ترامپ و بایدن در مورد افغانستان رویکرد مشابهی دارند

0
803

یک دیپلمات باسابقه پاکستانی درباره رویکرد سیاست خارجی دو نامزد انتخابات ریاست جمهوری آمریکا در مورد افغانستان بر این باور است که دونالد ترامپ رییس جمهوری کنونی و جو بایدن رقیب وی، هر دو قصد خارج کردن تمام نظامیان آمریکایی از افغانستان را دارند و آسیا اولویت آنها نیست.

به گزارش ایرنا، «ملیحه لودی» دیپلمات ارشد پاکستانی که به عنوان اولین دیپلمات زن این کشور در سازمان ملل خدمت کرد، به مقایسه رویکرد و سیاست خارجی جو بایدن نامزد حزب دموکرات و دونالد ترامپ رییس جمهوری آمریکا در مورد مسایل آسیا و خاورمیانه پرداخت و این پرسش را مطرح کرد که آیا انتخابات آتی ایالات متحده می‌تواند به تاثیر مخرب ناشی از رویکرد ترامپ بر امور بین الملل، پایان دهد.

لودی که از دیپلمات‌های برجسته، استراتژیست نظامی و اندیشمند سیاسی در پاکستان است، پیش از ورود به عرصه دیپلماسی، یک روزنامه نگار و تحلیلگر شناخته می‌شود.

وی حدود ۹ ماه پیش از منصب نماینده دائم پاکستان در سازمان ملل بازنشسته شد و پیش‌تر به عنوان هفدهمین سفیر پاکستان در آمریکا خدمت کرد و قبل از آن نیز ۵ سال سفیر پاکستان در انگلستان بود.

این دیپلمات باسابقه پاکستانی در مقاله‌ای با عنوان «بایدن در مقابل سیاست خارجی ترامپ» که در روزنامه انگلیسی زبان «داون» منتشر شد، نوشت: نتیجه انتخابات آتی ریاست جمهوری آمریکا که قرار است ماه نوامبر برگزار شود، تاثیر جهانی چشمگیری خواهد داشت.

وی افزود: باید دید که آیا انتخابات آتی منجر به دگرگونی در سیاست خارجی آمریکا خواهد شد و یا باعث پایان یافتن تاثیر مخربی که ناشی از رویکرد دونالد ترامپ بر امور بین الملل تحمیل شده، می‌شود.

ملیحه لودی اظهار داشت: جو بایدن در رقابت‌های انتخاباتی از ترامپ پیشی گرفته و دلیل آن نیز سوء مدیریت و درماندگی دونالد ترامپ در رسیدگی به ضعف اقتصادی و مقابله با بیماری همه گیر کرونا است و انتظار می‌رود با نزدیک شدن به زمان انتخابات، پیشتازی بایدن از ترامپ بیشتر خواهد شد.

وی معتقد است که برگزاری انتخابات بی‌سابقه همزمان با وضعیت بیماری کرونا به معنای غیرقابل پیش بینی بودن بیشتر آن است به ویژه اینکه بیم آن می‌رود ترامپ در صورت از دست دادن نتیجه انتخابات، دست به چالش آن و یا غیرمشروع تلقی کردن انتخابات بزند.

نماینده سابق پاکستان در سازمان ملل نوشت: رهبری تفرقه انگیز و تهاجمی دونالد ترامپ و سیاست‌های بحث برانگیز درباره نژادپرستی و پلیس اوضاع داخلی آمریکا را با وضعیت بی‌نظمی، تفرقه و اختلال مواجه ساخته است. سیاست خارجی دو مدعی انتخابات آتی آمریکا را نمی‌توان از وضعیت داخلی این کشور جدا کرد زیرا اگر سیاست خارجی بازتاب قدرت و انسجام داخلی یک کشور باشد، ایالات متحده نیز از این قاعده مستثنا نخواهد بود.

وی افزود: رویکرد ترامپ در طول چهار سال گذشته به شهرت و جایگاه جهانی آمریکا آسیب رسانده و به اصطلاح قدرت نرم آن را از بین برده است اما نامزد انتخاباتی آمریکا یعنی جو بایدن درصدد ترمیم تقسیمات داخلی خواهد بود و سعی خواهد کرد تا پیامدهای ناگوار آن را از چهره آمریکا پاک کند. 

