هشدار پوتین به غرب: خط قرمز روسیه را رد نکنید، پشیمان می‌شوید

0
533

هشدار پوتین به غرب: خط قرمز روسیه را رد نکنید، پشیمان می‌شوید

۴ ساعت پیش

پوتین
توضیح تصویر،رئیس جمهور روسیه کشورهای طرف مقابل روسیه را به “کفتارهای دور ببر” تشبیه کرد

هم‌زمان با بالا گرفتن تنش میان روسیه و کشورهای غربی، ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه، درباره عبور از “خط قرمز” این کشور هشدار داد.

آقای پوتین در سخنرانی سالانه‌اش با اشاره‌ به اختلاف‌های اخیر گفت که واکنش روسیه به هر گونه تحرکی علیه این کشور “سریع و قاطع و نامتقارن” خواهد بود.

رئیس جمهور روسیه در بخشی از نطق ۹۰ دقیقه‌ای خود گفت: “بانیان هر گونه تحرکی که منافع بنیادین امنیت ما را به خطر بیندازد، از واکنش ما چنان پشیمان خواهند شد که قبلا نشده‌اند.”

صف‌آرایی نیروهای نظامی روسیه در مرز اوکراین، تنش دیپلماتیک با چند کشور اروپایی و آمریکا، تحریم‌های غرب علیه بلاروس و همین طور انتقادها از برخورد با آلکسی ناوالنی، منتقد آقای پوتین در زندان، از جمله مهم‌ترین محورهای اختلاف روسیه با کشورهای غربی است که باعث ایجاد تنشی کم‌سابقه شده است.آگهی

آقای پوتین گفت: “امیدوارم هیچ کس این ایده به ذهنش نیاید که به اصطلاح خط قرمز روابط با روسیه را رد کند.” او گفت روسیه خود درباره این که خط قرمزش کجاست تصمیم می‌گیرد.

“کفتارهای دور ببر”

رئیس جمهور روسیه کشورهای طرف مقابل روسیه را به “کفتارهای دور ببر” تشبیه کرد و هشدار داد که روسیه از منافع خود “در چارچوب قوانین بین‌المللی” دفاع خواهد کرد.

گزارشگر بی‌بی‌سی در اروپا می‌گوید آقای پوتین در این سخنرانی عملا به کشورهای عضو ناتو هشدار داد که حساب کارشان را بکنند و عقب بنشینند.

پوتین
توضیح تصویر،بر اساس گزارش‌ها حاضران در سخنرانی سالانه آقای پوتین در چند روز گذشته سه بار آزمایش کرونا داده‌اند

آقای پوتین همچنین کشورهای غربی را به تلاشی “خطرناک” برای کودتا علیه دولت الکساندر لوکاشنکو، رئیس جمهور بلاروس و متحد خود، متهم و چنین اقدامی را محکوم کرد.

دولت بلاروس روز ۱۷ آوریل اعلام کرد که توطئه ترور آقای لوکاشنکو و طرح “کودتای مورد حمایت آمریکا” را با کمک سرویس‌های اطلاعاتی روسیه خنثی کرده است.

تنش‌های غرب و روسیه با پیاده کردن بیش از ۱۰۰ هزار سرباز روس در مرز اوکراین و مناطق مورد مناقشه به اوج خود رسید.

بخش بزرگی از این نیروها در شبه جزیره کریمه مستقر شده‌اند که روسیه در سال ۲۰۱۴ آن را ضمیمه خاک خود کرد.

جدایی‌طلبان مورد حمایت روسیه کنترل بخشی‌هایی از شرق اوکراین را در دست دارند و صف‌آرایی نظامی روسیه غربی‌ها را نگران شروع جنگی دیگر با اوکراین کرده است.

وزیر خارجه اوکراین از متحدان این کشور خواسته بود برای عقب نشاندن ولادیمیر پوتین، به مسکو هشدار بدهند که چنین اقدامات خصمانه‌ای با پیامدهای هولناکی همراه خواهد شد.

پاسخ ترک

Please enter your comment!
Please enter your name here