بخش هایی ازکتاب خاطرات مایکل کوهن در رابطه با عقاید نژاد پرستانۀ ترامپ

0
694

کتاب خاطرات مایکل کوهن: ترامپ به نلسون ماندلا هم توهین کرد

۷ ساعت پیش

مایکل کوهن سالها به عنوان وکیل و کارچاق‌کن آقای ترامپ برای او کار کرد
توضیح تصویر،مایکل کوهن سالها به عنوان وکیل و کارچاق‌کن آقای ترامپ برای او کار کرد

در حالی که کاخ‌سفید تمام ادعاهای طرح شده در این کتاب را “دروغ” و مایکل کوهن را یک “شیاد محکوم شده” خوانده، وکیل سابق آقای ترامپ او را به نژادپرستی و رفتاری شبیه تبه‌کاران متهم کرده و می‌گوید او در حال سپری کردن محکومیتی است که به علت وفاداری و متابعت محض از رئیس سابق خود متحمل شده است.

کتاب خاطرات مایکل کوهن، وکیل و کارچاق‌کن سابق دونالد ترامپ که دوران محکومیت خود را طی می‌کند از فردا، سه‌شنبه، به بازار خواهد آمد.

او در کتاب خود آقای ترامپ را به رفتاری و منشی چون “سردسته گانگسترها” تشبیه کرده و گفته او “نظر منفی نسبت به سیاهان دارد”.

مایکل کوهن این کتاب را در درون زندان نوشته و طی چند ماه گذشته که به علت شیوع کرونا از زندان به حبس خانگی منتقل شده بود آن را تکمیل کرده است.

او به علت دروغ گویی به کنگره و پلیس اف‌بی‌آی و همچنین چند جرم دیگر از جمله کلاهبرداری مالی و مالیاتی مجرم شناخته شده و در حال سپری کردن دوران محکومیت خود است.

او در این کتاب که عنوانش “ناسپاس؛ یک دفتر خاطرات” است و قرار است از فردا، هشتم سپتامبر، در دسترس عموم قرار بگیرد مدعی شده که آقای ترامپ حتی درباره نلسون ماندلا، رهبر فقید جنبش مبارزه با آپارتاید و رئیس‌جمهور اسبق آفریقای جنوبی، هم سخنان نژادپرستانه‌ای گفته است.

او نوشته دونالد ترامپ نلسون ماندلا را فاقد قدرت “رهبری” دانسته و گفته: “یک کشور در دنیا که رهبر آن یک سیاه‌پوست بوده و وضعش چون مستراح نیست به من نشان بده… همه‌شون مستراح‌اند.”

این ادعای مایکل کوهن شبیه اظهاراتی است که در سال ۲۰۱۸ برای آقای ترامپ دردسرساز شد و طی آن گزارش شد که رئیس جمهور آمریکا کشورهای آفریقایی را “مستراح” خوانده است.

در آن زمان آقای ترامپ ضمن رد این اظهارات به خبرنگاران گفت: “من نژادپرست نیستم. در حقیقت در میان همه کسانی که شما (خبرنگاران) با انها مصاحبه کرده اید، من از همه کمتر نژادپرست‌ترم.”

کاخ سفید قویا ادعاهای مایکل کوهن رد کرد و او را دروغ‌گو خوانده است.

کیلیگ مک‌انانی، سخنگوی کاخ سفید گفته: “(مایکل) کوهن یک مجرم سرافکنده و یک وکیل لغو مجوز وکالت شده است که به کنگره دروغ گفته… او اعتبار خود را به طور کامل از دست داده و تعجب‌آور نیست که حالا به دنبال کاسبی از طریق فروش دروغ‌هایش است”.

اما مایکل کوهن در کتابش مدعی شده که دونالد ترامپ هم باید دقیقا به علت همان جرایمی که او را به زندان انداخته مجرم شناخته شود. او رئیس سابق خود را “دروغ‌گو، زورگو، نژادپرست، فرصت‌‎طلب و متقلبی هزارچهره” خوانده که ذهنیتی چون “رئیس دسته تبه‌کاران” دارد.

