جنگ غزه اسرائیل؛ کودکانی که جان باختند

0
634

بحران غزه اسرائیل؛ کودکانی که جان باختند

  • جک هانتر
  • بی‌بی‌سی

۳۰ثور ۱۴۰۰ – ۲۰ مه ۲۰۲۱

کودک
توضیح تصویر،گفته می‌شود شصت و یک کودک در غزه و دو کودک در اسرائیل کشته شدند

براساس اعلام وزارت بهداشت تحت کنترل حماس در غزه، از ۲۱۹ فرد کشته شده در غزه، حداقل ۶۳ نفر کودک هستند. مرکز خدمات پزشکی اسرائیل می‌گوید از ۱۰ فرد کشته شده در اسرائیل، دو نفر کودک هستند.

در اینجا داستان برخی از کودکان کشته شده نقل می‌شود.

فرزندان خانواده الکوالک ۵ تا ۱۷ سال

اوایل روز یکشنبه اسرائیل به ساختمانی در خیابان الوحده در مرکز شهر غزه حمله هوایی کرد و اعتقاد بر این است که در این حمله، حداقل ۱۳ نفر از اعضای خانواده بزرگ الکوالک کشته و زیر آوار خانه دفن شدند.

گفته می‌شود بسیاری از قربانیان کودک بودند و یکی از آنها شش ماهه بود.

صنعا الکوالک، از اعضای این خانواده که زنده مانده، به شبکه خبری فلسطین آنلاین گفت “ما فقط دود دیدیم، من پسرم را که کنارم بود نمی‌دیدم و می‌خواستم او را بغل کنم اما چیزی نمی‌دیدم.”

نیروهای ارتش اسرائیل بمباران این محل را “غیرعادی” توصیف کرده و گفته که تلفات غیرنظامیان “ناخواسته” بوده است. سخنگوی ارتش اسرائیل گفت “حملات هوایی به یک تونل زمین باعث ریزش تونل شد و خانه را که در مسیر آن بود به داخل زمین کشید.”

یارا و رولا
توضیح تصویر،یارا نه ساله و رولا پنجساله با چند تن دیگر از اعضای خانواده روز یکشنبه کشته شدند

در میان کشته‌شدگان، دو خواهر به اسامی یارا ۹ ساله و رولا ۵ ساله بوند که هر دو پیشتر به خاطر تکان عصبی ناشی از حملات هوایی توسط مرکز خدمات شورای پناهندگان نروژ تحت درمان قرار داشتند.

یکی از معلمان آنها که نخواسته نامش فاش شود به بی‌بی‌سی گفته که الکوالک‌ها دختران با نزاکتی بودند و همیشه تکالیف خود را به موقع انجام می‌دادند.

تصویری به طور گسترده در شبکه‌های اجتماعی پخش شده که گفته می‌شود متعلق به کودکی به نام عزیز الکوالک ۱۰ ساله است که تنها عضو این خانواده است و او را در کنار جسد مادرش نشان می‌دهد.

ایدو
توضیح تصویر،ایدو اویگال، پنجساله، در اثر اصابت موشک حماس کشته شد

ایدو آویگال ۵ ساله

تصور می‌شود که کوچکترین قربانی درگیری فعلی در اسرائیل، ایدو آویگال، پسر پنج ساله‌ای باشد که چهارشنبه گذشته در شهر سدروت در جنوب اسرائیل کشته شد.

ایدو در داخل یک اتاق مستحکم کشته شد و نظامیان اسرائیلی آن را یک حادثه “فوق‌العاده نادر” توصیف کرده‌اند.

تایمز اسرائیل گزارش داد که شامگاه چهارشنبه با به صدا درآمدن آژیر حملات موشکی، مادر ایدو او را بغل کرد و به پناهگاه برد.

توضیح ویدئو،جنگ غزه؛ از آتش‌بس خبری نیست

ترکش موشک صفحه فلزی محافظ پنجره را سوراخ و مادر و خواهر هفت ساله این پسربچه را هم زخمی کرد. چند ساعت بعد، ایدو آویگال در اثر زخم ترکش موشک جان سپرد.

هیدای زیلبرمن، سخنگوی ارتش اسرائیل، گفته است که “این ترکش قطعه‌ای از موشک بود که با زاویه‌ای کاملاً مشخص، با سرعت بسیار مشخص و در یک نقطه کاملا مشخص وارد اتاق شد.”

