امریکا از افغانستان بیرون نمیشود بلکه سربازانش راتا چهار ماه دیگر به پنج هزار نفر کاهش میدهد

0
757

امریکا تا چهار ماه دیگر شمار سربازانش در افغانستان را به کمتر از ۵۰۰۰ تن کاهش می‌دهد

با توجه به پیشرفت در تلاش های صلح افغانستان، امریکا در نظر دارد شمار سربازانش را در چهار ماه آینده در این کشور به کمتر از ۵۰۰۰ نفر کاهش دهد. رئیس جمهور غنی روز گذشته فرمان رهایی ۴۰۰ زندانی «خطرناک» طالبان را امضا کرد.

عکس از آرشیف

با وجود این، پنتاگون گفته است که کاهش سربازان به «وضعیت در این کشور» بستگی دارد. وزارت دفاع ایالات متحده امریکا افزوده است که کاهش حضور سربازان پس از مشوره و رایزنی  با کانگرس ایالات متحده امریکا و «هماهنگی مستقیم» با شرکای ناتو انجام خواهد شد.

پیش از این طالبان روز دوشنبه بر آمادگی شان برای شرکت در گفتگوهای صلح بعد از رهایی زندانیان تاکید کردند. با آزادی این زندانیان، قرار است در روزهای آینده مذاکرات صلح بین‌الافغانی شروع شود.

مرتبط: شمار سربازان امریکایی در افغانستان به میزان توافق شده با طالبان کاهش یافته است

ایالات متحده امریکا هم اکنون ۸۶۰۰ سرباز در افغانستان دارد. دونالد ترامپ، رئیس جمهور ایالات متحده امریکا، هفته گذشته در مصاحبه با پورتال خبری اکسیوس « Axios» گفته بود که هدف اش این است که تا زمان برگزاری انتخابات ریاست جمهوری امریکا به تاریخ سوم نوامبر شمار سربازان امریکایی در افغانستان به ۴۰۰۰ تا ۵۰۰۰ نفر کاهش یابد.

سخنگوی طالبان روز دوشنبه به خبرگزاری فرانسه گفته است در صورتی که زندانیان باقی مانده از سوی حکومت افغانستان آزاد شوند، طالبان «در طی یک هفته» حاضر به شرکت در گفتگوهای بین الافغانی خواهند بود.

مرتبط:جو بایدن: خروج کامل نیروهای ما از افغانستان سبب بی ثباتی در منطقه خواهد شد

لویه جرگه مشورتی صلح افغانستان روز یک شنبه فیصله کرد که ۴۰۰ زندانی «خطرناک» طالبان رها گردند. ارگ ریاست جمهوری افغانستان شام دوشنبه با نشر خبرنامه ای گفت که رئیس جمهور غنی فرمان رهایی زندانیان باقی مانده طالبان را امضا کرده است.  

طالبان رهایی زندانیان شان را به عنوان پیش شرط گفتگوهای صلح تعیین کرده بودند. در ماه های گذشته حکومت أفغانستان نزدیک به ۵۰۰۰ زندانی طالبان را آزاد کرده است. طالبان نیز بر مبنای توافقنامه ای که با واشنگتن امضا کرده اند، حدود یک هزار زندانی حکومت افغانستان را رها کرده اند.

ایالات متحده امریکا در ماه فبروری با طالبان در قطر توافقنامه ای را امضا کرد که بر مبنای آن سربازان ایالات متحده امریکا به صورت تدریجی از افغانستان خارج می شوند. کاهش خشونت ها در افغانستان پیش شرط خروج سربازان خوانده شده است.

پاسخ ترک

Please enter your comment!
Please enter your name here