مذاکرات صلح افغانستان؛ اعضای هیأت مذاکره کننده دولت افغانستان چه کسانی هستند؟

0
869

مذاکرات صلح افغانستان؛ اعضای هیأت مذاکره کننده دولت افغانستان چه کسانی هستند؟

۵ ساعت پیش

اعضای هیات

دولت افغانستان هیات ۲۱ نفری را برای پیشبرد گفتگوهای صلح تعیین کرده که ریاست آن را معصوم استانکزی بر عهده دارد. دولت افغانستان ترکیب این هیات را “همه شمول و جامع” خوانده و گفته که این هیات پس از مشورت‌های لازم با تمام جناح‌ها و اقشار تاثیرگذار جامعه” تعیین شده است.

دراین مطلب به معرفی اعضای این هیأت پرداخته شده است.

محمد معصوم استانکزی

.
توضیح تصویر،محمد معصوم استانکزی

محمد معصوم استانکزی در سال ۱۳۳۷ در ولسوالی محمدآغه ولایت لوگر در جنوب افغانستان به دنیا آمده و از قوم پشتون است. آقای استانکزی لیسانس خود را در رشته مخابرات از دانشگاه نظامی افغانستان و سند کارشناسی را از دانشگاه کمبریج بریتانیا بدست آورده است.

او در حال حاضر مشاور اشرف غنی، رئیس جمهور افغانستان است. آقای استانکزی پیش از این به عنوان وزیر مخابرات، یکی از مسئولان برنامه خلع سلاح در دولت افغانستان، رئیس دبیرخانه شورای عالی صلح، سرپرست وزارت دفاع و سرپرست ریاست عمومی امنیت ملی افغانستان کار کرده است.

او از افراد نزدیک به محمد اشرف غنی است و در حال حاضر رهبری هیات صلح این کشور را بر عهده دارد.

فاطمه گیلانی

فاطمه گیلانی
توضیح تصویر،فاطمه گیلانی

فاطمه گیلانی، ۶۶ ساله، از زنان با نفوذ افغانستان است. او دختر پیر سید احمد گیلانی، رهبر فقید سازمان سیاسی نظامی محاذ ملی اسلامی است. فاطمه گیلانی لیسانس و فوق‌لیسانس‌اش را از دانشگاه ملی ایران (شهید بهشتی) در رشته ادبیات فارسی بدست آورده است. او از مسلم کالج لندن در رشته مطالعات اسلامی فوق لیسانس دارد.

در دوران جنگ مجاهدین افغان علیه نیروهای شوروی، (۱۹۹۵ میلادی) او برای چند سال به عنوان سخنگوی آن‌ها در لندن کار کرده است.

خانم گیلانی سال‌ها در عرصه‌های سیاسی و اجتماعی افغانستان فعال بوده و پیش از این به عنوان رئیس سازمان هلال احمر افغانستان کار کرده است. او به دلیل بیماری که داشت به دوحه قطر سفر نکرده است.

احمد نادر نادری

نادر نادری
توضیح تصویر،احمد نادر نادری

احمدنادر نادری، ۴۵ ساله و از قوم پشتون است. او از دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه کابل فارغ شده و تحصیلات عالی خویش را تا مقطع فوق لیسانس در رشتۀ روابط بین‌الملل در دانشگاه جرج واشنگتن به اتمام رسانده است. وی تحصیلات تخصصی رهبری را در فاکولته کندی دانشگاه هاروارد ایالات متحدۀ امریکا سپری کرده است.

آقای نادری پیش از این به عنوان کمیشنر کمیسیون حقوق بشر افغانستان، سفیر افتخاری حمایت از آزادی بیان، مشاور ارشد ریاست جمهوری و رئیس بنیاد انتخابات آزاد و عادلانه افغانستان، فیفا، کار کرده است.

او در حال حاضر به عنوان رئیس کمیسیون اصلاحات اداری و خدمات ملکی کار می‌کند.

عبدالمتین بیک

متین بیک

عبدالمتین بیک فرزند عبدالمطلب بیک در سال ۱۹۸۷ در ولسوالی هزار سموچ ولایت تخار به دنیا آمده. او لیسانس‌اش را در سال ۲۰۰۸ در رشته علوم سیاسی از دانشگاه دهلی و فوق لیسانس‌ را در همین رشته از دانشگاه جواهر لعل نهرو هندوستان بدست آورده است.

