معاملات شرمناکی با پاکستان در جریان است

0
522

رحمت‌الله نبیل: معاملات شرمناکی با پاکستان در جریان است

هشت صبح۲۵ ثور ۱۴۰۰

۸صبح، کابل: رحمت‌الله نبیل، رییس پیشین امنیت ملی کشور، اظهارات دو روز پیش حمدالله محب، مشاور امنیت ملی در ننگرهار را تلاشی برای تغییر افکار عمومی در آستانه معامله با پاکستان عنوان کرده است. محب در روز نخست عید اعلام کرد که پاکستان در صدد گسترش جغرافیای خود در داخل خاک افغانستان است.

نبیل می‌گوید که هر زمانی که با پاکستان معامله‌ای صورت می‌گیرد، «احساسات وطن دوستی و ضد پاکستانی» مقامات به هدف تغییر افکار عمومی شدت می‌گیرد . به گفته او، این موضوع بارها ثابت شده است.

رییس پیشین امنیت ملی مدعی شده است که در جریان سفر مقامات ارشد امنیتی بریتانیایی و پاکستانی به کابل، روی توافق‌ تازه نظامی بحث شده است که شامل کاهش شمار ارتش کشور می‌شود.

نبیل روز شنبه، بیست‌وپنجم ثور در رشته توییت‌هایی هرچند نام از حمدالله محب نبرده است، اما توییت واکنشی عبدالکریم خرم نسبت به سخنان محب را بازنشر کرده است. او گفته است که با میانجی‌گری انگلیسی‌ها «معامله‌ شرمناک» در حال انجام است و برخی از آن‌ها تکمیل شده است. به گفته نبیل، این معامله‌ها به نفع اشخاص است، اما ضرر بزرگی برای افغانستان به شمار می‌رود.

به گفته نبیل، معاملاتی در زمینه آوردن خط دیورند به سوی افغانستان، کشیدن یک طرفه سیم خاردار، موافقت‌نامه «SOP» که براساس آن پاکستان دروازه‌ها و پوسته‌های جدید می‌سازد، از بین بردن مخالفان پاکستان زیر نام همکاری استخباراتی و تغییر تعرفه گمرکی و تجارتی به نفع پاکستان، تاکنون انجام شده است.

رییس پیشین امنیت ملی به همین ترتیب به دیدار سه‌جانبه رییس جمهور غنی با سرنیک کارتر، فرمانده عمومی نیروهای مسلح بریتانیا و قمر جاوید باجوه، رییس ستاد ارتش پاکستان که روز دوشنبه، بیستم ثور، در ارگ ریاست جمهوری انجام شد، اشاره کرده است.

او گفته است که در این دیدار دونیم ساعته پشت درهای بسته، روی توافق‌ نظامی بحث شده است.

طبق معلومات نبیل، این مباحث شامل کاهش ارتش افغانستان، آموزش ارتش افغانستان از سوی پاکستان، اجرای تمرینات مشترک نظامی و استخباراتی در خاک افغانستان، ترمیم هواپیماها و اسلحه نیروهای ارتش از سوی پاکستان، سرکوب جنبش تحفظ پشتون‌های پاکستان و مسایل دیگر می‌شود.

نبیل هم‌چنان گفته است که اشرف غنی، رییس جمهور موافقت کرده است که هفت هزار زندانی طالبان رها شوند، اما برای این که ملامتی را از گردن خود دور کند، لویه جرگه را برای آن فرا می‌خواند.

حمدالله محب روز پنج‌شنبه، بیست‌وسوم ثور در ولایت ننگرهار سخنانی تندی را علیه پاکستان مطرح کرد و گفت که این کشور با استفاده از یک گروه «قدرت طلب» که منظورش طالبان بود، در صدد گسترش جغرافیای خود است. محب در ولایت کنر نیز گفته است که هدف اساسی «دشمن» به قدرت رساندن طالبان نیست، بلکه وسعت بخشیدن جغرافیای‌شان است.

پاسخ ترک

Please enter your comment!
Please enter your name here