طالبان: یا به توافق می‌رسیم یا افغانستان را به‌ زور می‌گیریم

0
733


طالبان: یا به توافق می‌رسیم یا افغانستان را به‌ زور می‌گیریم

یکی از اعضای ارشد هیئت گفت‌وگوکننده طالبان به شبکه سی‌بی‌اس گفته است که نظامی کنونی افغانستان کاملاً «فاسد و ناتوان» است و ایجاد یک حکومت ائتلافی با دولت اشرف غنی مانند کشتی در حال غرق شدن است، طالبان را نیز غرق خواهد کرد.

خبرگزاری اسپوتنیک گزارش داد ، این عضو ارشد گروه طالبان گفته است: «حالا نوبت طالبان است. رژیم افغانستان را برای سه تا پنج سال به طالبان واگذار کنید. طالبان با جامعۀ جهانی به ویژه آمریکا همکاری می‌کنند. ما ثابت می‌سازیم، همان‌طوری که یک دشمن سرسخت بوده‌ایم، در آینده یک همکار استوار و قابل اعتماد خواهیم بود».
عباس استانکزی، معاون رئیس هیئت گفت‌وگوکننده طالبان در مصاحبۀ جداگانه با سی‌بی‌اس تأکید کرده است که «جامعۀ جهانی نباید عصبانی باشد.»

او گفته است: «در ازای برخورد با طالبان به عنوان یک نهاد سیاسی مشروع در افغانستان، ما این بار خوب ظاهر شده و در برابر قوانین بین‌المللی بیش‌تر مسؤول خواهیم بود».
عضو ارشد هیئت گفت‌وگوکننده طالبان که نخواسته نامی از او برده شود، گفته که رژیم پیشین طالبان – که در سال 2001 با حمله بر افغانستان سرنگون شد – بی‌تجربه بود و به همین دلیل از سوی کشورهای جهان پذیرفته نشد و این امر سبب فاصله جامعه جهانی از این گروه شد.
یک عضو دیگر طالبان نیز گفته که به این گروه در نظام باید سهم مفید داده شود. او خواستار پنج وزارت کلیدی در حکومت آینده برای این گروه شده و افزوده که جنگ‌جویان طالبان در قالب نیروهای امنیت ملی افغانستان ادغام شوند و همه این‌ها باید زیر چتر یک دولت اسلامی باشد.
او در این مصاحبه گفته است که این گروه حالا مخالف کار زنان در حکومت نیست و به گروه‌ها و اقلیت‌های مذهبی نیز در حکومت نقش خواهد داد.
طالبان همواره تأکید کرده‌اند که این گروه زنان را به‌ عنوان نخست‌وزیر و عضو دادگاه عالی نمی‌پذیرند. با شروع گفت‌وگوهای صلح، زنان افغانستانی پیوسته اعتراض کرده‌اند که مبادا دست‌آوردهای آنان در این مذاکرات به هدر برود.
عضو گفت‌وگو کننده طالبان به شبکه سی‌بی‌اس گفته است: «طالبان در افغانستان یک واقعیت‌اند. تنها طالبان می‌‎توانند این جنگ را پایان داده و ثبات را به افغانستان برگردانند. طالبان از جنگ خسته شده‌اند اما فداکاری‌های 20 سال گذشته را هدر نخواهند داد.
یک عضو تیم مذاکره کننده طالبان با رد احتمال ایجاد دولت ائتلافی این گروه با دولت «اشرف غنی» گفته است که دولت کابل مانند یک کشتی در حال غرق است و در صورت پیوستن این گروه به دولت، طالبان نیز غرق خواهد شد.
این عضو هیئت گفت‌وگوکننده طالبان در مصاحبه با شبکه سی بی اس گفته که ایجاد یک حکومت ائتلافی با کشتی در حال غرق حکومت محمداشرف غنی، طالبان را نیز غرق خواهد کرد.

طالبان: ارگ ریاست جمهوری افغانستان برای تخریب روند صلح تلاش می‌کند

طالبان اعلام کرد که ارگ ریاست جمهوری افغانستان خواستار تداوم حضور نیروهای خارجی و جنگ در این کشور است و به این منظور برای تخریب روند صلح تلاش می‌کند.

به گزارش خبرگزاری تسنیم، طالبان با انتشار مطلبی در وبسایت رسمی این گروه نوشت: در حالیکه تلاش‌های سازنده تیم‌های مذاکره کننده طالبان و دولت افغانستان جهت زمینه‌سازی مذاکرات جریان دارد اما ارگ ریاست جمهوری این کشور بطور عامدانه برای تخریب روند صلح تلاش می‌کند.

طالبان بدون اشاره به فرد مشخصی افزود: «ارگ و بخصوص حلقه‌های خاص جاسوسیکه مخالف سرسخت صلح و حامیان علنی تداوم اشغال خارجی و دوام جنگ هستند، هنوز هم مشغول‌اند تا نقش شوم خویش را در تخریب صلح ایفا کنند».

در ادامه این مطلب نیز طالبان تاکید کرد که شورای عالی مصالحه افغانستان مسئولیت دارد تا «زبان تخریب کننده ارگ را کنترل کند و گرنه زیان آن به متوجه خود ایشان می‌شود».

طالبان همچنین تصریح کرد: اگر طرف مقابل نیز برای تامین صلح گام واقعی بردارد، دور نیست که فاجعه افغانستان پایان یابد و کشور ما از استقلال آبرومندانه برخوردار و به نظام افغان شمول، قوی و خالص اسلامی نائل شود.

«امرالله صالح» معاون اول ریاست جمهوری افغانستان اخیراً با انتشار پیامی در فیسبوک طالبان را یک گروه «کوچک، زشت و خشن» خوانده بود که آن‌ها در کوره جامعه ذوب خواهند شد.

پاسخ ترک

Please enter your comment!
Please enter your name here