نسلون ماندلا پس از آن که ۲۷ سال در زندان ماند به عنوان نخستین رئیس‌جمهور آفریقای‌جنوبی برگزیده شد
توضیح تصویر،نسلون ماندلا پس از آن که ۲۷ سال در زندان ماند به عنوان نخستین رئیس‌جمهور آفریقای‌جنوبی برگزیده شد

اتهام‌های نژادپرستی به آقای ترامپ یکی از بزرگترین دردسرهای چهار سال نخست ریاست جمهوری او بوده و همچنان به عنوان یکی از بزرگترین موضوعات پیرامون انتخابات پیش رو است که طی آن آقای ترامپ به دنبال کسب دوره دوم ریاست بر کاخ سفید است.

بسیاری از رسانه‌های آمریکا مدعی‌اند که کتاب مایکل کوهن را پیش از توزیع سراسری به دست آورده‌اند و بخش هایی از آن را طی چند روز گذشته چاپ کرده‌اند. بعضی از آنها را اینجا می‌خوانید:

درباره اوباما

مایکل کوهن در کتاب خاطراتش نوشته که دونالد ترامپ از باراک اوباما، نخستین رئیس‌جمهور سیاه‌پوست تاریخ آمریکا، “نفرت” دارد و با “تحقیر” به او می‌نگرد.

آقای کوهن مدعی شده که حتی یکی بار دونالد ترامپ با استخدام یک بدل باراک اوباما، او را در دفتر کار خود مورد عتاب قرار داده و به صورت نمادین او را اخراج کرده است.

آقای ترامپ حتی پیش از ورود به کاخ سفید با طرح تئوری نادرست "غیرآمریکایی" بودن باراک اوباما خبرساز شده بود
توضیح تصویر،آقای ترامپ حتی پیش از ورود به کاخ سفید با طرح تئوری نادرست “غیرآمریکایی” بودن باراک اوباما خبرساز شده بود

رسانه‌های آمریکا ویدیویی را منتشر کرده‌اند که در آن دونالد ترامپ مانند موقعی که در شو تلویزیونی اپرنتیس قیافه می‌گرفت و شرکت‌کنندگان را اخراج می‌کرد، با انگشت به مردی که شبیه باراک اوباما است اشاره می کند و می‌گوید: “تو اخراجی!”

به نظر می‌رسد این ویدیو برای همایش ملی جمهوری‌خواهان در سال ۲۰۱۲ که میت رامنی رقیب دور دوم کاندیداتوری باراک اوباما بود ساخته شده اما هرگز پخش نشده است.

درباره لاتین‌تبارها

مایکل کوهن در کتابش نوشته که دونالد ترامپ یک بار به او گفته بود: “من مطمئنم که هیچ وقت رای لاتین تبارها را نخواهم داشت. مانند رای سیاهپوستان. آنها احمق تر از آنند که به ترامپ رای بدهند. آنها مردم من نیستند”.

اظهارات آقای ترامپ درباره لاتین‌تبارها حتی قبل از ورود او به کاخ‌سفید هم برایش دردسرساز شده بود. او با “تبه‌کار و متجاوز” خواندن مهاجران مکزیکی در جریان انتخابات سال ۲۰۱۶ احداث دیوار میان مرز جنوبی آمریکا و مکزیک را یکی از شعارهای اصلی خود قرار داد.

با این حال، سال گذشته در جریان یک میتینگ انتخاباتی در ایالت نیومکزیکو گفت: “هیچ کس به اندازه من لاتین‌تبارها را دوست ندارد.”