او پیش از این به عنوان مشاور پالیسی وزارت امور داخله/کشور، معین مالی و اداری ادارۀ مستقل ارگان‌های محلی، معاون امور ولایات ریاست عمومی امنیت ملی افغانستان، رئیس عمومی اداره مستقل ارگانهای محلی کار کرده است.

آقای بیگ در حال حاضر به عنوان مشاور ارشد اشرف غنی در امور سیاسی و مردمی کار می‌کند.

فوزیه کوفی

فوزیه کوفی
توضیح تصویر،فوزیه کوفی

فوزیه کوفی در سال ۱۹۷۵ میلادی در ولایت بدخشان در شمال شرق افغانستان به دنیا آمد. او از قوم تاجیک است. پدر او نماینده مجلس بود. خانم کوفی در کابل حقوق و علوم سیاسی خوانده است و کارشناسی ارشد در رشته روابط بین‌الملل از دانشگاه سویس دریافت کرده است.

خانم کوفی با سازمان‌های غیردولتی کار کرده و از فعالان حقوق زنان در افغانستان است. فوزیه کوفی پیش از این برای دو دوره به عنوان نماینده مردم بدخشان در مجلس افغانستان حضور داشته است. اما در انتخابات پارلمانی سال ۱۳۹۷، نام او از فهرست نامزدان حذف شد. خانم کوفی جریان سیاسی موسوم به ‘موج تحول’ را رهبری می‌کند.

سیدسعادت منصور نادری

منصور نادری
توضیح تصویر،سید سعادت منصور نادری

سید سعادت منصور نادری، در سال ۱۹۹۹ لیسانس خود را در رشته اقتصاد از یکی از دانشگاه‌های لندن گرفت. بعد از آن در شرکت‌های مختلفی کار کرده و خود نیز بازرگان است. آقای نادری فرزند سید منصور نادری از بزرگان فرقه اسماعیلی در افغانستان است و از رهبران حزب پیوند ملی افغانستان به حساب می‌آید.

قبل از این به عنوان مشاور بانک ملی افغانستان و وزیر شهرسازی کار کرده و اخیرا به عنوان وزیر دولت در امور صلح معرفی شده است.

او علاوه بر آن صاحب یکی از شرکت‌های بزرگ بیمه در افغانستان است.

ضرار احمد مقبل

.
توضیح تصویر،ضرار احمد مقبل

ضرار احمد مقبل در سال ۱۳۴۲ در ولایت پروان متولد شده و از قوم تاجیک است. تحصیلات عالی او در رشته مهندسی است.

او پیش از این به عنوان والی پروان، معاون امنیتی و سرپرست وزارت داخله/کشور، وزیر مبارزه با مواد مخدر و وزیر خارجه افغانستان کار کرده است. او از افراد نزدیک به حامد کرزی، رئیس جمهور پیشین افغانستان است.

محمد رسول طالب

.
توضیح تصویر،محمد رسول طالب

داکتر رسول طالب در سال ۱۳۳۲ خورشیدی در ولسوالی قره‌باغ ولایت غزنی متولد شده و از قوم هزاره است. تحصیلات او در رشته پزشکی است.

او پیشینه کار در حزب وحدت اسلامی به رهبری عبدالعلی مزاری را دارد. او در حال حاضر به عنوان مشاور ارشد رئیس جمهوری افغانستان در امور اجتماعی و مردمی کار می‌کند و از افراد نزدیک به محمدسرور دانش، معاون دوم رئیس جمهوری افغانستان است.

حبیبه سرابی

.
توضیح تصویر،حبیبه سرابی

خانم سرابی در سال ۱۹۵۶ میلادی در شهر مزارشریف در شمال افغانستان متولد شده و از قوم هزاره است. خانم سرابی فارغ التحصیل رشته علوم پزشکی است.

خانم سرابی در حال حاضر به عنوان معاون شورای عالی صلح کار می‌کند. او پیش از این به عنوان وزیر امور زنان و والی بامیان در مرکز افغانستان نیز کار کرده است.

غیرت بهیر

.

