جلوگیری از منکرات’ یا ‘برقراری امارت’؟

0
878

امر به معروف و نهی از منکر در افعانستان؛ ‘جلوگیری از منکرات’ یا ‘برقراری امارت’؟

۴ ساعت پیش

بر اساس گزارش مرکز رسانه های ولایت ننگرهار اداره امر به معروف و نهی از منکر در این ولایت بر اساس سفارش ضیاالحق امرخیل والی ننگرهار رسما به فعالیت آغاز کرد

به گزارش مرکز رسانه‌ای ولایت ننگرهار در شرق افغانستان، به دستور ضیاالحق امرخیل، والی جدید این ولایت، اداره امر به معروف کار خود را در حوزه دوم امنیتی شهر جلال‌آباد آغاز کرده ‌است.

به گفته محمد داود مجاهد، رئیس اداره حج و اوقاف ننگرهار، اداره امر به معروف و نهی از منکر در هم‌آهنگی با علمای دین، بزرگان قوم، اداره جوانان و پلیس، قرار است فعالیت‌ خود را در مرکز و ولسوالی‌های ننگرهار آغاز و برای آگاهی دهی به مردم و جلوگیری از “منکرات” اقدام عملی کند.

مرکز رسانه‌‌ای ولایت ننگرهار افزود به نیروهای پلیس هدایت داده شده است در منع منکرات جدی عمل کنند و آنهایی را که مرتکب جرم اخلاقی می‌شوند بر اساس قانون جزا بدهند.

مرکز رسانه های ولایت ننگرهار: والی ولایت ننگرهار به اداره امر به معروف اجازه فعالیت داد
توضیح تصویر،مرکز رسانه‌‌ای ولایت ننگرهار: والی به اداره امر به معروف اجازه فعالیت داد

اداره ارشاد هرات نیز اخیرا کار گشت‌زنی ماموران اداره امر به معروف و نهی از منکر را در مرکز این ولایت آغاز کرد.

عبدالخالق حقانی رئیس ارشاد در اداره حج و اوقاف هرات هفته گذشته گفته بود کار ماموران اداره امر به معروف در این ولایت در گذشته توصیه‌های مذهبی در مسجدها بود ولی حالا در شهر مردم را “فرهنگی و مسالمت‌آمیز به جلوگیری از منکرات توصیه می‌کنند”.

آقای خالقی به خبرنگار دوچه‌وله در هرات گفته بود این اداره پس از شکایت مردم از مشروب الکلی و قمار در رستوران‌ها فعالیت شهری خود آغاز کرد.

او همچنین گفته بود به بیمارستان‌ها و درمانگا‌ه‌های خصوصی در هرات اعتراض شده چون در مواردی پزشکان مرد زنان را معاینه و آزمایش کرده‌اند.

رئیس ارشاد در اداره حج و اوقاف هرات از پخش فیلم و سریال‌های “مبتذل” در برخی شبکه‌های تلویزیونی هرات نیز انتقاد کرده و گفته بود برای جلوگیری از پخش چنین برنامه‌هایی، اداره ارشاد در هم‌آهنگی با اطلاعات و فرهنگ با این شبکه‌ها تماس گرفته‌اند.

اما جواد عمید مسئول شبکه جامعه مدنی ولایت هرات هدف دولت از این این اقدام را سیاسی می‌داند و می‌گوید با توجه به مذاکرات صلح دولت و طالبان، برخی علمای دین می‌خواهند به طالبان چراغ سبز نشان دهند و در اداره‌ای که قرار است در آینده با مشارکت طالبان ایجاد شود جایگاهی برای خود دست و پا کنند وگرنه “چرا در ۲۰ سال گذشته در رابطه با ایجاد اداره امر به معروف اقدام نکردند؟”

به گفته او قوانین افغانستان در مورد جرایم اجتماعی صراحت دارند و رسیدگی به آنها کار پلیس و نهاد‌های قضایی‌ است.

سال گذشته مولوی مجیب‌الرحمن انصاری و حامیان جوان و پرشمارش در منطقۀ گازرگاه هرات تشکیلاتی را تحت عنوان اداره امر به معروف و نهی از منکر راه انداخته بودند. او در یک شبکه تلویزیونی اعلام کرده بود افرادی را که مرتکب منکرات شده بودند، شلاق زده است.