بیشتر بخوانید

دونالد ترامپ در حال نیایش در کنار رهبران کلیسای مسیحیان انجیلی
توضیح تصویر،دونالد ترامپ در حال نیایش در کنار رهبران کلیسای مسیحیان انجیلی

درباره مسیحیان انجیلی

مایکل کوهن می‌گوید در سال ۲۰۱۶ و تنها کمی پس از پیروزی آقای ترامپ در انتخابات، او پس از دیدار با رهبران مسیحیان انجیلی در برج ترامپ به او گفته: “تو می‌تونی به اینهایی که به این ‘…’ اعتقاد دارن باور کنی؟”

مسیحیان انجیلی آمریکا از طرفداران پروپاقرص آقای ترامپ هستند و او بارها خود را یک مسیحی معتقد خوانده است. مایک پنس، معاون اقای ترامپ هم یک چهره برجسته و معتقد در میان مسیحیان انجیلی در آمریکا است.

درباره پوتین

در کتاب مایکل کوهن آمده که دونالد ترامپ همواره ولادیمیر پوتین را تحسین می‌کند چرا که معتقد است او توانسته “یک مملکت را به صورت کامل قبضه کند و آن را همچون یک شرکت زیردست خودش – مانند تشکیلات ترامپ بگرداند”.

مایکل کوهن نوشته علت آن که دونالد ترامپ در جریان انتخابات سال ۲۰۱۶ همواره با نگاهی مثبت و تحسین‌آمیز از آقای پوتین یاد می‌کرد این بوده که اگر در انتخابات بازنده شد دست کم درهای سرمایه‌گذاری و جذب سرمایه از روسیه را باز نگه دارد.

با این حال، مایکل کوهن گفته ستاد انتخاباتی آقای ترامپ به قدری “به هم ریخته و غیرسازمان یافته بود که قادر نبوده برای توطئه‌چینی با دولت روسیه وارد عمل شود.”

درباره استورمی دانیل

یکی از جرایمی که حکم زندان برای مایکل کوهن به دنبال داشت نقش او در پرداخت حق السکوت به استورمی دانیل، بازیگر جنسی فیلم‌های پورن بود که در سال ۲۰۱۶ مدعی شده بود با آقای ترامپ همبستر شده بوده است.

آقای کوهن بارها گفته که او به دستور آقای ترامپ این حق السکوت را پرداخت کرده اما آقای ترامپ این ادعا را تکذیب می‌کند.

حالا او در کتابش نوشته که آقای ترامپ به او گفته بوده: “پول دادن بابت این جور چیزها هیچ وقت فایده ندارد اما خیلی‌ها به من توصیه کردن که این کار را بکنم… اگر قضیه بعدا رو بشود مطمئن نیستم که هوادارنم چه گونه واکنش نشان خواهند داد. اما مطمئنم آنها از از این که من با یک ستاره فیلم‌های پورن همبستر شدم خوش‌شان خواهد آمد.”

مایکل کوهن کیست؟

مایکل کوهن برای بیش از ۱۰ سال به عنوان وکیل و کارچاق‌کن آقای ترامپ کار کرد اما پس از آن که در جریان تحقیقات انتخاباتی و پرونده ترامپ-روسیه، بازداشت شد شروع به گفتن حرفهایی بر ضد رئیس سابق خود کرد.

این در حالی بود که مایکل کوهن یک بار گفته بود حاضر است به خاطر دونالد ترامپ گلوله بخورد و خودش را سپر بلای او کند.

او در سال ۲۰۱۸ به جرم خلاف مالیاتی و اظهارات کذب در زمینه تخلفات مالی انتخاباتی، مجرم شناخته شد. پروانه وکالت او لغو شود و هم اکنون در حال گذراندن حدود سه سال محکومیت خود است. او البته از زمان شیوع ویروس کرونا از زندان به حبس خانگی در منزلش در نیویورک منتقل شده است.

او ماه گذشته برای چند روز به زندان بازگردانده شد اما با دخالت یک قاضی که تصمیم به بازگرداندن او به زندان را انتقامی در برابر تلاش او برای نوشتن کتاب خاطراتش ارزیابی کرده بود، دوباره به بازداشت خانگی برگشت.

آقای ترامپ او را “خائن و دروغگو” خوانده است.

پاسخ ترک

Please enter your comment!
Please enter your name here