تورکیه میخواهد تا سال 2003 فضانوردان خودرا به کرۀ ماه بفرستد

0
557


اردوغان در نظر دارد فضانوردان ترکیه را به کره ماه بفرستد

رجب طیب اردوغان، رئيس جمهور ترکیه، اعلام کرده است که کشورش در نظر دارد که تا سال ۲۰۲۳ نخستین راکت را به کره ماه بفرستد. برنامه‌های دیگر این کشور شامل ایجاد یک بندر فضایی است.

Türkei Raumfahrtprogramm | Erdogan

رئيس جمهور ترکیه روز سه شنبه از یک برنامه ۱۰ ساله فضایی پرده‌برداری کرد که شامل طرح بلندپروازانه اعزام فضانوردان ترک به کره ماه است.

اردوغان گفت: «نشست ابتدایی به کره ماه توسط راکت هیبرید ملی و معتبر ما صورت می‌گیرد که با همکاری بین‌المللی در سال ۲۰۲۳ به مدار فرستاده خواهد شد.» او افزود: «انشاالله ما به ماه می‌رویم.»

زمان در نظر گرفته شده برای این برنامه مصادف با صدمین سالروز ایجاد جمهوری ترکیه است. اردوغان همچنین ایجاد یک بندر فضایی را در نظر دارد تا یک «برند جهانی» در تکنولوژی ماهواره‌ای ایجاد کند.

رئيس جمهور ترکیه گفت: «من امیدوارم که این نقشه که ترکیه را در صدر رقابت‌های فضایی جهان قرار می‌دهد، با موفقیت اجرا خواهد شد.»

Volume 90% ویدیو را ببینید02:04

ماه ما چند ساله است؟

ترکیه فعالیت سازمان فضایی‌اش را در سال ۲۰۱۸ شروع کرد و انتقادهای زیادی هم صورت گرفته است که با وجود بحران اقتصادی مبالغ هنگفت پول را صرف این برنامه می‌کند. اما حامیان این برنامه آن را فرصتی برای حفظ دانشمندان و کاهش فرار مغزها می‌دانند.

رئیس جمهور ترکیه در مورد بودجه این برنامه‌های فضایی جزئیات نداده است. او ماه گذشته با ایلان ماسک، مدیر اجرایی شرکت فضایی «اسپس ایکس» در مورد همکاری با شرکت‌های ترکی در عرصه تکنولوژی فضایی صحبت کرد.

در همان ماه ترکیه ماهواره «ترک سات ۵ ای» را با همکاری شرکت «اسپس ایکس» به مدار فرستاد.

اردوغان گفته است: «پاهای ما به روی زمین و چشمان ما به فضا خواهد بود. ریشه‌های ما در زمین، شاخه‌های ما در آسمان خواهد بود.»

  • Vollmond im Nachthimmel (picture-alliance/Arco Images/B. Lamm)چند نکته شگفت‌انگیز در مورد ماهماه در حال کوچک شدن است!ناسا کشف کرده است که ماه گرمای داخل اش را آهسته آهسته از دست می دهد. این باعث می شود که سطح بیرونی اش خود را جمع و کوچکتر کند؛ مانند یک انگور که به کشمش تبدیل می شود. اما این همه چیز نیست: داخل ماه نیز کوچک می شود! در چند صد میلیون سال، ماه حدود ۵۰ متر “لاغرتر” شده است.

پاسخ ترک

Please enter your comment!
Please enter your name here