برخی از کاربران شبکه‌های اجتماعی در آن زمان گفتند عدم واکنش دولت مرکزی باعث شد آنها در گوشه و کنار شهر هرات بخصوص در منطقۀ گازرگاه تابلوهایی را نصب کنند از جمله این تابلو که “بد‌حجابی زن از بی‌غیرتی مرد است.”

سال پیش مولوی مجیب‌الرحمن انصاری در منطقۀ گازرگاه هرات اداره امر به معروف و نهی از منکر راه انداخته بود
توضیح تصویر،سال پیش مولوی مجیب‌الرحمن انصاری در منطقۀ گازرگاه هرات اداره امر به معروف و نهی از منکر راه انداخته بود

راه‌اندازی اداره امر به معروف و نهی از منکر در هرات و ننگرهار واکنش گسترده‌ای داشته است.

فرحناز فروتن خبرنگار و فعال حقوق زن نوشت نظام کنونی افغانستان دستاورد فردی یا گروه خاصی نیست بلکه حاصل خون بیش از ده‌ها هزار نفر در جنگی بیست ساله است: “مامورین کنونی باید این زنگ خطر را جدی گرفته و در سیاست‌های‌شان تجدید نظر کنند. آقای مولوی انصاری شاید یک نمونه از گسترش تندروی درکشور باشد، اما اگر حکومت جلو این خودسری‌ها را نگیرد، به زودی در هر ولایت اداره‌های شخصی دیگری روی کارخواهد شد.”

مولوی مجیب‌الرحمن انصاری در یکی از تلویزیون‌ها اعلام کرده بود که افرادی را مرتکب منکرات شده بودند، شلاق زده است
توضیح تصویر،مولوی مجیب‌الرحمن انصاری در یکی از تلویزیون‌ها اعلام کرده بود که افرادی را مرتکب منکرات شده بودند، شلاق زده است

الهام غرجی در واکنش به اعلامیه طالبان خطاب به شهروندان کابل که امارت اسلامی سر و مال شما را در امان نگه خواهد داشت، در توییتر نوشت: “سلسله‌ جعل جمهوریت در حکومت را انگار پایانی نیست. این‌ها هیچ اعتباری به جمهوریت و قانون و نمادهای آن قایل نیستند. جمهوریت تقلب و فساد این‌ها، مستعد آبستن امارت در درون خود است و شرم‌آور است که این گروه‌ ناکام و متقلب حالا برای خلق مشروعیت دست به دامان نمادهای کاذب امارت شده‌اند”.

عزیز حکیمی نویسنده و خبرنگار آزاد نیز در توییتر نوشت: “ظاهرا استراتژی تازه شیرین‌عقلان به گل‌ماندهٔ سیاست افغانستان برای مقابله با امارت طالبانی این است که خودشان نظام را طالبانی کنند. از سر و روی هرکدام هزار فساد و منکرات می‌بارد،‌ اداره امر به معروف جور کرده‌اند.”

اداره امر به معروف و نهی از منکر در زمان طالبان به وزارت ارتقا يافت
توضیح تصویر،اداره امر به معروف و نهی از منکر در زمان طالبان به وزارت ارتقا يافت

اداره امر به معروف و نهی از منکر در سال‌های آغازین دهه نود ميلادی و در زمان حکومت مجاهدين در افغانستان تاسيس شد. اين اداره در زمان طالبان به وزارت ارتقا يافت.

کار اين وزارت، برخورد با مظاهر خلاف شريعت اسلامی بود که بر اساس تعبير خاص طالبان از شريعت بر مردم افغانستان تحميل می‌شد. تفسير سختگيرانه طالبان از شريعت اسلامی و عملکرد پليس مذهبی آنان، باعث فاصله گرفتن مردم از اين گروه شد.

با فروپاشی حکومت طالبان، وزارت امر به معروف و نهی از منکر منحل شد و به جای آن، رياست ارشاد اسلامی در وزارت حج و اوقاف تشکيل شد که هيچگاه شدت عمل وزارت امر به معروف و نهی از منکر طالبان را در پيش نگرفت.

وزارت حج و اوقاف و ادارات مربوط به آن در سراسر افغانستان مشخصاً به امور مساجد و حجاج رسيدگی می‌کنند.

روحانيون محافظه کار افغانستان در سال‌های اخير باره پيشنهاد نهادی برای امر به معروف و نهی از منکر را مطرح کردند ولی در زمان حامد کرزی رئيس جمهور سابق این اداره رسما راه‌اندازی شد.

پاسخ ترک

Please enter your comment!
Please enter your name here