آسف آویگال، پدر این بچه، به تلویزیون کانال ۱۳ اسرائیل گفته است “ما در خانه بودیم و بچه‌ها حوصله‌شان سر رفته بود، بنابراین همسرم با آنها به خانه خواهرش که دو خیابان با ما فاصله دارد رفت.”

آقای آویگال در مراسم خاکسپاری پسرش خطاب به او گفت: “متاسفم که ترکش به جای تو به من نخورد.”

او گفت: “چند روز پیش ، از من پرسیدی بابا ، اگر وقتی بیرون خانه هستیم آژیر خطر به صدا دربیاید چه می‌شود؟ و من گفتم تا با من هستید، از شما حفاظت می‌کنم. اما دروغ گفتم!”

چند ماه پیش، آقای آویگال و همسرش در این مورد با هم صحبت می‌کردند که فرزندشان چه هوش استثنایی دارد، مثل اینکه در تن این کودک پنج ساله درک یک مرد پنجاه ساله قرار دارد. او غالبا از پدرش می‌خواست کامپیوتر را رها کند و وقت بیشتری را با او بگذراند و می‌گفت: “نشستن جلوی صفحه کامپیوتر کافی است، کمی هم با من باش.”

مادر ایدو در بیمارستان بستری است.

ندین عواد ، ۱۶ ساله

هنگامی که در ساعات اولیه شب چهارشنبه گذشته، ندین عواد ، دانش آموز ۱۶ ساله عرب-اسرائیلی، در کنار پدر ۵۲ ساله‌اش بود یک موشک به اتومبیل و خانه آنها اصابت کرد و هر دو نفر را کشت. پزشکان گفته‌اند که مادرش که او هم در اتومبیل بود به شدت زخمی شده است.رد شدن از پست Twitter, 1

پایان پست Twitter, 1

احمد اسماعیل، پسر عموی ندین، می‌گوید که صدای انفجار موشک در خانه خود واقع در شهر لود، در نزدیکی تل آویو، شنید. این شهر محل شهروندان عرب و یهودی اسرائیل است.

او به شبکه تلویزیون دولتی کان گفت که “این حادثه چنان سریع روی داد که حتی اگر ما می خواستیم به جایی پناه ببریم، اتاق امنی نداشتیم.”

کسانی که ندین را می‌شناختند او را “دختری بسیار خاص” توصیف کرده‌اند. این دختر شاگرد سال اول دبیرستان بود و در نظر داشت رشته پزشکی را دنبال کند.

شیرین ناتور حفی، مدیر مدرسه او گفته است که این دختر “آرزو داشت دنیا را تغییر دهد”.

به گفته روزنامه تایمز اسرائیل، شیرین ناتور حفی به رادیو محلی گفته است که “او دختر بسیار خاصی بود، دختری با استعداد که می‌خواست جهان را تسخیر کند.”

خانم حفی گفته است که ندین در تعدادی از پروژه‌های اجتماعی و علمی با مدارس یهودی این منطقه مشارکت داشت و قصد داشت در یک برنامه مطالعات زیست‌پزشکی شرکت کند.

عمر نوزاد
توضیح تصویر،عمر نوزاد تنها عضو خانواده بود که بعد از کشته شدن مادر و برادرانش زنده ماند

فرزندان خانواده الحدیدی ۶ تا ۱۳ ساله

روز جمعه چهار فرزند محمد الحدیدی به اسامی سهیب، ۱۳ ساله، یحیی، ۱۱ ساله، عبدالرحمن، ۸ ساله و اسامه، ۶ ساله – بهترین لباس‌های خود را پوشیدند و به دیدار پسر عموهای خود در اردوگاه پناهجویان شاتی در خارج از شهر غزه رفتند تا عید آخر رمضان را جشن بگیرند.

پدر ۳۷ ساله آنها به خبرنگاران گفت: “بچه‌ها لباس عیدشان را پوشیدند، اسباب بازی‌هایشان را برداشتند و برای جشن گرفتن به خانه عمویشان رفتند.”

او می‌افزاید “آنها عصر زنگ زدند و التماس کردند شب را همانجا بمانند و من هم موافقت کردم.”

روز بعد، ساختمانی که آنها در آن اقامت داشتند مورد اصابت بمب قرار گرفت. تنها برادر پنج ماهه آنها به نام عمر زنده از زیر آوار بیرون کشیده شد که در کنار مادرش بود. مادرش کشته شده بود.

