آمادگی برای تحلیف بایدن؛ واشنگتن شبیه «پایگاه نظامی» شده است

0
801

آلمان و جهان

آمادگی برای تحلیف بایدن؛ واشنگتن شبیه «پایگاه نظامی» شده است

معمولاً صدها هزار تن برای تماشای مراسم تحلیف رئیس جمهور ایالات متحده حضور می‌یابند. اما مراسم تحلیف جو بایدن که روز چهارشنبه در واشنگتن برگزار می‌شود، کاملاً متفاوت است. دلیل آن کرونا و نگرانی از بروز خشونت‌ها است.

USA | Vor Amtseinführung des designierten US-Präsidenten Biden

شهر واشنگتن این روزها در وضعیت ویژه قرار دارد. بعد از یورش هواداران ترامپ به کاپیتول یا ساختمان کانگرس ایالات متحده امریکا به تاریخ ششم جنوری که شمار اندکی از نیروهای امنیتی در آنجا مستقر بودند، نگرانی از احتمال بروز درگیری در روز تحلیف بایدن افزایش یافته است. حتی اگر یورش به کاپیتول هم به دست فراموشی سپرده شود، پاندمی کرونا در واشنگتن و در مجموع در سراسر ایالات متحده امریکا در حالت گسترش است.

معمولاً در پارک «نشنل مال» در واشنگتن صدها هزار نفر برای دیدن رئیس جمهور در هنگام ادای سوگند و یا برای شنیدن موسیقی و یا هم صرفاً حضور در این برنامه جمع می‌شوند. در کنار اجرای برنامه از سوی هنرمندانی مانند بیانسه و یا آرتا فرانکلین، گروه‌های سرود کودکان و کلیساها نیز بخشی از مراسم تحلیف اند. معمولاً بعد از انجام مراسم تحلیف رئیس جمهور، رژه یی برگزار می‌شود که در آن رئیس جمهور و همسرش و معاون ریاست جمهوری با همسرش از جلو مردم در خیابان پنسلوانیا گذشته و به سمت کاخ سفید می‌روند. نیروهای اردو و چندین آرکستر نیز در آن شرکت می‌کنند.

مراسمی بدون تجمع مردم

امسال اما همه چیز متفاوت است. مقامات از همه مریکایی‌ها خواسته اند که در جشن شرکت نکنند. در یک اعلامیه مشترک شهردار واشنگتن و والی‌های ایالت‌های همجوار مریلند و ویرجینیا آمده است: «انتقال قدرت در ۲۰ جنوری صورت می‌گیرد و ما با شرکای خو در دولت فدرال همکاری خواهیم کرد تا امنیت منطقه اطراف پایتخت را تامین کنیم.»

Pro-Trump-Demonstranten versammeln sich vor der Amtseinführung des Präsidenten landesweit in Landeshauptstädten

در این اعلامیه آمده است: «به دلیل شرایط خاص مانند شورش هفته گذشته و همچنان به دلیل پاندمی مرگبار کووید-۱۹ ما در یک اقدام استثنایی امریکایی‌ها را ترغیب می‌کنیم که به واشنگتن دی سی نیایند.»

در مراسم تحلیف دوره اول ریاست جمهوری بارک اوباما در سال ۲۰۰۹ در حدود ۱.۸ میلیون نفر در مرکز واشنگتن جمع شده بودند. در حین ورود ترامپ به کاخ سفید در سال ۲۰۱۷ نیز حدود ۵۰۰ هزار نفر حضور داشتند.

مرتبط: استفاده از کتاب مقدس در مراسم تحلیف رئیس جمهور ایالات متحده امریکا

پیش از یورش هوادارن ترامپ به ساختمان کانگرس در ۶ جنوری که ۵ کشته به جا گذاشت، در مراسم تحلیف جو بایدن حضور تماشاگران کمتری برنامه ریزی شده بود. جو بایدن، رئیس جمهور منتخب در اوایل ماه جنوری اعلام کرد که «در مراسم تحلیف امسال رژه بزرگ در خیابان پنسلوانیای واشنگتن به دلیل کرونا مناسب نیست.»

بالاترین تدابیر امنیتی

پس از یورش اوباشان به کانگرس، حالا کووید-۱۹ یک نگرانی جزئی است. در مرکز شهر واشنگتن شماری از دکان‌ها و ساختمان‌های اداری با تخته‌های چوبی حصاربندی شده اند.

Pro-Trump-Demonstranten versammeln sich vor der Amtseinführung des Präsidenten landesweit in Landeshauptstädten

سرویس مخفی ایالات متحده امریکا امنیت این مراسم روز چهارشنبه را به عهده گرفته است. بیش از ۲۰ هزار نیروی محلی برای این مراسم بسیج شده اند. در مقایسه در مراسم تحلیف ترامپ در چهار سال پیش حدود ۸۰۰۰ پرسونل امنیتی توظیف شده بودند. تصاویر شماری از این سربازان که به روی سنگفرش کاپیتول می‌خوابند، در تمام جهان پخش شده است و گویای جدی بودن اوضاع و تدابیر شدید امنیتی است.

مرتبط: یک مرد به شدت مسلح در نزدیکی پارلمان امریکا بازداشت شد

علاوه بر این، زندگی عمومی در واشنگتن روز چهارشنبه تقریباً فلج می‌شود. از همین حالا محدودیت‌های زیادی در این شهر وضع شده است. اطراف ساختمان کانگرس به روی عبور و مرور وسایط نقلیه مسدود شده است و سربازان مسلح در امتداد حصار دو متری در اطراف مقر کانگرس گزمه می‌زنند. جیم فرویند، باشنده محل که در فاصله نزدیک کاپیتول زندگی می‌کند، به دویچه وله گفت: «من حالا احساس امنیت می‌کنم، چونکه اینجا حالا مثل یک مرکز نظامی به نظر می‌رسد.»

سر از اخیر هفته ۱۳ ایستگاه قطارهای زیرزمینی یا مترو در مرکز واشنگتن مسدود شده اند. هدف این است که امکان دسترسی تظاهرکنندگان احتمالی به محل مراسم تا حد ممکن دشوار ساخته شود. پارک «نشنل مال» میان ساختمان کانگرس و بنای یادبو لینکلن به صورت کامل حتی به روی افراد پیاده مسدود شده است.

کارلا بیکر/ پ. ع.

پاسخ ترک

Please enter your comment!
Please enter your name here