جنبش ضد نژادپرستی در امریکا؛ علیه تبعیض، علیه ترامپ

0
771

جنبش ضد نژادپرستی در امریکا؛ علیه تبعیض، علیه ترامپ

شنبه ۸ سنبله ۱۳۹۹ ساعت ۱۸:۰۸اجتماع بزرگ و تاریخی مردم امریکا در قلب واشنگتن، پاسخی صریح و عملی به سخنرانی و عملکرد ترامپ در زمینه نابرابری های نژادی، حمایت ضمنی از گروه های راست گرای سفیدپوست و دامن زدن به تنش و تقابل و شکاف در جامعه امریکا بود.

جنبش ضد نژادپرستی در امریکا؛ علیه تبعیض، علیه ترامپ

صدها هزار نفر با حضور در محوطه بزرگ مرکز پایتخت امریکا در سالروز سخنرانی تاریخی مارتین لوترکینگ – من رویایی دارم – به نابرابری‌های نژادی و خشونت پولیس علیه امریکاییان افریقایی‌تبار اعتراض کردند. اعضای خانواده جورج فلوید که مرگ او زیر زانوی افسر پولیس، اعتراضات چند ماه اخیر در سراسر امریکا و برخی کشورهای جهان را جرقه زد از سخنرانان این تجمع در واشنگتن بودند.

در جریان آن سخنرانی که در حضور صدها هزار نفر برگزار شد، مارتین لوترکینگ، از رهبران جنبش مدنی سیاهان امریکا در نطق تاریخی اش با استفاده از ترجیع‌بند “من رویایی دارم” از مطالبات جامعه سیاهپوستان ‌گفت که “فردایی بدون نژادپرستی و تبعیض” را مطالبه می‌کردند.

۵۷ سال بعد از آن روز، سخنرانان تجمع روز جمعه همچنان خواستار عدالت و برابری نژادی شدند.

این اجتماع عظیم تنها ساعاتی پس از سخنرانی ترامپ در مراسم پذیرش نامزدی جمهوری‌خواهان در همان محل برگزار شد که آقای ترامپ در آن اگرچه مستقیما به ناآرامی‌های نژادی چند ماه گذشته اشاره نکرد؛ اما بار دیگر خود را “نامزد برقراری نظم و قانون” خواند.

بر این اساس، از نظر آگاهان، اجتماع بزرگ و تاریخی مردم امریکا در قلب واشنگتن، پاسخی صریح و عملی به سخنرانی و عملکرد ترامپ در زمینه نابرابری های نژادی، حمایت ضمنی از گروه های راست گرای سفیدپوست و دامن زدن به تنش و تقابل و شکاف در جامعه امریکا بود.

اگرچه معترضان، مستقیما به ترامپ حمله نکردند و از مردم امریکا نیز نخواستند تا به او رأی ندهند؛ اما کارشناسان می گویند که همایش جمعه به وضوح علیه ترامپ بود؛ زیرا او با شعار «برقراری نظم قانون» و حمایت آشکار از عملکرد پولیس در آماج قرار دادن سیاه پوستان و نیز پیوندهای محکم و عمیقی که با جریان های رادیکال سفیدپوست دارد، مستقیما در برابر این حرکت قرار گرفته است.

نکته قابل تأمل این است که ملانیا ترامپ؛ همسر دونالد ترامپ که خود یک امریکایی «اصیل» محسوب نمی شود و از راه مهاجرت، شهروندی امریکا را کسب کرده در سخنرانی اش در مراسم سنتی جمهوری خواهان از اعتراضات جنبش ضد نژادپرستی، حمایت کرد و اعلام داشت که مایه شرمندگی و سرافکندگی است که امریکایی ها به بخشی از تاریخ خود یعنی برده داری، تبعیض های ناروا علیه سیاه پوستان و البته قتل عام و نسل کشی فجیع و سیستماتیک علیه سرخ پوستان در جریان جنگ های داخلی امریکا که عنوان «غرب وحشی» را به همراه داشت، افتخار نمی کنند.

با این وجود، در موضع گیری های ترامپ با وجود آنکه او با اکراه و تحت فشار مشاورانش از جورج فلوید و دیگر قربانیان خشونت های سازمان یافته پولیس امریکا علیه رنگین پوستان با احترام یاد می کند، هیچ نشانه ای از عقب نشینی او به نفع خواسته های عدالت طلبانه و برابری جویانه جنبش حقوق مدنی امریکا به چشم نمی خورد و او با تأکید بر اینکه «نامزد برقراری نظم و قانون» است بر استفاده گسترده و مستقیم از گارد ملی برای بازگرداندان آرامش در خیابان ها و سرکوب مستقیم اعتراضات ضد نژادپرستی، پافشاری می کند. یعنی حتی با همسرش نیز همسو و هم‌عقیده نیست.

منتقدان ترامپ معتقد اند که سیاست های او، زخم های عمیق و شکاف های عظیم بر جا مانده از سوابق تاریخی و رفتار عملی رهبران پیشین امریکا در زمینه تبعیض سیستماتیک علیه سیاهان را عمیق تر کرده و جامعه امریکا را بیش از هر زمان دیگری در برابر همدیگر قرار داده است.

اخیرا یک نوجوان در اعتراضات شهر ویسکانسین امریکا به جرم کشتار معترضان به شلیک پولیس به یک فرد سیاه پوست، بازداشت شد. او از هواداران افراطی آقای ترامپ و یک سفیدپوست رادیکال است.

این نشان می دهد که ترامپ امریکایی ها را به سمت تنش و تفرقه هدایت می کند و هیچ ابایی ندارد که وضعیت بحرانی و ملتهب کنونی، به درگیری های ویرانگر منجر شود و مردم امریکا که اغلب مسلح هستند، برای انتقام جویی یا رسیدن به عدالت، مخالفان و منتقدان خود را با گلوله هدف قرار دهند.

ترامپ یک پوپولیست است و بنیان محبوبیت خود را بر تنش هایی استوار کرده که خود به آن دامن می زند. او هیچ تمایلی ندارد تا از خود چهره ای وفادار به وحدت و عدالت و برابری در امریکا نشان دهد. او یک سفیدپوست رادیکال است و نسبت به مهاجران، رنگین پوستان، مسلمانان و دیگر طیف های تشکیل دهنده جامعه چندنژادی «سرزمین مهاجران» که از آن به دلیل تنوع بالایش به عنوان دیگ درهم‌جوش» یاد می شود، سوء ظن دارد و از آنها متنفر است.

بر این اساس در آستانه انتخابات ریاست جمهوری ایالات متحده، ترامپ عمدا امریکایی های هواداران خود را به سمت گسل هایی هدایت می کند که اگر دوباره فعال شوند، مهار عواقب ویرانگر و مرگبار آن حتی برای او که به شدت طرفدار استفاده از قوه قهریه برای «برقراری نظم و قانون» است، دشوار خواهد بود؛ اما او بدون توجه به چنین پیامدهایی تنها یک هدف دارد و آن برانگیختن احساسات فاشیستی جامعه بزرگ سفیدپوستان امریکا و بهره برداری از آن در راستای پیروزی خودش در انتخابات ریاست جمهوری است.

محمدرضا امینی – جمهور

پاسخ ترک

Please enter your comment!
Please enter your name here