ژادپرستی باعث شد از نظامیان سیاه‌پوست و آسیایی‌ کشته‌شده برای امپراتوری بریتانیا تقدیر نشود’

0
502

‘نژادپرستی باعث شد از نظامیان سیاه‌پوست و آسیایی‌ کشته‌شده برای امپراتوری بریتانیا تقدیر نشود’

۲ اردیبهشت ۱۴۰۰ – ۲۲ آوریل ۲۰۲۱

racisim

بر اساس یافته‌های یک گزارش، برای ده‌ها هزار نفر از نظامیان سیاه‌پوست و آسیایی که در جریان جنگ برای امپراتوری بریتانیا جان خود را از دست دادند، به دلیل “نژادپرستی فراگیر” مراسم بزرگداشتی برپا نشد.

دولت بریتانیا پس از انتشار این گزارش، عذرخواهی کرده است.

برخلاف همتایان سفیدپوست این نیروها که دارای سنگ قبر با نام و نشان هستند، برای برخی از نیروهای آسیایی و آفریقایی تنها بنای جمعی ساخته شد.

دولت بریتانیا پس از آنکه دریافت این افراد به طور رسمی مانند سربازان سفیدپوست به خاطر آورده نشدند، عذرخواهی کرد.آگهی

در گزارش سازمان بین دولتی کمسیون قبور جنگی مشترک المنافع آمده است: “وقایع یک قرن پیش اشتباه بود و اکنون هم اشتباه است.”

بن والاس ، وزیر دفاع بریتانیا در پارلمان بریتانیا در این باره عذرخواهی رسمی دولت را اعلام کرد.

تحقیق صورت گرفته نشان داد که از حداقل ۱۱۶ هزار نفر از کشته‌شدگان آفریقایی و خاورمیانه‌ای در جنگ جهانی اول ” با ذکر نام گرامیداشتی صورت نگرفته و یا اصلاً برایشان گرامیداشتی در کار نبوده”.

طبق گزارشی که برای اولین بار توسط روزنامه گاردین مشاهده شد، این رقم می‌تواند به ۳۵۰ هزار نفر هم برسد.

در این گزارش همچنین به اظهارات نژادپرستانه از جمله اظهارات فرماندار یک مستعمره بریتانیا در سال ۱۹۲۳ اشاره شده که گفته بود “یک بومی … سنگ قبر را نمی‌فهمد و یا قدر آن را نمی‌داند.”

شش میلیون سرباز از سرزمین‌های امپراتوری بریتانیا در جنگ جهانی اول خدمت کردند.

این کمیسیون گفته است از ۴۵ هزار تا ۵۴ هزار نفر از پرسنل آسیایی و آفریقایی که در درگیری جان خود را از دست دادند “به طور نابرابری بزرگداشت به عمل آمد”.

نام افراد دیگری که مفقود شده بودند فقط در پرونده‌ها ثبت شد و سنگ قبری ندارند.

این گزارش به این نتیجه رسید که عدم بزرگداشت مناسب این افراد “تحت تأثیر کمبود اطلاعات، اشتباهات به ارث رسیده از سازمان‌های دیگر و نظرات مسئولان استعماری” بوده است.

این گزارش می‌افزاید : “پایه همه این تصمیمات، تعصب، پیش داوری و نژادپرستی فراگیر و نگرش های امپراطوری معاصر بوده است.”

این سازمان در سال ۱۹۱۷ با نام کمیسیون قبور جنگ امپراتوری تأسیس شد و وظیفه آن گرامیداشت کسانی است که در جنگ کشته شده‌اند.

این گزارش نمونه ای را از سال ۱۹۲۳ انتخاب کرد، زمانی که فرماندار مستعمره Gold Coast (ساحل طلا)، غنای کنونی، به جای یادبودهای فردی، از یادبودهای جمعی صحبت کرد.

در جلسه‌ای در لندن گفته شد که اف جی گاگیسبرگ، فرماندار این منطقه گفته بود: “بومی ساحل طلا نمی‌داند سنگ قبر چیست، آن را درک نمی‌کند.”

در پاسخ، آرتور براون ، کارمند کمیسیون گفته بود: “شاید در طی دویست یا سیصد سال، زمانی که جمعیت بومی به مرحله بالاتری از تمدن رسیده باشند، خوشحال شوند که ببینند سنگ قبرهایی برای سربازان بومی ساخته شده است و با سربازان بومی دقیقاً همان رفتاری شده که با همرزمان سفیدپوست آنها شده است.”

در این گزارش آمده است که پاسخ براون نشان داد “آنچه او ممکن است آینده نگری در نظر گرفته باشد، پاسخی است که به صراحت تعصبات نژادی معاصر را به تصویر کشیده است”.

کلر هورتون ، مدیر کل کمیسیون در واکنش به این یافته‌ها گفت: “ما اشتباهات گذشته را تشخیص داده و به خاطر آن بسیار متاسف هستیم و بلافاصله برای اصلاح آنها اقدام خواهیم کرد.”

“بخشی زشت از تاریخ”

دیوید لامی، نماینده حزب کارگر و وزیر دادگستری سایه بریتانیا در واکنش گفته است این گزارش “یک نقطه عطف” است.

او در توییتر نوشت: “هیچ عذرخواهی هرگز نمی‌تواند بی‌احترامی را که آن افراد “متحمل شدند، جبران کند.”

“با این حال، این عذرخواهی فرصتی برای ما به عنوان یک ملت فراهم می‌کند تا بتوانیم بر روی این قسمت زشت از تاریخ خود کار کنیم و به درستی به هر سربازی که جان خود را برای ما فدا کرده است، ادای احترام کنیم.”

پاسخ ترک

Please enter your comment!
Please enter your name here