غیرت بهیر، ۶۴ سال سن دارد و از قوم پشتون است و از ولایت پکتیا به عنوان عضو هیات گفتگوهای صلح دولت معرفی شده است. او لیسانس در پزشکی دار. آقای بهیر داماد گلبدین حکمتیار، رهبر حزب اسلامی افغانستان است و قبلا از سوی نیروهای آمریکایی گرفتار و زندانی شده بود.

آقای بهیر در حال حاضر عضو مجلس سنای افغانستان است. او همچنین به عنوان معاون شورای عالی صلح کار کرده است. او روز گذشته به دلیل مخالفت حزب‌اش با سیاست دولت در مورد صلح، هیات را همراهی نکرد.

عنایت الله بلیغ

.
توضیح تصویر،عنایت الله بلیغ

آقای بلیغ از قوم تاجیک و اهل ولایت کاپیسا افغانستان است. او در رشته شرعیات تا مقطع لیسانس در دانشگاه کابل تحصیل کرده است.

آقای بلیغ در حال حاضر به عنوان استاد شرعیات در دانشگاه کابل، عضو شورای علما و خطیب مسجد پل خشتی کابل ایفای وظیفه می‌کند. او از چهره‌های مطرح مذهبی در این کشور است و همچنین به عنوان مشاور دینی حامد کرزی، رئیس جمهور پیشین افغانستان نیز کار کرده است.

باتور دوستم

.
توضیح تصویر،باتور دوستم

باتور دوستم در سال ۱۹۸۸ میلادی در ولایت جوزجان در شمال افغانستان، متولد شده. او از قوم اوزبیک و فرزند سوم و پسر ارشد مارشال عبدالرشید دوستم، از چهره‌های مطرح سیاسی افغانستان است.

باتور دانش‌آموخته روابط بین‌المللی از ترکیه است. او در حال حاضر نماینده مجلس نمایندگان افغانستان است.

او مالک تلویزیون خصوصی باتور است که در سال ۲۰۱۳ ایجاد شده است.

کلیم الله نقیبی

.
توضیح تصویر،کلیم الله نقیبی

آقای نقیبی عضویت حزب جمعیت اسلامی را دارد و به عنوان معاون این حزب نیز کار کرده است. آقای نقیبی از سوی حزب جمعیت در فهرست هیات مذاکره کننده دولت افغانستان معرفی شده است. کلیم الله نقیبی در سال ۱۹۸۰ میلادی در یک خانواده جهادی در شهرستان/ولسوالی ارغنداب در ولایت قندهار در جنوب افغانستان به دنیا آمد.

او از بزرگان قوم الکوزی است و پیش از این در بخش قراردادهای ساختمانی کار کرده و از فعالان حل منازعات در جنوب افغانستان به شمار می‌رود.

محمد ناطقی

.
توضیح تصویر،محمد ناطقی

محمد ناطقی دیپلمات‌ سابق افغانستان است. او همچنین معاون محمد محقق، رهبر حزب وحدت اسلامی مردم افغانستان است و از نشانی این حزب در هیات مذاکره کننده دولت معرفی شده است.

آقای ناطقی در سال ۱۳۳۳ در ولسوالی پنجاب ولایت بامیان در مرکز افغانستان متولد شده است. او فوق لیسانس در رشته فلسفه و سیاست از دانشگاه آزاداسلامی ایران گرفته است.

محمد ناطقی پیش از این به عنوان وزیر تجارت، سفیر افغانستان در لیبیا، مشاور وزارت خارجه و رئیس کمیسیون عالی نظارت از توافقنامه حکومت وحدت ملی کار کرده است.

ایوب انصاری

.
توضیح تصویر،ایوب انصاری

ایوب انصاری، ۵۰ سال سن دارد و از پشتون‌های ولایت هلمند در جنوب افغانستان است.

آقای انصاری از ژنرالان وزارت داخله/ کشور است و پیشینه کار در نیروهای پلیس را دارد. او تا کنون به عنوان فرمانده پلیس ولایت هرات در غرب افغانستان، معاون پیشین فرمانده پلیس ولایت هلمند در جنوب کار کرده و عضو یک خانواده با نفوذ ولایت هلمند است.