جنوب آسیا و تقلای رقبای انتخابات آمریکا برای توسعه روابط

ملیحه لودی درخصوص ماهیت روابط آتی واشنگتن با کشورهای حوزه جنوب آسیا از جمله افغانستان و رقبای سنتی شبه قاره پاکستان و هند، نوشت: جو بایدن که چندین بار به پاکستان سفر کرده است، انتظار می‌رود مسیر تعامل با اسلام آباد را درپیش گیرد. البته این موضوع به چگونگی مدیریت اسلام آباد و نوع عملکرد دولت برای تعامل با طرف آمریکایی نیز بستگی دارد.

وی افزود: هر چند جنوب آسیا اولویت دو مدعی انتخابات آتی آمریکا نخواهد بود اما هر دوی آنان برای تقابل با چین به دنبال تقویت روابط با هند خواهند بود. به نظر می‌رسد بایدن به دنبال مطرح کردن مسائل حقوق بشری با هند و پیگیری وضعیت جامعه مسلمانان و همچنین بحث کشمیر باشد، همانطور که وی چند ماه پیش از دهلی نو خواست تا تمامی اقدامات را برای احیای حقوق همه مردم در کشمیر تامین کند.

این استراتژیست نظامی پاکستان درخصوص افغانستان و رویکرد ترامپ و بایدن نوشت: دونالد ترامپ قصد خارج کردن تمام نظامیان آمریکایی از افغانستان طبق پیمان صلح دوحه با طالبان را دارد و بعید به نظر می‌رسد که جو بایدن برعکس این طرح عمل کند.

برجام، تقابل رویکرد بایدن و ترامپ

ملیحه لودی با تاکید بر اینکه نگاه آتی ترامپ چیزی جز یکجانبه گرایی و نفی تعاملات چندجانبه در سطح بین المللی نخواهد بود، نوشت: اما بایدن می‌خواهد رفتارهای متخاصم، تنش و اقدامات فاجعه برانگیز دولت ترامپ مانند خروج بی‌دلیل از توافق هسته‌ای میان جمهوری اسلامی ایران و قدرت‌های جهانی را جبران کند.

وی افزود: انتظار می‌رود جو بایدن در مورد توافق هسته‌ای ایران (JCPOA – برجام) و در صورت پیروزی در انتخابات آتی آمریکا، به این توافق بین المللی برگردد و درصدد بهبود آن شود.

سفیر پیشین پاکستان در آمریکا و انگلیس افزود: بایدن خروج یکجانبه ترامپ در سال ۲۰۱۸ از برجام را حرکتی فاجعه بار می‌داند که باعث شد تا برای آمریکا بسیار بد تمام شود. به عقیده جو بایدن، در صورت تداوم پایبندی جمهوری اسلامی ایران به برجام، آمریکا به این توافق برمی گردد و با شرکای خود برای تقویت آن تلاش خواهد کرد.

ملیحه لودی گفت: بایدن معتقد است که بازگشت آمریکا به برجام می‌تواند اعتبار ایالات متحده در جهانی را احیا کند و به جهانیان نشان خواهد داد که حرف‌های آمریکا در کنار تعهدات بین المللی هم معنی است. 

انتخاب مجدد ترامپ و ادامه رویارویی با چین

نماینده سابق پاکستان در سازمان ملل گفت که بحرانی‌ترین روابط دوجانبه آمریکا با جهان مربوط به مناسبات آن با چین است. هرگونه انتخاب مجدد دونالد ترامپ به احتمال زیاد به جریان رویارویی کاخ سفید با چین ادامه خواهد داد که تبعات آن شامل آشفتگی در روابط آتی و اقدامات تحریک آمیز می‌باشد.

وی افزود: هر چند ترامپ و بایدن در اردوگاه‌های انتخاباتی یکدیگر را به نرمش در قبال پکن متهم می‌کنند، اما ممکن است جو بایدن در مقایسه با رویکرد تهاجمی ترامپ، کمی نرمش مواضع داشته و به دنبال زمینه‌های همکاری با چین مانند تغییرات اقلیمی، کره شمالی و مشارکت در اقیانوس آرام باشد. 

تقریبا سه ماه به انتخابات ریاست جمهوری آمریکا زمان باقی است. تازه‌ترین نظرسنجی‌ها حاکی است که دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری این کشور از جو بایدن رقیب دموکرات خود در انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۰ در ایالت‌های مهم آمریکا عقب است. 

پاسخ ترک

Please enter your comment!
Please enter your name here