سخنان محقق درباره نظام فدرالی از هیچ بخش هزاره‌ها نماینده‌گی نمی‌کند

0
686


هزاره اینترنشنال: سخنان محقق درباره نظام فدرالی از هیچ بخش هزاره‌ها نماینده‌گی نمی‌کند

 ۸صبح، کابل: یک نهاد بین‌المللی متعلق به هزاره‌ها در واکنش به سخنان محمد محقق مشاور ارشد رییس جمهور در امور سیاسی و امنیتی درباره نظام فدرالی در افغانستان گفته است که این سخنان از هیچ بخش مردم هزاره نماینده‌گی نمی‌کند.

محمد محقق که رهبری حزب وحدت اسلامی مردم افغانستان را نیز بر عهده دارد، روز پنج‌شنبه، دوازدهم حمل در نشستی در هرات گفت که نظام فدرالی برای افغانستان مناسب نیست و طرح این نوع دیدگاه‌ها و اجرای آن به برخی شهروندان کشور که در ولایات مرکزی زنده‌گی می‌کنند، آسیب اقتصادی می‌رساند.

 در اعلامیه هزاره اینترنشنال در این باره آمده است که اجرایی شدن نظام فدرال در افغانستان یکی از خواست‌ها و طرح‌های عبدالعلی مزاری، رهبر پیشین حزب وحدت اسلامی افغانستان بود و با توجه به واقعیت اجتماعی کشور، نظام فدرال تنها گزینه‌ای «درست و عاقلانه» است.

این نهاد افزوده است که محمد محقق «کارمند حکومت و ارگ» است و او بنابر «بایدها و نبایدهای شخصی»، در برابر آرمان مزاری ایستاده است.

 در این اعلامیه هزاره اینترنشنال تصریح شده است که سخنان محمد محقق از هیچ بخش جامعه هزاره نماینده‌گی نمی‌کند؛ بلکه مردم از طرح این سخنان متاسف است.

سخنان محمد محقق در مقام مشاور امنیتی و سیاسی رییس جمهور که در مخالفت با طرح نظام فدرالی در کشور مطرح شده است، واکنش‌های گسترده را در پی داشته است. برخی از آن استقبال و شمار زیادی از آن انتقاد کرده‌اند.

با ارائه طرح حکومت انتقالی صلح، برخی از سیاسیون و چهره‌های سیاسی آن را فرصتی برای تغییر و غیرمتمرکزسازی نظام می‌خوانند. درباره این طرح قرار است در نشست استانبول بحث شود.

پاسخ ترک

Please enter your comment!
Please enter your name here