فساد میلیاردی امریکا واثرات مخرب آن بر افغانستان

0
587


فساد میلیاردی آمریکا و اثرات مخرب آن بر افغانستان

گزارش منابع خبری نشان می‌دهد آمریکا و موسسات غربی پس از بیست سال ادعای ایجاد صلح و ثبات در افغانستان، موجب وقوع فسادهای گسترده چند میلیارد دلاری در این کشور شده و افغانستان را به یکی از فاسدترین کشورهای جهان مبدل ساخته اند.

به گزارش ایرنا، اداره بازرسی آمریکا برای بازسازی افغانستان (سیگار) در تازه ‌ترین گزارش خود اعلام کرده است میلیاردها دلار توسط نظامیان آمریکایی در ساخت ساختمان مدرسه، بیمارستان، زندان، جاده، هتل و تأسیسات نظامی حیف و میل شده و یا از آنها استفاده ای صورت نمی‌گیرد.

سیگار در این گزارش می افزاید: بیش از دو میلیارد و ۴۰۰ میلیون دلار برای خرید خودرو و ساختمان‌هایی هزینه شده است که یا از آنها استفاده نمی‌شود و یا تخریب شده اند.

سیگار افزود: ۷.۸ میلیارد دلار بین سال‌های ۲۰۰۸ تا ۲۰۱۹ در افغانستان هزینه شده و از این مبلغ تنها از امکاناتی به ارزش ۳۴۳ میلیون دلار آن استفاده می شود.

براساس این گزارش، ۱.۲ میلیارد دلار دیگر آن در ساختمان‌ها و یا خودروهایی هزینه شده که تاکنون از آنها هیچ استفاده‌ای نشده است.

سیگار تأسیسات استفاده نشده را بیشتر مربوط به نظامیان آمریکایی دانسته که در هنگام ساخت آن نیاز سنجی درست صورت نگرفته و دولت افغانستان به چنین تأسیسات نیازی ندارد و یا هم توانایی مالی و حفاظت از آن را ندارد.

سیگار افزود: جنگ افغانستان در نزدیک به ۲۰ سال گذشته حدود دو تریلیون دلار برای واشنگتن هزینه داشته که ۱۴۰ میلیارد دلار آن در بازسازی افغانستان هزینه شده است.

همچنین، آخرین گزارش دیده بان شفافیت افغانستان که یک موسسه تحقیقاتی می باشد هم بیانگر آن است که دولت افغانستان برای مبارزه با فساد زیر فشار جامعه جهانی قرار دارد.

در این گزارش آمده است: این کشور نباید راهبرد مبارزه با فساد را تنها برای نشست‌های بین‌المللی و با عجله آماده کند بلکه باید یک نقشه راه درست و عملی در دست گیرد.

«اکرم افضلی» رئیس دیده‌بان شفافیت افغانستان گفته است که علی رغم ایجاد نهادهای مختلف مبارزه با فساد اداری و تصویب قوانین و مقررات متعدد، فساد اداری هنوز هم در این کشور به صورت گسترده وجود دارد و بر توانایی دولت در تامین امنیت و ارائه خدمات اساسی تاثیر منفی می گذارد.

سازمان شفافیت بین‌المللی هم افغانستان را چهارمین کشور جهان از نظر فساد اداری معرفی کرده است.

این نهاد گفته است که فساد به طور فزاینده در داد و ستدهای اجتماعی ادغام شده و حاکمیت روابط بر ضوابط و دریافت رشوه به امری معمول در زندگی مردم تبدیل شده است.

براساس گزارش سازمان شفافیت بین المللی، افغانستان که در سال ۲۰۱۹ با ۱۶ امتیاز در رتبه ۱۷۳ قرار داشت، در سال ۲۰۲۰ با کسب ۱۹ امتیاز در رده ۱۶۵ قرار گرفته است، یعنی ۸ رتبه صعود کرده اما هنوزهم از جمله کشورهای فاسد خوانده می شود.

در سال ۱۳۹۹ افغانستان که در کنار جنگ با ناامنی و افزایش میزان فقر مواجه بود، گسترش ویروس کرونا این کشور را مجبور کرد که برای مقابله با اثرات منفی ویروس کرونا دست به دامن جامعه جهانی شود.

کشورهای جهان، بانک جهانی، بانک توسعه آسیایی و موسسات بین المللی حدود ۸۰۰ میلیون دلار به افغانستان کمک کردند اما شکایت های زیادی از فساد در روند چگونگی هزینه شدن این پول منتشر شده است.

«غزال حارس» رئیس نهاد اداره بازرسی افغانستان در ۱۹ بهمن ماه طی نشستی در کابل به خبرنگاران گفت: ۲۲۳ مقام و کارمند دولتی در ۳۴ استان افغانستان به ظن فساد در چگونکی هزینه بودجه مقابله با کرونا بازداشت و به دادستانی کل معرفی شده اند.

وی افزود: این نهاد بعد از بررسی گزارش هزینه‌کرد ۹۰۷ میلیون افغانی، اکنون دریافتند که خریدهای انجام شده ۳۳۰ میلیون افغانی بالاتر از نرخ اصلی بازار صورت گرفته است که ۳۰ تا ۴۰ درصد قیمت بیشتر را نشان می‌دهد.

