امریکا سارنوال محمکمۀ بین المللی رابه دلیل تحقیقات افغانستان تحریم کرد

0
761

واشنگتن سارنوال محکمه بین‌المللی را به دلیل تحقیقات افغانستان تحریم کرد

ایالات متحده امریکا فاتو بنسودا، سارنوال ارشد محکمه بین المللی را به دلیل تحقیقات در مورد جنایات احتمالی جنگی در افغانستان تحریم کرده است. محکمه بین المللی این تصمیم ایالات متحده را «حمله جدی» بر حاکمیت قانون خوانده است.

Niederlande Den Haag | Fatou Bensouda Chefanklägerin Internationaler Strafgerichtshof (ICC) (picture-alliance/AA/A. Asiran)

مایک پومپئو، وزیر امور خارجه ایالات متحده امریکا، روز چهارشنبه اعلام کرد که دارایی های احتمالی فاتو بنسودا در ایالات متحده امریکا توقیف می شود. علاوه بر این، به گفته این مقام امریکایی، علیه کسانی که خانم بنسودا را در کارش حمایت کنند نیز تحریم هایی وضع خواهد شد.

محکمه بین المللی جزایی که در شهر دنهاگ هالند مستقر می باشد، به این تصمیم «بی سابقه» ایالات متحده واکنش نشان داده و آن را «حمله جدی» علیه حاکمیت قانون خوانده است.

پومپئو محکمه بین المللی جزایی را یک «دستگاه ویران و به شدت آغشته به فساد» عنوان کرده است. این محکمه ماه مارچ امسال با وجود مخالفت های شدید ایالات متحده امریکا به خانم بنسودا اجازه داد که تحقیقات علیه جنایات احتمالی سربازان امریکایی در افغانستان را آغاز کند. بنسودا، سارنوال کل این محکمه شخصاً درخواست بازرسی جنایات احتمالی علیه بشریت و جنایات جنگی توسط سربازان امریکایی در افغانستان را ارائه کرده بود.

محکمه بین‌المللی جزایی در دنهاگ هالند

این تحقیقات به صورت مشخص در مورد اتهام هایی است که علیه گروه افراطی طالبان، سربازان حکومت افغانستان و همچنین نظامیان خارجی به خصوص سربازان امریکایی و سازمان استخبارات این کشور (سی آی ای) وجود دارد.

ایالات متحده امریکا عضویت محکمه بین المللی جزایی را ندارد و در گذشته نیز بار بار این محکمه را مورد انتقاد قرار داده است. ایالات متحده امریکا بازرسی علیه سربازان امریکایی توسط این محکمه را به صراحت رد کرده است. قبل از این نیز ایالات متحده امریکا ویزای سارانوال کل این محکمه را لغو نموده بود.

پومپئو محکمه بین‌المللی جزایی را آغشته به فساد عنوان کرد

دونالد ترامپ نیز در ماه جون سال روان میلادی فرمانی را امضا کرد که وضع تحریم علیه اعضای این محکمه را ممکن می سازد. این اقدام ترامپ در سطح بین المللی شدیداً مورد انتقاد قرار گرفت. اکنون پومپئو بر مبنای همین فرمان تعزیراتی را علیه بنسودا و فاسکیسو موچوچوکو معاون اش وضع کرده است. 

محکمه بین المللی جزایی با لحن شدیدی این تحریم ها را نکوهش نموده و گفته است: ‌«این اقدامات زورگویانه علیه یک نهاد قضایی بین المللی و کارمندان ملکی اش بی سابقه بوده و حمله جدی علیه محکمه و سیستم عدالت جزایی بین المللی مبتنی بر اساسنامه روم است.» این محکمه اعلام کرده است که با تمام قدرت از اعضای خود و مأموریت آنان در مبارزه علیه معافیت از مجازات حمایت می کند. 

پاسخ ترک

Please enter your comment!
Please enter your name here