قاتلین سربازان آسترالیایی وکانادایی از بند رها وبه قطر منتقل میگردند

0
782

«هفت زندانی طالبان که به جرم قتل سربازان خارجی محکوم شده اند به قطر انتقال داده می‌شوند»

رویترز گزارش داده که حکومت افغانستان هفت زندانی طالبان را که به جرم قتل سربازان خارجی محکوم شده اند، پیش از شروع مذاکرات صلح به قطر انتقال می‌دهد. حکومت گفته که رهایی زندانیان طالبان به جز این چند نفر به پایان رسیده است.

عکس از آرشیف: زندانیان رها شده طالبان

یک مقام افغانستان به خبرگزاری رویترز گفته است که این زندانیان به زودی آزاد خواهند شد، هرچند که حکومت نمی‌خواست این زندانیان را به دلیل مجرم بودن در قتل سربازان خارجی رها کند.

این منبع به رویترز گفته است: «آن‌ها به زودی به دوحه انتقال می‌یابند.» او افزوده است که مقام‌های ارشد افغانستان نیز این هفته برای گفتگو با طالبان عازم دوحه می‌شوند.

پنج منبع به خبرگزاری رویترز گفته اند که این هفت زندانی در قطر زیر نظارت قرار می‌گیرند. یک مقام افغان گفته است: «این هفت زندانی اعضای نیروهای امنیتی افغانستان بودند که به اتهام حملات موسوم به «سبز بر آبی» گرفتار شده بودند.» حملات «سبز بر آبی» به حوادثی گفته می‌شود که در آن اعضای نیروهای امنیتی بر همکاران خارجی شان شلیک می‌کنند.

جاوید فیصل، سخنگوی شورای امنیت ملی افغانستان، در توییتر نوشته است که گروه طالبان کوماندهای اسیر را آزاد کرده اند. او افزوده است که حکومت هم ۴۰۰ زندانی باقی مانده طالبان را به استثنایی زندانیانی که متحدین افغانستان در مورد آن‌ها ملاحظه دارند، آزاد کرده است. او افزود که در مورد چند زندانی باقی مانده هم تلاش‌های دیپلوماتیک جریان دارد. 

براساس توافقنامه ماه فبروری ایالات متحده امریکا و طالبان، ۵۰۰۰ زندانی گروه طالبان و ۱۰۰۰ زندانی حکومت باید پیش از شروع مذاکرات صلح بین‌الافغانی آزاد شوند. حکومت افغانستان نزدیک به ۴۶۰۰ زندانی را آزاد کرد، اما رهایی حدود ۴۰۰ زندانی را به دلیل مرتکب شدن جرایم بزرگ به لویه جرگه مشورتی واگذار کرد.

بعد از این که لویه جرگه مشورتی به آزادی این زندانیان فیصله کرد، رئیس جمهور افغانستان فرمان رهایی آن‌ها را امضا کرد و ۸۰ تن آزاد شدند که جنجال دیگری رونما شد. کشورهای فرانسه و آسترالیا خواستند که زندانیان محکوم شده به دلیل قتل سربازان این کشورها آزاد نگردند.

حکومت افغانستان روز گذشته آزادی زندانیان باقی مانده گروه طالبان را از سر گرفت. معلوم نیست که تا حالا دقیقاً چه تعداد زندانیان باقی مانده آزاد شده اند، اما رئیس جمهور غنی روز گذشته گفت که حکومت همه تعهدات خود برای شروع مذاکرات صلح را انجام داده است.

منابع گفته اند که قرار است امروز هیئت مذاکره‌کننده صلح افغانستان عازم قطر شود، اما تاریخ دقیق شروع مذاکرات صلح مشخص نشده است. طالبان تاکید کرده اند که مذاکرات بعد از رهایی همه ۵۰۰۰ زندانی این گروه صورت می‌گیرد.

پاسخ ترک

Please enter your comment!
Please enter your name here