سقوط حکومت افغانستان ریشه در توافقنامه دوحه داشت

0
344

جنرال امریکایی: سقوط حکومت افغانستان ریشه در توافقنامه دوحه داشت

مقام‌های پنتاگون گفته اند که سقوط حکومت افغانستان و نیروهای امنیتی‌اش در ماه آگست احتمالاً ریشه در توافقنامه سال ۲۰۲۰ میان امریکا و طالبان داشت. در این توافقنامه خروج همه نیروهای امریکایی از افغانستان تعهد شده بود.

جنرال فرانک مکنزی، رئیس فرماندهی مرکزی امریکا

جنرال فرانک مکنزی، رئیس فرماندهی مرکزی ایالات متحده امریکا، روز چهارشنبه به کمیته نیروهای مسلح مجلس نمایندگان امریکا گفت که با کاهش نیروهای امریکایی به زیر ۲۵۰۰ تن در ماه اپریل به دستور رئیس جمهور جو بایدن، فروپاشی حکومت زیر حمایت ایالات متحده امریکا شدت گرفت.

این جنرال امریکایی افزود: «امضای توافقنامه دوحه واقعاً تاثیر مخرب بر حکومت افغانستان و نیروهای نظامی‌اش داشت، پیش از همه از نظر روانی. اما ما یک تاریخ مشخصی را در مورد زمانی که ترک می‌کنیم و زمانی که آن‌ها می‌توانند انتظار بکشند که همه حمایت‌ها پایان می‌یابد، تعیین کرده بودیم.»

اشاره او به توافقنامه ۲۹ ماه فبروری ۲۰۲۰ است که میان حکومت دونالد ترامپ و طالبان در قطر امضا شد. در این توافقنامه تعهد شده بود که نیروهای امریکایی تا ماه می ۲۰۲۱ افغانستان را ترک می‌کنند و طالبان به نوبه خود تعهداتی به شمول توقف حمله به نیروهای امریکایی و ائتلاف داده بودند.

مکنزی توضیح داد که «برای مدت زیادی» به این باور بوده است که اگر ایالات متحده امریکا شمار سربازان خود را به زیر ۲۵۰۰ تن کاهش دهد، حکومت افغانستان به صورت اجتناب‌ناپذیری سقوط خواهد کرد «و بعداً نیروهای نظامی نیز سقوط خواهند کرد».0 seconds of 0 secondsVolume 90% ویدیو را ببینید16:35

ستیز: نظام طالبان با سیاست کنونی بقا نخواهد داشت

این مقام نظامی امریکا توضیح داد که علاوه بر تاثیر روانی توافقنامه دوحه، دستور ماه اپریل رئیس جمهور بایدن برای کاهش نیروها ضربه مخرب دیگری بر تلاش‌های ۲۰ ساله در افغانستان بود، به خاطری که باعث شد نظامیان امریکایی از وضعیت اردوی افغانستان بی‌خبر بمانند و مشاوران امریکایی دیگر در میان واحدهای افغان حضور نداشتند.

لوید آستین، وزیر دفاع ایالات متحده امریکا که در این جلسه استماعیه همراه با مکنزی حضور داشت، گفت که با تحلیل مکنزی موافق است. او افزود که در توافقنامه دوحه تعهد شده بود که حملات هوایی ایالات متحده علیه طالبان متوقف می‌شود: «بنابراین طالبان قوی‌تر شدند، عملیات تهاجمی خود را علیه نیروهای امنیتی افغانستان شدت بخشیدند و افغان‌ها هفته‌وار تعداد زیادی را از دست می‌دادند.» 

جلسه استماعیه مقام‌های نظامی امریکا در روز چهارشنبه با اتهام‌زنی‌های سیاسی نیز همراه بود. جمهوریخواهان تلاش می‌کنند رئيس جمهور بایدن را به لجبازی در قضیه افغانستان متهم کنند، و دموکرات‌ها استدلال می‌کنند که این وضعیت ناشی از تصمیم‌های نادرست حکومت ترامپ است.

جنرال مارک میلی، لوی درستیز اردوی ایالات متحده امریکا روز سه شنبه در یک جلسه استماعیه دیگر در مجلس سنا گفته بود که نتیجه جنگ افغانستان یک «شکست استراتژیک» بود و این جمله خود را روز چهارشنبه نیز تکرار کرد.

پاسخ ترک

Please enter your comment!
Please enter your name here