شریفه زرمتی

.
توضیح تصویر،شریفه زرمتی

شریفه زرمتی ۵۲ ساله، اهل پکتیا و از قوم پشتون است. او در رشته زبان و ادبیات پشتو از دانشکده ادبیات دانشگاه تعلیم و تربیه کابل لیسانس دارد. شریفه زرمتی سال‌ها سابقه کار خبرنگاری داشته و در دور پانزدهم پارلمان نماینده مردم ولایت پکتیا در مجلس نمایندگان بود.

او در رادیو صبح بخیر افغانستان، موسسه انترنیوز، تلویزیون ملی افغانستان و دفتر امپکس نیز کار کرده است و از فعالین مدنی است. او عضو کمیسیون انتخابات افغانستان در سال ۲۰۱۴ بود.

خالد نور

خالد نور
توضیح تصویر،خالد نور

خالد نور ۲۵ ساله، فرزند عطامحمد نور، از چهره‌های سیاسی افغانستان، جوان‌ترین عضو گروه مذاکره‌کننده دولت است. او فارغ‌التحصیل دانشکده نظامی سلطنتی سنت هرست بریتانیا است و همچنین لیسانش‌اش را از دانشگاه جورج میسون آمریکا در رشته تحلیل و حل مناقشات بدست آورده است.

او از نشانی حزب جمعیت اسلامی افغانستان به هیات مذاکره کننده دولت معرفی شده است.

محمد امین احمدی

.
توضیح تصویر،محمد امین احمدی

دکتر محمد امین در سال ۱۳۴۳ هجری خورشیدی در ولایت ارزگان متولد شده است. آقای احمدی دکترای خود را در رشته فلسفه و حکمت اسلامی از دانشگاه تهران گرفته است.

دکتر احمدی سال‌های زیادی در دانشگاه‌های ایران و افغانستان تدریس کرده است. او از بنیانگذاران دانشگاه خصوصی ابن سینا در کابل است. او همچنین به عنوان عضو کمیسیون مستقل نظارت بر تطبیق قانون اساسی افغانستان و عضو کمیسیون تدقیق قانون اساسی افغانستان کار کرده است.

غلام فاروق مجروح

.
توضیح تصویر،غلام فاروق مجروح

غلام فاروق مجروح در سال ۱۳۴۸در ولسوالی انجیل ولایت هرات بدنیا آمده است. او تا مقطع فوق بکلوریا در دارالمعلمین هرات تحصیل کرده است.

آقای مجروح در حال حاضر عضو مجلس نمایندگان افغانستان است و پیش از این به عنوان آمر حوزه ششم امنیتی هرات، مدیر اداری دفتر حزب جمعیت اسلامی در مشهد ایران، معاون پلیس هرات، عضو منتخب لویه جرگۀ اضطراری و لویه جرگۀ قانون اساسی و به عنوان ولسوال گلران هرات نیز کار کرده است.

عبدالحفیظ منصور

.
توضیح تصویر،عبدالحفیظ منصور

عبدالحفیظ منصور در سال ۱۳۴۳ خورشیدی در ولایت پنجشیر به دنیا آمده. او از قوم تاجیک است و لیسانس/کارشناسی ژورنالیزم را از دانشگاه کابل بدست آورده‌است.

منصور ۳۰ سال تجربه روزنامه‌نگاری دارد، بعد از سقوط طالبان سرپرست وزارت اطلاعات و فرهنگ بود وهمچنین به عنوان مدیر مسئول هفته نامه پیام مجاهد و رئیس خبرگزاری باختر ایفای وظیفه کرده‌است. عبدالحفیظ منصور نماینده مردم کابل در دوره شانزدهم مجلس نمایندگان افغانستان بود.

عطاءالله لودین

.
توضیح تصویر،عطاءالله لودین

عطاءالله لودین، در ولایت ننگرهار در شرق افغانستان متولد شده و ۵۹ سال سن دارد. آقای لودین از قوم پشتون است. او در حوزه علوم دینی و فقه تحصیلات عالی دارد.

آقای لودین پیش از این به عنوان رئیس شورای سراسری علمای افغانستان، عضو مشرانو جرگه/مجلس سنای افغانستان، والی ننگرهار و معاون شورای عالی صلح

پاسخ ترک

Please enter your comment!
Please enter your name here