بررسی این نهاد در استان های مختلف افغانستان و گفت‌وگو با ۷۰۰ نفر که باید کمک را دریافت می‌ کردند، نشان داده است که تنها ۳۲ درصد از این افراد کمک را دریافت کرده اند، ۴۳ درصد هیچ کمکی به دست نیاورده و ۲۳ درصد شماره‌ها ناقص و اشتباه بوده و نام افراد خیالی نیز در فهرست‌ها وجود داشته است.

مقامات بلند پایه افغانستان بارها گفته اند که فساد میلیاردی خارجی‌ها باعث ترویج فساد در نهادها و افراد دولتی شده است.

حامد کرزی رئیس جمهوری سابق افغانستان در یک نشست به صورت علنی اعلام کرد که یکی از مشاوران سابق امنیت ملی آمریکا در گفت وگو با وی اعتراف کرده است که برخی کمک‌های آمریکا که برای افغانستان اعلام می شود، هزینه نمی‌گردد.

وی گفته است: صدها میلیون دلار طبق مدارک آمریکا برای ساخت مدرسه در استان مرکزی غور هزینه شده است اما وقتی آنها به استان غور سفر کرده اند، هیچ ساختمانی وجود نداشته و حتی جای آنها در مدارک نادرست ثبت شده است.

پس از ۲۰ سال حضور آمریکا و هم پیمانان غربی آنها اکنون افغانستان در فساد، کشت و تولید مواد مخدر و ناامنی در صدر فهرست جهانی قرار دارد که همه نتیجه حضور و حمله نظامی آمریکا و غرب می باشد.

اعتراف بازرس ویژه آمریکا به نقش واشنگتن در گسترش فساد اداری افغانستان

  • ۲۱ اسفند ۱۳۹۵ – ۱۱:۴۲
اعتراف بازرس ویژه آمریکا به نقش واشنگتن در گسترش فساد اداری افغانستان

بازرس ویژه آمریکا در امور بازسازی افغانستان (سیگار) با اعتراف به تاثیر آمریکا در گسترش فساد اداری درباره عملکرد دولت اشرف غنی گفت که حکومت وحدت ملی بیشتر از دولت کرزی در مبارزه با فساد همکاری می‌کند.

به گزارش دفتر منطقه‌ای خبرگزاری تسنیم، «جان سپکو» بازرس ویژه اداره بازرسی آمریکا در امور بازسازی افغانستان در مقایسه با حکومت وحدت ملی با دولت کرزی گفت که دولت اشرف غنی بیشتر از زمان حامد کرزی با آمریکا در مبارزه با فساد اداری همکاری می‌کند.

وی ادامه داد: حکومت تحت رهبری حامد کرزی در مبارزه با فساد اداری متعهد نبود و در این راستا با ما همکاری نمی‌کرد اما اکنون از عملکرد حکومت فعلی افغانستان رضایت داریم.

بازرس ویژه اداره بازرسی آمریکا در امور بازسازی افغانستان (سیگار) اعتراف کرد که آمریکا در گسترش فساد اداری در افغانستان تاثیرگذار بوده است.

سپکو افزود: بطور مشخص واشنگتن و کابل باید شرکا و همکاران بین‌المللی خوبی برای یکدیگر باشند و بر همین مبنا گرچه آمریکا هم بطور غیرعامدانه بر گسترش فسادها اثرگذار بوده اما در حال حاضر باید دست به دست هم داده و برای نابودی فساد در اداره‌های افغانستان تلاش کنیم.

وی به صدای آمریکا گفت که یکی از اقدامات غیرعامدانه آمریکا در مسیر گسترش فساد اداری در افغانستان، عدم نظارت بر کمک‌های مالی هنگفت بود، آمریکا در سال‌های اخیر کمک‌های بسیاری به منظور استفاده در پروژه‌های عمرانی و یا در بخش نظامی به افغانستان کرده اما متاسفانه بدلیل عدم نظارت حجم هنگفتی از پول کمک شده توسط این کشور در بازسازی افغانستان حیف و میل شده است.

بازرس اداره سیگار اظهارداشت که برای حل این مشکل اداره بازرسی آمریکا در امور بازسازی افغانستان از بازرسان بومی به منظور بررسی و حل این موضوع کمک می‌گیرد زیرا آنها از شرایط افغانستان اطلاع دارند.

سپکو همچنین درباره مبارزه با مواد مخدر در افغانستان تاکید کرد که باید حکومت وحدت ملی مبارزه با مواد مخدر را جدی بگیرد زیرا در مدت کوتاهی افغانستان به نماد وحشت و مواد مخدر تبدیل می‌شود.

بازرس ویژه آمریکا در امور بازسازی افغانستان در حالی این صحبت‌ها را مطرح کرده است که «دونالد ترامپ» رییس جمهور آمریکا هنوز برنامه مشخص این کشور درباره افغانستان را بیان نکرده است.

پاسخ ترک

Please enter your comment!
Please enter your name here