بازهم در امریکا یک سیاه پوست هدف تیر اندازی پولیس قرار گرفت!

0
692

نیروهای بیشتری برای فرونشاندن ناآرامی در ویسکانسین اعزام شدند

۴۹ دقیقه پیش

ماموران ضد شورش در کنوشا - ۱۵ اوت
توضیح تصویر،ماموران ضد شورش در کنوشا – ۱۵ اوت

در پی ناآرامی هایی که به دلیل تیراندازی پلیس به یک مرد سیاهپوست در شهر کنوشا در ویسکانسین آمریکا روی داده، نیروهای بیشتری به این شهر اعزام شده اند.

جیکوب بلیک، ۲۹ ساله، روز یکشنبه درحالی که به ماشینش تکیه کرده بود از پشت به ضرب چند گلوله پلیس مضروب شد. تیراندازی در برابر چشمان فرزندانش روی داد.

اعتراضات به مرگ او به خشونت گراییده است. سه شنبه شب دو نفر کشته و یک نفر مجروح شدند و یک فرد ۱۷ ساله به ظن شرکت در این حادثه دستگیر شده است.

خانواده بلیک می گوید او که در بیمارستان بستری است درحال بهبودی و هوشیار است.

اما وکلا می گویند دوباره راه رفتن او “نیازمند یک معجزه است.”

این اعتراضات همچنین در مواردی با تخریب اموال همراه بوده است.

حادثه سه شنبه شب ظاهرا در میان تظاهرکنندگانی که به تیراندازی پلیس اعتراض داشتند و مردان مسلحی که از یک جایگاه سوختگیری بنزین حفاظت می کردند روی داد.

ساعاتی بعد پلیس در ایالت همسایه، ایلینوی، گفت که یک فرد مسلح ۱۷ ساله را به ظن قتل درجه یک دستگیر کرده است.

دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا روز یکشنبه گفت او درحال اعزام “ماموران پلیس فدرال و گارد ملی” به کنوشاست.

او در توییتی نوشت: “ما نظاره گر غارت، آتش افروزی، خشونت، و بی قانونی در خیابان های آمریکا نخواهیم بود. تیم من تماسی با فرماندار اورز داشته که در آن موافقت کرد کمک فدرال را بپذیرد (پورتلند هم باید همین کار را بکند!).”

جیکوب بلیک در برابر خانواده اش هدف قرار گرفت
توضیح تصویر،جیکوب بلیک در برابر خانواده اش هدف قرار گرفت

آقای اورز فرماندار ویسکانسین بعد از توییت آقای ترامپ گفت برنامه استقرار ۵۰۰ عضو گارد ملی در حمایت از ماموران پلیس را تایید کرده است.

جان آنتارامیان شهردار کنوشا گفت که اف بی آی، اداره الکل، تنباکو، تفنگ و مواد منفجره (ای تی اف)، سرویس مارشال های ایالات متحده و همچنین ماموران پلیس در این ایالت برای فرونشاندن ناآرامی ها تلاش می کنند.

در کنوشا چه می گذرد؟

ساعاتی بعد از تیراندازی پلیس به آقای بلیک در روز یکشنبه، صدها نفر در برابر اداره پلیس کنوشا تظاهرات کردند. با ادامه تظاهرات، اتومبیل ها به آتش کشیده شد، و وقوع سرقت گزارش شد تا در نهایت مقررات منع تردد اعلام شد.

معترضان گفتند پلیس و نیروها از گاز اشک آور، گلوله لاستیکی و بمب دودزا استفاده کردند.

روز سه شنبه صدها معترض در خیابان راهپیمایی کردند. یک گروه کوچک به سوی پلیس ترقه و بطری آب پرت کرد که پلیس در واکنش به شلیک گلوله لاستیکی و گاز اشک آور متوسل شد.

یک سخنگوی “اتحادیه پلیس حرفه ای ویسکانسین” به بی بی سی گفت که برخی افراد و گروه ها درحال اجرای خودسرانه عدالت هستند چون پلیس توان حفاظت از همه جا را ندارد.

تصاویری در شبکه های اجتماعی مردی را با تفنگی نشان می دهد که جمعیتی او را دنبال می کنند تا اینکه زمین می خورد و ظاهرا شروع به تیراندازی به سوی مردم می کند.

سایر تصاویر غیرنظامیان مسلحی را نشان می دهد که بسیاری از آنها جامه های نظامی دارند و در برابر کسب و کارهایی تجمع کرده اند که می گویند می خواهند از آنها حفاظت کنند.

در جریان کنفرانس خبری روز چهارشنبه، دانیل میسکینس رئیس پلیس کنوشا، تایید کرد که یک جوان ۱۷ ساله اهل انتیوک در ایلینوی در ارتباط با مرگ دو فرد ۲۶ و ۳۶ ساله در تظاهرات دستگیر شده است. فرد مجروح هم ۲۶ ساله است و انتظار بهبودی او می رود.

اعتراضات ۲۵ اوت در کنوشا
توضیح تصویر،اعتراضات ۲۵ اوت در کنوشا

کلانتر دیوید بت اعلام کرد که مقررات منع رفت و آمد از ساعت ۱۹:۰۰ عصر تا ۰۷:۰۰ صبح به اجرا گذاشته می شود که تا یکشنبه ادامه خواهد داشت.

او گفت اداره پلیس مخالفتی با اعتراضات صلح آمیز ندارد و اشاره کرد که او خود ماه پیش در چنین تظاهراتی شرکت کرده بود اما “ما آنچه را که دوشنبه شب شاهد بودیم تحمل نخواهیم کرد.”

او همچنین گفت که درخواست هایی برای دادن اجازه به غیرنظامیان برای کمک به ماموران مطرح شده است.

او گفت: “آنچه دیشب اتفاق افتاد احتمالا بهترین دلیل بود که چرا با این کار مخالفم.”

او گفت که مطمئن نیست اما به نظر می رسد فرد مسئول تیراندازی و مرگ دو نفر عضو گروهی بود که می خواست با مسلح شدن نقش مجری قانونی را بازی کند.

سایر واکنش ها

جولیا جکسون مادر آقای بلیک سه شنبه گفت که پسرش “برای حفظ جانش می جنگد”، اما “اگر می دانست که چه خشونت و تخریبی در جریان است، خیلی عذاب می کشید.”

اعتراضات همچنین به شهرهای دیگر از جمله پورتلند در ایالت اورگان و مینیاپولیس در مینه سوتا کشیده شده است. کشته شدن جورج فلوید در ماه مه گذشته به دست پلیس در مینیاپولیس بود که به دور تازه و بزرگ اعتراضات سراسری علیه خشونت پلیس دامن زد.

تیم بسکتبال تورنتو رپتورز که سال پیش قهرمان ان بی ای شد درباره بایکوت بالقوه بازی نیمه نهایی در واکنش به تیراندازی اخیر بحث کرده است.

نورمن پاول بازیکن این تیم گفت کار به جایی رسیده که دیگر فقط شعار “جان سیاهان ارزش دارد” کافی نیست.

پاسخ ترک

Please enter your comment!
Please enter your name here