تا زمانی که پاکستان جنگ پنهان را پايان ندهد صلح در افغانستان نمی آيد! سفیر پیشین کانادا در افغانستان

0
598

معاون پيشين يوناما در کابل: تا زمانی که پاکستان جنگ پنهان را پايان ندهد  صلح در افغانستان نمی آيد

آرمان ملی  14/03/202124 خواندن این مطلب 1 دقیقه زمان میبرد

کرستین الکساندر، سفیر پیشین کانادا و معاون پیشین یوناما در کابل هشدار داده است، تا زمانی که پاکستان جنگ نیابتی پنهانش را در برابر افغانستان پایان ندهد، در کشور

صلح نخواهد آمد.

اين مقام  پيشين کانادايي تاکيد دارد که شورشيان طالب از سوي ارتش يک کشور همسايه يعني پاکستان و سازمان استخباراتي آن کشور «آي‌اس‌آي» پشتيباني مي‌شوند.

آقاي الکساندر در يک گفت‌وگو با “طلوع‌نيوز” گفته که شورشيان طالب از سوي “آي اس آي” تجهيز مي‌شوند و براي جنگ به افغانستان فرستاده مي‌شوند.

او در مورد صلح افغانستان گفته: “امريکا در نخست افغان‌ها را وادار ساخت که با نمايند‌ه‌گان طالبان بر ميز گفت‌وگو بنشينند؛ طالباني که به نماينده‌گي از افغان‌ها و حتا به نماينده‌گي از خودشان سخن نمي‌گويند. طالباني که همچون رهبران يک نيروي نظامي برگزيده شده‌اند که به جز آوردن خشونت به افغانستان هدف ديگري ندارد. گروهي که از سوي ارتش يک کشور همسايه يعني پاکستان و آي اس آي حمايت، تمويل، آموزش و بسيج و فرستاده مي شود.”

اين ديپلومات کانادايي هشدار مي‌دهد تا  هنگامي که پاکستان جنگ نيابتي پنهان و مداخله نظامي‌اش را در افغانستان پايان ندهد در افغانستان صلح نخواهد آمد.

او افزود: “فکر مي‌کنم که ايالات متحده بايد بر اين مسأله تمرکز کند. از ديد من اگر جامعه جهاني موضوع رفتار غيرقانوني پاکستان را آشکار بسازد، تغييراتي خواهند آمد.”

اين در حاليست که نزديک به دو هفته پيش محمد عمر داوودزي نماينده‌ي ويژه‌ي رييس‌جمهور در امور پاکستان نيز به اسلام آباد رفته بود و طرح حکومت افغانستان را در باره‌ي صلح با حکومت اين کشور در ميان گذاشته بود.

همزمان با اين، گلبدين حکمتيار رهبر حزب اسلامي به دعوت سناتور سراج الحق رهبر جماعت اسلامي پاکستان، به اين کشور رفته‌ و قرار است در ميان شماري از هواداران اين حزب در لاهور سخنراني کند.

پاسخ ترک

Please enter your comment!
Please enter your name here