکن: غنی تعهد کرده بود قدرت را به حکومت همه شمول تحویل کند اما فرار کرد

دوشنبه ۱۰ عقرب ۱۴۰۰ ساعت ۱۴:۴۴آنتونی بلینکن وزیر خارجه امریکا بار دیگر گفته که اشرف غنی تعهد کرده بود قدرت را به حکومت همه شمول تحویل کند؛ اما فرار کرد.

بلینکن: غنی تعهد کرده بود قدرت را به حکومت همه شمول تحویل کند اما فرار کرد

آنتونی بلینکن وزیر خارجه امریکا بار دیگر گفته که اشرف غنی تعهد کرده بود قدرت را به حکومت همه شمول تحویل کند؛ اما فرار کرد.

به گزارش خبرگزاری جمهور؛ بلینکن در گفتگو با شبکه‌ای تلویزیونی سی بی اس امریکا گفته که اشرف غنی، وعده‌ای جنگ و مقاومت علیه طالبان را تا سرحد مرگ داده بود؛ اما با آمدن طالبان به کابل او فرار را بر قرار ترجیح داد و از کشور گریخت.

آقای بلینکن افزود که شب چهاردهم آگست در گفتگوی تلیفونی با اشرف غنی، بر او فشار آورد تا تسلیم‌دهی قدرت به طالبان را بپذیرد و حکومت جدید افغانستان به رهبری طالبان تشکیل شود که همه‌ای قشرهای جامعه‌ای افغانستان در آن شریک باشند.

اشرف غنی پیش از فرار، بارها از مقاومت علیه طالبان سخن زده بود.

با این وجود، پیش از این زلمی خليلزاد نماینده پیشین امریکا در امور صلح افغانستان گفته است که لجاجت محمداشرف غنی و خودخواهی نخبگان سیاسی دو عامل عمده‌ای سقوط افغانستان بود.

آقای خليلزاد، ادعا کرده که عدم تمایل سربازان برای مقابله بر ضد طالبان نیز در سقوط سریع افغانستان به دست طالبان نقش داشته است.

او در یک نشستی که از سوی مرکز پژوهشی موسوم به بنیاد کارنگی برای صلح بین المللی در شهر واشنگتن سازماندهی شده بود، گفت: “با وجود این واقعیت که اشرف غنی در یک انتخابات تقلبی که شماری اندکی افغان‌ها در آن شرکت کرده بودند،‌ دوباره انتخاب شد، همه‌ای ما از لجبازی رییس جمهور غنی مبنی بر اینکه تا آخر دوره‌ای کاری‌اش در قدرت باقی بماند،‌ شگفت زده شده بودیم.”

با این وجود، خلیلزاد در آخرین مصاحبه خود با فاکس نیوز گفته که برخی تعهدات توافقنامه از جمله ایجاد دولت همه شمول از سوی طالبان عملی نشده که امریکا برای این کار فشار لازم را بالای این گروه خواهد آورد.

پاسخ ترک

Please enter your comment!
Please enter your name here