نژاد پرستی امریکایی ها در برابر نجات یافتگان چینایی کشتی تایتانیک

0
594

چه بر سر نجات یافتگان چینی کشتی تایتانیک آمد؟

  • ژائویین فنگ و ییتسینگ ونگ
  • بی‌بی‌سی

۳ ساعت پیش

نجات یافتگان حادثه شامل آه لم، فنگ لنگ و لینگ هی بودند
توضیح تصویر،نجات یافتگان حادثه شامل آه لم، فنگ لنگ و لینگ هی بودند

هنگامی که در آوریل ۱۹۱۲، تایتانیک، کشتی مسافربری بسیار لوکس بریتانیایی در اقیانوس اطلس غرق شد، هزاران نفر به داخل آبهای بسیار سرد اقیانوس افتادند.

تنها یکی از قایق‌های نجاتی که در جریان غرق کشتی از بین نرفته بود برای یافتن کسانی که احتمالا جان سالم به در برده بودند، به محل غرق کشتی بازگشت. ماموران نجات در تاریکی شب موفق به پیدا کردن یک مرد جوان چینی شدند که در حالی که می لرزید با چسبیدن به یک در چوبی موفق شده بود هنوز زنده باقی بماند.

فنگ لنگ، یکی از ۶ مسافر چینی کشتی تایتانیک بود که جان سالم به در برد و صحنه معروفی از فیلم پرفروش هالیوودی تایتانیک در سال ۱۹۹۷مربوط به نجات دادن اوست.

ولی زنده ماندن معجزه آسای آنان پایان رنج و مشقت آنها نبود.آگهی

ظرف ۲۴ ساعت پس ازآن که به ایستگاه بازرسی مهاجرت در جزیره الیس در نیویورک رسیدند، به دلیل قانون عدم اجازه ورود به چینی ها از آمریکا اخراج شدند. به موجب این قانون بحث انگیز مهاجرت شهروندان چینی به آمریکا ممنوع شده بود.

این ۶ نفر تا امروز از صفحه تاریخ ناپدید شده بودند. اما یک فیلم مستند که به تازگی در چین نمایش داده شده به شرح زندگی آنان پرداخته و ۱۰۹ سال پس از سرنوشت شوم یک سفر دریایی، در باره هویت آنان و زندگی شان اطلاعات تازه ای می دهد.

این فیلم مستند به داستانی پرداخته که از کشتی تایتانیک فراتر می رود ، حکایتی که منعکس کننده تبعیض نژادی و سیاست ضد مهاجرت است و به علت بدرفتاری با آسیایی تبارها در آمریکا، امروزه مفهوم بخصوصی پیدا کرده است.

تایتانیک در سال ۱۹۱۲ در اولین سفر خود از ساحل بلفاست به سمت نیویورک غرق شد
توضیح تصویر،تایتانیک در سال ۱۹۱۲ در اولین سفر خود از ساحل بلفاست به سمت نیویورک غرق شد

شش بازمانده چینی تایتانیک چه کسانی بودند؟

لی بینگ، فنگ لنگ، آه لم، چونگ فو و لینگ هی، شش نفری هستند که تصور می شود ملوانانی بودند که در جستجوی کار عازم منطقه کارائیب بودند.

آرتور جونز، فیلمساز بریتانیایی و کارگردان فیلم “شش نفر” به بی بی سی گفت این گروه شش نفره به طور استثنایی ناشناخته هستند.

اسامی این شش نفر در لیست مسافران کشتی دیده می شد و در مقاله های خبری در باره غرق شدن کشتی تایتانیک به طور مختصر به آنان پرداخته شده بود.

منبع تصویر،LP FILMSتوضیح تصویر،

روی یک بلیط اسامی هشت مسافر چینی تایتانیک ذکر شده است – شش نفر از آنها زنده ماندند

اما از آنجا که به گفته مورخین و پژوهشگران، در اوایل قرن بیستم احساسات ضد چینی در غرب زیاد بود، بر خلاف تمجید و تحسینی که رسانه ها از سایر مسافران زنده مانده تایتانیک می کردند، شش مرد چینی هدف اهانت و بدگویی قرار گرفته بودند.توضیح تصویر،

آرتور جونز (نفر دوم از سمت چپ) گروه‌هایی را مامور ردیابی فرزندان نجات یافتگان چینی تایتانیک کرد

به طور مثال در گزارشی که چند روز بعد از غرق تایتانیک تهیه شده بود، روزنامه “بروکلین دیلی ایگل” شش مرد چینی را “موجوداتی” خوانده بود که “در اولین نشانه خطر” به داخل قایق های نجات پریده و خودشان را زیر صندلی ها مخفی کرده بودند.

ولی بررسی های تیم تهیه کننده فیلم مستند نشان داد که این ادعا صحت نداشته.

آنها یک مدل قایق نجات تایتانیک را درست کردند و متوجه شدند که غیر ممکن است مردان چینی توانسته باشند بدون دیده شدن مخفی شوند. آقای جونز می گوید: “به نظر من این همان اتفاقی است که امروز هم می افتد. ما فهمیدیم که رسانه ها گناه را به گردن مهاجران انداخته بودند.”

سایر رسانه ها هم در آنموقع شش مرد چینی را متهم کردند که برای این که در سوار شدن به قایق های نجات در اولویت قرار داشته باشند، لباس زنانه پوشیده بودند.

تیم مالتین، تاریخ نویس که در باره تایتانیک تحقیقات زیادی کرده می گوید هیچ مدرکی در دست نیست که ثابت کند مردان چینی وانمود کرده اند زن هستند یا قاچاقی سوار قایق شده اند.