آقای الحدیدی در مورد فرزندان خود گفته است “آنها در خانه های خود ایمن بودند، اسلحه حمل نمی‌کردند و موشک شلیک نمی‌کردند، آنها چه کرده بودند که استحقاق این را داشته باشند، ما غیرنظامی هستیم.”

در میان خرابی خانه، تعدادی اسباب‌بازی، یک بازی مونوپولی، و تعدادی ظرف با پسمانده غذای عید به جا مانده بود.

آقای الحدیدی به روزنامه تایمز گفته است که “وقتی فرزندانم به خواب رفتند، امیدوار بودند که وقتی از خواب بیدار می‌شوند همه چیز تمام شده باشد اما آنها دیگر نیستند. برای من فقط خاطره آنها مانده و بوی آنها را در خانه استشمام می‌کنم.”

ابراهیم المصری ، ۱۴ ساله

بر اساس گزارش‌ها ، ابراهیم المصری هفته گذشته در حیاط جلوی خانه‌شان در محله شمال غزه با خواهر و برادرش بازی می‌کرد که حملات آغاز شد.رد شدن از پست Facebook, 1

محتوا در دسترس نیستدر Facebook بیشتر ببینیدبی بی سی. بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست.

پایان پست Facebook, 1

ابراهیم و برادرش، مروان، و چندین تن از خویشاوندانشان کشته شدند.

پدرشان یوسف المصری به روزنامه ایندیپندنت گفت “آنها هر روز در ماه رمضان در همین ساعت قبل از افطار در خیابان بازی می‌کردند.”

او افزود: “ما بمب را ندیدیم و فقط صدای دو انفجار را شنیدیم وبه خیابان‌رفتیم. بچه‌های زخمی بودند و خونریزی می‌کردند، مادران گریه سر داده بود، خون همه جا بود.”

برادر این بچه‌ها که اسم او هم ابراهیم است گفته که بچه‌ها مشغول پر کردن کیسه‌های کاه بودند که می‌خواستند در بازار محلی بفروشند.

او به خبرگزاری فرانسه گفته است “ما می‌خندیدیم و خوش می‌گذراندیم که ناگهان آنها شروع به بمباران کردند و همه چیز در اطراف ما آتش گرفت.”

او گفته است که “من پسر عموهایم را دیدم که سوخته و تکه شده‌اند.”

حمزه نصار ، ۱۲ ساله

بر اساس گزارش‌ها ، حمزه ناصر عصر چهارشنبه گذشته خانه خود را در غزه ترک کرد تا از بازار مقداری سبزی بخرد و مادرش بتواند با آن برای افطار غذا بپزد اما هرگز سبزی‌های به خانه نرسید.

پدرش به تلویزیون الجزیره گفته حمزه بچه خوب و دانش آموز ممتازی بود.

ابولعوف
توضیح تصویر،طلا ابوالعوف با برادر هفده ساله‌اش کشته شد

طلا ابوالعوف، ۱۳ ساله

همان بمبی که به خانه الکوالک‌ها اصابت کرد، جان همسایه ۱۳ ساله آنها، طلا ابوالعوف، و توفیق، برادر ۱۷ ساله او را هم گرفت.

پدر آنها، دکتر ایمن ابوالعوف هم در این حمله کشته شد. او رئیس بخش داخلی بیمارستان الشفا شهر غزه بود و مسئولیت درمان مبتلایان به ویروس کرونا را برعهده داشت.

دوستان خانوادگی او به بی‌بی‌سی گفتند که در روزهای قبل از حمله، دکتر ابوالعوف ساعاتی طولانی را در بیمارستان کار می‌کرد.

معلم طلا که نخواست نامش فاش شود، او را “دانش آموز ممتاز” کلاس هفتم توصیف کرد.

این معلم به بی‌بی‌سی گفت “طلا به کلاس دینی علاقمند بود و هدفش این بود که قرآن را حفظ کند و همیشه برای امتحان درس خود را حاضر می‌کرد.

او همچنین در برنامه بنیاد شورای پناهندگان نروژ برای کمک به کودکان دچار آسیب روانی شرکت کرده بود.

حذیفه یازجی، مدیر بخش شورای پناهندگان به بی‌بی‌سی گفت “آنها قبلاً رنج زیادی دیده بودند.”

او افزود: “این دیوانگی باید متوقف شود … خشونت باید متوقف شود تا آینده‌ای برای این بچه ها فراهم شود.”

پاسخ ترک

Please enter your comment!
Please enter your name here