طالبان حقوق مذهبی و بشری هزاره‌ها را در مذاکرات صلح به رسمیت بشناسد’

0
785

طالبان حقوق مذهبی و بشری هزاره‌ها را در مذاکرات صلح به رسمیت بشناسد’

یک ساعت پیش

.
توضیح تصویر،انجمن‌های هزاره‌ها در اروپا، کانادا و استرالیا این بیانیه را صادر کرده‌اند

انجمن‌ها و سازمان‌های هزاره‌های مقیم اروپا، استرالیا و کانادا در بیانیه مشترکی خواستار در نظرگرفتن حقوق اساسی بشری، عدالت، آزادی مذهب، عقاید و برابری شهروندان در مذاکرات صلح افغانستان در دوحه شده‌اند.

گروه‌های تماس دولت افغانستان و طالبان در بیشتر از ۳ هفته گذشته برای تدوین اصول مذاکرات صلح تلاش ‌کرده‌اند.

بنا بر گزارش‌ها، طالبان خواهان آن شده‌اند که مذاکرات بر اساس توافقنامه گروه طالبان با آمریکا صورت گیرد و مذهب حنفی تنها مذهب رسمی در افغانستان باشد، اما دولت افغانستان این دو مورد را نپذیرفته و همین باعث تاخیر در پیشرفت گفت‌وگوها شده است.

محمد محقق: حالا هویت‌های قومی و مذهبی همدیگر را به رسمیت می‌شناسیم، نباید حساب را از سر گیریم

در بیانیه انجمن‌ها و سازمان‌های هزاره‌های مقیم اروپا، استرالیا و کانادا آمده: “ما تاکید می‌کنیم که در هر نوع توافق سیاسی باید به نیازها، منافع متکثر و نگرانی‌های همه شهروندان افغانستان به ویژه هزاره‌ها که به‌طور تاریخی به حاشیه رانده شده و ظلم شده توجه شود.”

اما، طالبان گفته که حقوق شیعیان در زمان بحث بر سر قانون اساسی جدید مطرح می‌شود.

بصیر آهنگ، روزنامه‌نگار و فعال اجتماعی در گفتگو با بی‌بی‌‌سی گفت این بیانیه در پی نگرانی از بحث‌های مطرح شده توسط هیات طالبان در مذاکرات صلح در دوحه با هماهنگی ده انجمن و سازمان فعال مهاجران و دیاسپورای هزاره‌ها در اروپا، کانادا و استرالیا صادر شده است.

در این بیانیه از گروه طالبان خواسته شده که اسناد بین‌المللی حقوق بشری که افغانستان آنها را امضا کرده، به رسمیت بشناسد.

الیسون بلک، سفیر بریتانیا در کابل نیز با همرسانی این بیانیه در توییتر نوشته که “حقوق و آزادی‌های تمام شهروندان افغانستان از جمله اقلیت‌ها باید حفظ شود. تداوم صلح و پایداری توافق بعد از صلح باید قابل پذیرش مردم افغانستان باشد.”رد شدن از پست Twitter, 1

پایان پست Twitter, 1

محمداشرف غنی گفته که "بامیان دیگر زندان جغرافیایی افغانستان نخواهد بود"
توضیح تصویر،محمداشرف غنی گفته که “بامیان دیگر زندان جغرافیایی افغانستان نخواهد بود”

هزاره‌‌ها که سومین ملیت در ترکیب جمعیتی افغانستان را تشکیل می‌دهند، نگران بازگشت حاکمیت طالبان در افغانستان و وضعیت مشابه دهه ۱۹۹۰ هستند.

در بیانیه آمده که طالبان مرتکب کشتار شهروندان هزاره‌ افغانستان به خاطر قومیت و مذهب‌شان در مزارشریف در سال ۱۹۹۸ و همچنین در یکاولنگ بامیان در سال ۲۰۰۱، رباتک در سال ۲۰۰۰، میرزا اولنگ در سال ۲۰۱۷ شده اند.

طالبان در سال ۲۰۰۱ مجسمه‌های بزرگ بودا در بامیان را تخریب کردند که با واکنش‌های جهانی مواجه شد.

این بیانیه از طالبان خواسته که “فورا” حملات علیه مناطق هزاره‌نشین در افغانستان را متوقف کند.

.
توضیح تصویر،اشرف غنی در سفر اخیر به بامیان گفت: در آن روز که طالبان مجسمه‌های بودا را انفجار دادند، هر افغان بامیانی بود و قلب هر کدام شان جریحه‌دار شد.

پاسخ ترک

Please enter your comment!
Please enter your name here