تیم مالتین، به بی بی سی گفت: “اینها داستان هایی هستند که رسانه ها و مردم پس از حادثه ساخته بودند.”توضیح تصویر،

تام فنگ از تجربه پدرش چیزی نمی داند

این شایعات ممکن است از بدنامی بسیاری از بازماندگان مرد کشتی تایتانیک ناشی شده باشد، چون در آن زمان عموم مردم احساس می کردند که برای نجات باید اولویت با زنان و کودکان باشد.

به عقیده تیم مالتین، مردان چینی سعی کرده بودند به سایر کسانی هم که زنده مانده بودند کمک کنند.

فنگ لنگ، همان مردی که به یک در چوبی شناور خود را بسته بود، بعدا قایق نجاتی را راند که خود او را نجات داد و سایر کسانی را هم که سوار این قایق بودند به ساحل رساند.

چه اتفاقی برای مردان چینی افتاد؟

شش مرد چینی که از آمریکا بازگردانده شده بودند، به کوبا فرستاده شدند. طولی نکشید که توانستند خود را به بریتانیا برسانند. در آنموقع به دلیل این که بسیاری از ملوانان بریتانیایی در جریان جنگ جهانی اول در ارتش ثبت نام کرده بودند، این کشور با کمبود ملوان مواجه شده بود.

چنگ چیپ، پس از آن شب پرحادثه بیمار شد و نهایتا در سال ۱۹۱۴ در اثر ذات الریه درگذشت. او در یک قبر گمنام در گورستانی در لندن به خاک سپرده شد.

منبع تصویر،GETTY IMAGESتوضیح تصویر،

با رسیدن اخبار غرق شدن تایتانیک به نیویورک، مردم دور تابلوی اعلانات روزنامه جمع شدند

پنج نفر دیگر تا سال ۱۹۲۰ در بریتانیا کار می کردند. در این سال بریتانیا با رکود اقتصادی پس از جنگ مواجه شد و احساسات ضد مهاجر بسیار شدید بود.

شماری از مردان چینی در بریتانیا با زنان انگلیسی ازدواج کرده و صاحب فرزند شدند. ولی سیاست ضد مهاجران آنان را مجبور کرد بدون خبر کشور را ترک کنند و خانواده خود را پشت سر بگذارند.

آقای جونز می گوید: “و این تقصیر آنها نبود. تمام این خانواده ها در حقیقت به دلایل سیاسی از هم جدا شدند، چیزی که واقعا تحت کنترل آنان نبود.”

آه لم، به هنگ کنگ فرستاده شد و لینگ هی، سوار یک کشتی بخاری شد که عازم کلکته در هند بود.

لی بینگ، به کانادا مهاجرت کرد و فنگ لنگ، پس از این که سالها بین بریتانیا و هنگ کنگ با کشتی رفت و آمد کرده بود سرانجام شهروند آمریکا یعنی همان کشور شد که زمانی او را اخراج کرده بود.

شباهت بین تاریخ با زمان حال

تام فنگ، پسر فنگ لنگ نزدیک به نیم قرن پس از غرق تایتانیک، در شهر میلواکی در ایالت ویسکانسین آمریکا متولد شد.

او به بی بی سی گفت پدرش هرگز در باره تایتانیک با او یا مادرش صحبت نکرده بود.

فنگ لنگ، در سال ۱۹۸۵ در ۹۰ سالگی درگذشت. تنها ۲۰ سال پس از مرگ او بود که پسرش از یکی از اعضای خانواده شنید که پدرش از کسانی بوده که از غرق کشتی تایتانیک جان سالم به در برده بود.

به عقیده او ممکن است پدرش به دلیل شوکی که به او وارد شده بود و نیز بدنامی، ماجرای زنده ماندن پس از غرق کشتی را از او پنهان کرده بود.

“اطلاعات زیادی بود مبنی بر این که آنها خودشان را زیر قایق پنهان کرده بودند و لباس زنانه پوشیده بودند…..در آنموقع داستان های از این قبیل شایع شده بود”

وقتی که تیمی که در باره آنان تحقیق می کرد توانست بازماندگانشان را پیدا کند، بسیاری از آنان به دلیل خفت و بدنامی که خانواده هایشان یک قرن قبل تحمل کرده بودند، مایل نبودند داستان های مربوط به آنان را بازگو کنند.

آقای فنگ، که در ویسکانسین بزرگ شده شاهد موارد زیادی بوده که پدرش ناچار شده بود در مقابل نژاد پرستی بایستد از جمله مشت کوبیدن به مردی که آنها را با اسامی خفت آمیز و موهن خطاب کرده بود. او می گوید پدرش یک جنتلمن بود تا وقتی که احساس کرد به خاطر قومیت علیه او تبعیض قائل می شوند.

پس از گذشت بیش از یک صد سال، خصومت و دشمنی که شش مرد چینی با آن روبرو شده بودند، به طور عجیبی منعکس کننده نژاد پرستی زمان حال علیه آسیایی تبارها است که اپیدمی کرونا به آن دامن زده است.

تنها در آمریکا، در ماه های اخیر هزاران مورد سوء رفتار گزارش شده، از تُف انداختن و آزار لفظی تا حملات خشونت آمیز.

آقای فنگ، به این امید که مردم داستان واقعی چینی هایی را که پس از غرق تایتانیک زنده مانده بودند بشنوند و بازتاب آن را در اتفاقات جاری ببینند، حاضر شد داستان خانواده اش را بازگو کند.

“اگر شما تاریخ را ندانید، دوباره تکرار خواهد شد.”

پاسخ ترک

Please enter your comment!
Please enter your name here