ادامۀ اعتراض ها به تقرر والی جدید فاریاب

0
539

ادامه اعتراض‌ها به تقرر والی جدید فاریاب؛ ‘والی باید به انتخاب مردم تعیین شود’

۴ ساعت پیش

افغانسان

اعتراض‌ها به تقرر والی جدید فاریاب در شمال افغانستان شدت گرفته و دامنه آن به ولسوالی اندخوی این ولایت و بخش‌هایی از ولایت‌های جوزجان و بلخ رسیده است.

معترضان امروز (دوشنبه، ششم ثور/اردیبهشت) خواستار این هستند که والی ولایت‌ها باید به انتخاب مردم این ولایات تعیین شوند، شهردارها انتخابی شوند و ولسوالان نیز به انتخاب مردم تعیین شوند.

هرچند در ماده ۱۴۱ قانون اساسی افغانستان آمده که شهردار و اعضای مجالس شهرداری، از طریق انتخابات آزاد، عمومی، سری و مستقیم انتخاب می‌شوند، اما چنین کاری تاکنون عملی نشده است.

همزمان اداره ارگان‌های محلی افغانستان می‌گوید والی جدید فاریاب در آینده‌ا‌ی نزدیک رسماَ معرفی خواهد شد.

نرگس مومند، سخنگوی این اداره به بی‌بی‌سی گفت که حکومت در حال گفتگو با معترضان است. او اضافه کرد والی جدید معرفی می‌شود و نارضایتی مردم به مرور زمان فروکش می‌کند.

افغانستان
توضیح تصویر،تظاهرات در جوزجان

نصرت الله ابراهیمی، رئیس دبیرخانه بخش جوانان حزب جنبش ملی وابسته به مارشال عبدالرشید دوستم به بی‌بی‌سی گفت ارگان‌های محلی دیروز با نقیب الله فایق، والی برکنار شده فاریاب و شماری از مردم گفتگو کرده است، اما هنوز این گفتگوها به نتیجه‌ای قابل قبول نرسیده است.

او افزود اگر تصمیم دولت تغییر نکند، “اعتراضات مردمی” در ولایات دیگر نیز به راه خواهد افتاد.

انتقاد رئیس مجلس نمایندگان از تقرر والی فاریاب

همچنین میر رحمن رحمانی، رئیس مجلس نمایندگان افغانستان نیز در جلسه عمومی امروز مجلس تلحویحاً از تقرری والی جدید فاریاب انتقاد کرد و گفت که حکومت باید از تقرری‌هایی که وضعیت سیاسی را بحرانی می‌سازد و حساسیت‌های فرقه‌ای ایجاد می‌کند، جدا جلوگیری کند.

اداره ارگان‌های محلی روز جمعه گذشته اعلام کرد که نقیب‌الله فایق والی فاریاب برکنار شده و محمد داوود با حکم رئیس جمهوری به جای او تعیین شده است.

این تصمیم دولت، در روزهای گذشته اعتراض باشندگان فاریاب و شماری از سیاسیون را برانگیخته است. اکثر انتقادها بر این مسئله بوده که آقای داوود از ولایت فاریاب نیست و نمی‌تواند مشکلات این ولایت را درک کند. معترضان می‌گویند که “والی جدید بدون مشورت با بزرگان و نمایندگان” این ولایت معرفی شده و در مورد برکناری والی قبلی توضیحی داده نشده است.

فاریاب ولایت عمدتاً ازبک/اوزبیک‌نشین در شمال‌غرب افغانستان است و حزب جنبش ملی اسلامی به رهبری مارشال عبدالرشید دوستم از حمایت قابل توجه در این ولایت برخوردار است.

اعتراضات اخیر هم پس از مخالفت آقای دوستم با تقرر والی جدید در این ولایت به راه افتیده است.

پاسخ ترک

Please enter your comment!
Please enter your name here