امریکا خواهان دریافت امتیاز تآسیس یک پایگاه نظامی در حوزۀ امنیتی روسیه است

0
281

رؤسای ارتش روسیه و آمریکا امروز در وین دیدار می‌کنند

رؤسای ارتش روسیه و آمریکا امروز در وین دیدار می‌کنند

رؤسای ستاد ارتش‌های آمریکا و روسیه امروز(دوشنبه) در وین درباره عملیات در سوریه گفتگو خواهند کرد.

به گزارش ایسنا، به نقل از شبکه اسکای نیوز، پاتریک رایدر، سخنگوی ستاد مشترک ارتش آمریکا گفت: جوزف دانفورد، رئیس ستاد ارتش آمریکا امروز با والری گراسیموف، همتای روسی خود در وین دیدار خواهد کرد.

به گفته رایدر، دو طرف درباره ممانعت از برخورد نظامی در جریان عملیات ائتلاف آمریکا و عملیات روسیه در سوریه، روابط نظامی روسیه و آمریکا، اوضاع امنیتی در اروپا و مسائل دیگر گفتگو خواهند کرد.

از زمان ورود روسیه به سوریه در سال ۲۰۱۵، مسکو و واشنگتن منطقه عملیات خود علیه داعش را مشخص کردند و درباره عملیات هوایی برای ممانعت از هرگونه برخورد نظامی به یکدیگر اطلاع می‌دهند.

به رغم درگیری در سوریه و افزایش تنش میان دو کشور، رهبران نظامی آمریکا و روسیه کانال ارتباطی خود را حفظ کرده‌اند.

دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا دسامبر اعلام کرد که نیروهای این کشور از سوریه عقب‌نشینی خواهند کرد اما بعداً اعلام کرد که حدود ۴۰۰ سرباز در سوریه می‌مانند. واشنگتن در حال حاضر با هم‌پیمانان غربی خود در ائتلاف ضد داعش برای تشکیل نیروی بین المللی در سوریه تلاش می‌کند که هدف آن آموزش نیروهای امنیتی برای تثبیت ثبات در بخش‌هایی از سوریه است.

مسئولان آمریکایی می‌گویند داعش در آستانه از دست دادن آخرین مقر تحت سیطره خود در شرق فرات سوریه است.

امریکا بحث جدی را برای ایجاد پایگاه در روسیه آغاز کرده است

پنجشنبه ۸ میزان ۱۴۰۰ ساعت ۱۳:۲۹آژانس خبری پولیتیکو گزارش داده که امریکا بحث جدی را برای ایجاد پایگاه در روسیه آغاز کرده تا از آنجا افغانستان را نظارت کند.

امریکا بحث جدی را برای ایجاد پایگاه در روسیه آغاز کرده است

آژانس خبری پولیتیکو گزارش داده که امریکا بحث جدی را برای ایجاد پایگاه در روسیه آغاز کرده تا از آنجا افغانستان را نظارت کند.

به گزارش خبرگزاری جمهور؛ بر بنیاد معلومات، لوید آستین وزیر دفاع امریکا در یک نشست محرمانه در همین مورد به قانونگذاران امریکایی توضیحات نیز داده است.

به گفته او، حکومت بایدن مذاکرات خود را با روسیه آغاز کرده است که بر بنیاد آن، امریکا قرار است یک پایگاه نظامی در روسیه ایجاد و از آن بر علیه تروریزم در افغانستان مبارزه کند.

این آژآنس افزوده، برخی سناتوران حاضر در نشست محرمانه با وزیر دفاع گفته اند که همزمان با این، امریکا با تاجیکستان، ازبیکستان، قرقیزستان و برخی کشورهای دیگر نیز در حال گفتگو است.

بر بنیاد گزارش، مقام‌های ارشد نظامی امریکا گفته اند که بحث ایجاد پایگاه نظامی در آسیای مرکزی بسیار جدی است.

جنرال مکنزی هم گفته که با استفاده از این پایگاه اهداف مشخص در داخل افغانستان مورد حمله قرار خواهد گرفت.

گفتنی است که پیش از این ولادی میر پوتین رییس جمهور روسیه نیز اعلام کرده بود که کشورش حاضر است یک پایگاه نظامی خود را در آسیای میانه در اختیار امریکا قرار دهد. 

در این مورد یک بار روئسای ستاد ارتش دو کشور نیز به صورت رو در رو گتفگو کرده اند

پیشنهاد روسیه به امریکا برای ایجاد پایگاه‌های نظامی در اطراف افغانستان

FacebookTwitterWhatsAppMessengerSkypeپست الکترونیکیTelegramادامه…(Last Updated On: میزان ۷, ۱۴۰۰)

مارک میلی، رییس ستاد مشترک ارتش امریکا با همتای روسی خود پیشنهاد ولادمیر پوتین، رییس جمهوری روسیه مبنی بر ایجاد پایگاه‌های نظامی در آسیای میانه برای مقابله با تهدیدات هراس افگنی برخواسته از افغانستان را بررسی کرد.

روزنامه امریکایی “وال استریت ژورنال” ناوقت دوشنبه، ۲۷ سپتامبر نگاشته است که، جنرال میلی پیشنهاد روسیه که توسط والری گراسیموف، ارایه شد را در نشست شورای امنیت ملی امریکا مطرح کرده است.

بنا به گزارش این روزنامه ، مقام‌های عالی ایالات متحده اظهار داشتند که گراسیموف در دیدار با میلی در هلسینکی، پایتخت فنلاند، به توافق پیشین عمل نکرده است.

کرملین هنوز به این سخنان واکنشی نشان نداده است.

گفت‌وگوهای سری میان دو طرف در حالی است که دولت بایدن می‌کوشد برای تعامل با تهدیدات احتمالی هراس افگنی از افغانستان راه حلی پیدا کند.

در حالی که روسیه و امریکا نگرانی‌های مشترکی در رابطه با هراس افگنی دارند، ایده همکاری مشترک میان دو کشور برای مقابله با تهدیدات هراس افگنی با چالش‌های متعددی روبرو است.

پیش از این کنگره ایالات متحده قانون منع همکاری میان ارتش امریکا و روسیه به‌ دلیل حضور نیروهای روسی در اوکراین را تصویب کرد. طبق این قانون، تنها با دستور ویژه وزیر دفاع می‌توان با ارتش روسیه همکاری کرد.

برخی نمایندگان کنگره امریکا با ارسال نامه‌ای به آستین و آنتونی بلینکن، وزیر خارجه ایالات متحده، هشدار دادند که روسیه بیش از تمایل به همکاری با امریکا درباره مبارزه با هراس افگنی، مایل به جاسوسی و کسب اطلاعات از نیروهای امریکایی و متحدان امریکا است.

این نامه را سناتور جیمز راش، عضو جمهوری‌خواه کمیته خارجی سنا، سناتور جیم اینهاف، عضو جمهوری‌خواه کمیته نیروهای مسلح در سنا، مایکل ماکول، عضو کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان از حزب جمهوری‌خواه و مایک راجرز عضو کمیته نیروهای مسلح در مجلس نمایندگان امضا کردند.

در این نامه از دولت بایدن خواسته شده درباره برنامه “مبارزه با هراس افگنی” به‌ویژه توافق با کشورهای همجوار افغانستان درباره فعالیت‌های اطلاعاتی، مراقبت و امکان حملات نظامی توضیح بدهد.

پاسخ ترک

Please enter your comment!
Please enter your name here