صدای اعتراض بلقیس روشن در لویه جرگۀ مشورتی با زور خاموش ساخته شد

0
917

خشونت با نماینده معترض پارلمان در لویه جرگه، عبدالله از او معذرت خواست

۵ ساعت پیش

.

بلقیس روشن، نماینده مجلس، در جریان سخنرانی محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان در آغاز لویه جرگه، اعتراض کرد و گفت؛ “باج‌دهی به طالبان وحشی خیانت ملی” است.

آقای غنی در پاسخ به خانم روشن گفت که او باج‌ده نیست و خانم روشن باید همکاران خود در لویه جرگه را قناعت دهد، تصمیم از اعضای لویه جرگه خواهد بود.

پس از آن در مجلس سر وصدا بر پا شد و به گفته خانم روشن گارد/ نیروهای امنیتی ریاست جمهوری او را از تالار لویه جرگه بیرون کردند.

تصاویری که پس از این گفت‌وگو در رسانه‌های جمعی منتشر شد، نشان می‌دهد که خانم روشن با سرعت در حال بیرون شدن از تالار لویه جرگه است، زنی او را با همان سرعت تعقیب کرده و خانم روشن را به زمین پرت می‌کند و برخی دیگر از اعضای جرگه دخالت کرده و دو خانم را از هم جدا می‌کنند. تا هنوز جزئیات بیشتر در مورد زنی که خانم روشن را به زمین پرت کرد در دست نیست.رد شدن از پست Instagram, 1

پایان پست Instagram, 1

خانم روشن به محب مدثر، خبرنگار بی‌بی‌‌سی نیز گفته که در حالی که خود‌ش قصد ترک‌ جلسه را داشته مورد حمله خانمی که کارمند امنیتی بوده قرار گرفته است.

مسئولان برگزاری لویه جرگه به بی‌بی‌سی گفتند که از خانم ‌روشن معذرت‌خواهی کرده اند و از او خواستند به جرگه برگردد.

عبدالله عبدالله، رئیس شورای عالی صلح که پسانتر ریاست جلسه را نیز برعهده گرفت در گفتگویی با تلویزیون ملی افغانستان گفت که از این رخداد “متاثر” شده و از خانم روشن معذرت می‌خواهد.

امروز لویه جرگه مشورتی به منظور بررسی رهایی زندانیان طالبان در کابل با حضور بیش از ۳۰۰۰ نماینده برگزار شده است.

این بار نخست نیست که معترضی در جریان سخنرانی رئیس جمهوری مورد خشونت قرار می‌گیرد. چند سال پیش، صحبت محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان در مرکز پژوهشی “رسی” در بریتانیا از سوی یک معترض به هم خورد. تصاویری که از این جلسه منتشر شد، نشان داد که محافظین رئیس جمهوری فرد معترض را لت‌وکوب کرده و به جبر از اتاق بیرون کردند.

پاسخ ترک

Please enter your comment!
Please enter your name here