‘سیاه‌پوستان این طور کشته می‌شوند’

0
611


مرگ پزشک سیاه‌پوستی که بیمارستان را به برخورد نژادپرستانه متهم کرد

۵ دی ۱۳۹۹ – ۲۵ دسامبر ۲۰۲۰، ۰۲:۰۱ GMT

دکتر سوزان مور، بر اثر ابتلا به بیماری کوید - ۱۹ روز یکشنبه درگذشت
توضیح تصویر،دکتر سوزان مور، بر اثر ابتلا به بیماری کوید – ۱۹ روز یکشنبه درگذشت

چند هفته بعد از آنکه دکتر «سوزان مور» بیمارستان دانشگاه ایندیانا در آمریکارا به برخورد نژادپرستانه علیه خود متهم کرد، بر اثر ابتلا به کوید – ۱۹ درگذشت.

خانم مور، پزشک معالجش را متهم کرده که به دلایل نژادپرستانه حاضر نشده به او داروی مناسب بدهد. آنقدر که مجبور شده برای درمان دست به التماس بزند.

بیمارستان دانشگاه ایندیانا، ضمن تسلیت به مناسبت درگذشت خانم مور، گفته است که اتهام‌های تبعیض نژادی را جدی می‌گیرند اما نمی‌توانند به صورت مشخص درباره این بیمار اطلاعاتی بدهند.

بنا به تحقیقات انجام شده، سیاه‌پوستان آمریکا ببیشتر از سفیدپوستان در معرض ابتلا و مرگ بر اثر بیماری حاصل از ویروس کرونا هستند.

خانم مور در یک نوشته فیس‌بوکی که روز چهارم دسامبر (بیست روز پیش) منتشر کرده بود، گفته بود که پزشک سفیدپوستش، درد او را جدی نمی‌گرفت. این در حالی بود که در آن لحظه خانم مور از درد به گریه افتاده بود و نمی‌توانست نفس بکشد.

خانم مور نوشته است: «او حتی به صدای شش‌های من گوش نکرد. حتی به من دست نزد. او حتی معاینه ابتدایی هم انجام نداد. به او گفتم که تو نمی‌توانی به من دیکته کنی که چه احساسی داشته باشم.»

در بیانیه‌ای که بیمارستان منتشر کرده، آمده است: «به عنوان سازمانی که رسیدن به مساوات و کاستن از نابرابری‌ها در زمینه بهداشت را وظیفه خود می‌دانیم، این اتهام‌های تبعیض را خیلی جدی گرفته و درباره آنها تحقیق می‌کنیم.»

بیانیه سپس از تخصص و نیت خیر کارمندان بیمارستان تعریف کرده است.

گروهی مشغول جمع‌آوری پول برای بازماندگان خانم مور هستند. در معرفی این پزشک و خانواده‌اش در وبسایتی که برای جمع‌آوری پول است، نوشته شده که او پسری ۱۹ ساله به نام هنری دارد و والدینی دارد که دچار فراموشی شده‌اند. تا لحظه نگارش این خبر بیش از ۱۲۰ هزار دلار در این حساب جمع شده است.

‘سیاه‌پوستان این طور کشته می‌شوند’

دکتر مور در اواخر ماه نوامبر به کوید -۱۹ مبتلا شد. به دلیل تب بالایی که داشت و چون خون در سرفه‌هایش دیده می‌شد و نمی‌توانست به راحتی نفس بکشد در بیمارستان بستری شد.

او خود نوشته بود که تقاضای درمان با روش‌های جدید را داشته و از پزشکش خواسته که از سینه و شش‌هایش عکس‌برداری شود. اما دکتر گویا گفته که او وضعش آنقدر بد نیست که از آن دارو استفاده کند و باید از بیمارستان مرخص شود.

دکتر مور در فیلمی که در فیس‌بوک منتشر کرده بود، درباره پزشکش چنین گفته است: «رفتاری با من می‌کرد که انگار من معتاد به دارو هستم.»

او اضافه کرده که پزشکش می‌دانست که خانم مور خود دکترای طب دارد.

خانم مور را بالاخره از بیمارستان مرخص می‌کنند اما او چند ساعت بعد که تبش بالا رفته و فشارخونش پایین آمده بود، دوباره به بیمارستان باز می‌گردد.

خانم نمور گفت: «سیاهپوستان این طور کشته می‌شوند.» او در توضیح بیشتر چنین نوشته است: «وقتی که آنها را به خانه می‌فرستید و آنها نمی‌دانند چطور از پس بیماری برآیند.»

یکی از مقام‌های بهداشتی بیمارستان به خانم مور گفته بود که به کارکنان آموزش‌های لازم در زمینه برخورد یکسان با نژادهای مختلف داده شده است. اما به تقاضای خانم مور مبنی بر عذرخواهی پزشک معالجش به جایی نرسید.

او همچنین گفته است که اگر سفیدپوست بود جور دیگری با او رفتار می‌شد.

ثبت تجارب خانم مور و در گذشت او باعث اعتراض سیاهپوستانی شد که بارها از تبعیض در سیستم بهداشتی آمریکا شکایت کرده بودند.

بنا به تحقیقاتی که در آمریکا شده، احتمال مرگ سیاهپوستان از ویروس کرونا سه برابر سفیدپوستان این کشور است.

نتایج تحقیقی که در سال ۲۰۱۵ منتشر شده بود، نشان می‌دهد بیشتر کارکنان خدمات درمانی نسبت به رنگین‌پوستان، از جمله سیاه‌پوستان آمریکا، نظر منفی داشته و نظرشان درباره سفید‌پوستان مثبت است.

پاسخ ترک

Please enter your comment!
Please enter your name here