نشست وزیران خارجه کشورهای ترک‌ زبان در مورد افغانستان برگزار شد

0
295

نشست وزیران خارجه کشورهای ترک‌ زبان در مورد افغانستان برگزار شد

هشت صبح۵ میزان ۱۴۰۰

۸صبح، کابل: اولین نشست فوق‌العاده وزیران خارجه شورای همکاری کشورهای ترک‌زبان در مورد افغانستان برگزار شد. در این نشست وزیر امور خارجه ترکیه گفته است که تحولات در افغانستان تأثیرگذاری جهانی دارد و کشورهای ترک‌زبان بیش‌تر از این روند متأثر شده‌اند.

شورای ترک متشکل از کشورهای ترکیه، اوزبیکستان، آذربایجان، قزاقستان و قرغیزستان است. مجارستان عضو ناظر این سازمان بین‌المللی است.

به گزارش آناتولی، مولود چاووش اوغلو، وزیر امور خارجه ترکیه، روز دوشنبه، پنجم میزان، در نشست «شواری ترک» در استانبول گفته است که تحولات در افغانستان کشورهای ترک‌زبان را به‌عنوان همسایه‌های این کشور تحت تأثیر قرار داده است.

چاووش اوغلو با اشاره به جمعیت ترک‌تبار افغانستان گفته است که به همین دلیل تحولات در افغانستان مورد توجه ترکیه قرار گرفته است.

چاووش اوغلو گفته است: «روابط ویژه‌ای با افغانستان داریم، به همین دلیل باید بیانیه نهایی شورای ترک حاوی پیامی مهم برای جهانیان باشد.»

در نشست شورای ترک در ترکیه نحوه حمایت از رشد، برقراری ثبات و ارسال کمک‌های بشردوستانه به افغانستان و نیز جلوگیری از موج مهاجرت و ریشه‌یابی گروه‌های تروریستی در این کشور بررسی شده است.

 این در حالی است که رجب‌ طیب اردوغان نیز در مصاحبه‌ای با سی‌بی‌اس در مورد تحولات اخیر در افغانستان گفته است که حکومت اعلام شده طالبان فراگیر نیست و این روی روابط ترکیه با طالبان تأثیر می‌گذارد.

اردوغان: دولت اعلام‌شده طالبان فراگیر نیست

هشت صبح۵ میزان ۱۴۰۰

۸صبح، کابل: رجب طیب اردوغان، رییس جمهور ترکیه، گفته است که دولت طالبان فراگیر نیست و جناح‌های دیگر در این کشور را دربرنمی‌گیرد و این مسأله بر حضور ترکیه در افغانستان تأثیر می‌گذارد.

رجب طیب اردوغان، روز یک‌شنبه، چهارم میزان در مصاحبه با شبکه تلویزیونی سی‌بی‌اس بر اهمیت یک دولت فراگیر در افغانستان تاکید کرده و گفته که تشکیل دولت همه‌شمول در این کشور در دست‌یابی به توافق در مورد عملیات فرودگاه در کابل بسیار مهم است.

اردوغان هم‌چنان به شبکه تلویزیونی سی‌بی‌اس نیوز گفته است: «دولت در افغانستان فراگیر نیست، همه جناح‌های مختلف را دربرنمی‌گیرد. تا زمان تشکیل دولت فراگیر، ما در افغانستان حضور نخواهیم داشت.»

به گزارش دیلی صباح، اردوغان در مصاحبه‌اش هم‌چنان گفته که تشکیل دولت فراگیر در افغانستان برای معامله با طالبان بر سر تأمین امنیت میدان هوایی کابل بسیار مهم است.

در همین حال، رییس جمهور ترکیه افزوده است، او انتظار دارد که زنان در افغانستان در تمام جنبه‌های زنده‌گی اجتماعی به گونه فعال مشارکت داشته باشند.

این اظهارات از سوی رییس جمهور ترکیه در حالی مطرح می‌شود که قرار بود پس از خروج نیروهای ناتو و امریکایی از افغانستان، این کشور به همکاری قطر، مسوولیت تأمین امنیت میدان هوایی کابل را برعهده بگیرد.

در حال حاضر پروازهای داخلی و خارجی از میدان هوایی کابل آغاز شده است و تاکنون هواپیماهای خطوط هوایی ایران، پاکستان، قطر و برخی از کشورها رفت‌وآمد می‌کنند.

پاسخ ترک

Please enter your comment!
Please enter your name here