نظامیان پیشین: با رهایی ۵۰۰۰ زندانی طالب نگران عدم مصونیت خود در برابر این گروه هستیم

0
1022

نظامیان پیشین: با رهایی ۵۰۰۰ زندانی طالب نگران عدم مصونیت خود در برابر این گروه هستیم

یکی از شرایط آغاز گفتگو های طالبان با حکومت افغانستان رهایی ۵۰۰۰ زندانی این گروه عنوان شده است. اما روی دیگر این سکه، نگرانی های مردم از تهدیدات این گروه به ویژه نگرانی های نظامیان پیشین این کشور می باشد.

Afghanistan Taliban-Freilassung (picture-alliance/Zuma/PPI)

شماری از نظامیان پیشین دولت افغانستان با ابراز نگرانی از رهایی ۵۰۰۰ زندانی گروه طالبان می‌گویند:« با رهایی افرادی که سابقه جنگ علیه نیروهای امنیتی افغانستان را داشته اند، چه ضمانت وجود دارد که آنان در پی انتقام از فرماندهان نظامی، قاضی‌ها و سارنوالان نباشند.»

هرچند گروه طالبان گفته اند که رهبری این گروه عفو عمومی برای همه کسانی که علیه این گروه جنگیده اند را صادر کرده است؛ اما نظامیان پیشین به این باور اند که طالبان به تعهد خود پایبند نیستند و باید در گفتگوی صلح بین الافغانی حقوق نظامیان که سابقه جنگ با گروه طالبان داشته اند در نظر گرفته شود.

حمد الله نازک رئیس پیشین امنیت ملی ولایت‌های زابل و هلمند به دویچه وله گفت: «ما جنرالان نظامی، سارنوالان و قاضی‌هایی که سابقه جنگ با گروه طالبان داریم، مخالف صلح با این گروه نیستیم اما ایالات متحده امریکا و دولت افغانستان باید ضمانت دهند که این گروه در پی انتقام از ما نمی‌باشند.»

نازک تاکید کرد: رهایی ۵۰۰۰ زندانی گروه طالبان بدون در نظر گرفتن جرم انها یک خطر جدی برای جامعه افغانستان می‌باشد که افغان‌ها در آینده شاهد ترورهای هدفمند از سوی این زندانیان رها شده خواند بود.

این نظامی پیشین دولت افغانستان علاوه کردند: «نظامیان پیشین، سارنوالان و قاضی‌ها یک طرح یازده ماده‌ای را تدوین کرده و به ریاست جمهوری افغانستان، کمیسیون حقوق بشر، شورای ملی و ایالات متحده امریکا ارسال کرده اند. در این طرح از همه طرف‌ها خواسته شده است که حقوق نظامیان که سابقه جنگ با گروه طالبان را دارند در نظر گرفته شود تا آینده فرزندان این نظامیان با خطر مواجه نباشد.»

به اساس توافقنامه صلح میان ایالات متحده امریکا و گروه طالبان که در دوحه پایتخت قطر امضاء شد، دولت افغانستان باید ۵۰۰۰ زندانی گروه طالبان را از زندان‌های این کشور رها کند و گروه طالبان نیز باید یک هزار اسیر دولت افغانستان را از بند این گروه رها کند. اکنون روند رهایی زندانیان دو طرف در حال نهایی شدن است.

زلمی خلیلزاده نماینده ویژه امریکا در امور صلح افغانستان که مجری اصلی گفتگوهای صلح با گروه طالبان است، بارها از گروه طالبان خواسته که به خشونت‌های خود در افغانستان کاهش دهند.

نظامیان پیشین افغانستان رهایی ۵۰۰۰ زندانی گروه طالبان را دلیل افزایش جنگ در روزهای اخیر دراین کشور می‌دانند و می‌گویند:

«۵۰۰۰ زندانی طالب که از زندان‌های حکومت افغانستان رها شده اند، سال‌ها از میل تفنگ نان خورده اند و این افراد در هیچ صورتی نمی‌توانند دست از جنگ بردارند.»

در همین زمینه جنرال سید محمد ثمر مشاور پیشین ریاست امنیت ملی افغانستان به دویچه وله گفت: نظامیان که سابقه جنگ با گروه‌های تروریستی از جمله جنگ با گروه طالبان دارند، نگران گفتگوی صلح و رهایی ۵۰۰۰ زندانی گروه طالبان از بند حکومت افغانستان اند.

ثمر تاکید کرد: در گفتگوی صلح بین الافغانی باید از نظامیان بازنشسته افرادی حضور داشته باشند که بتواند از حقوق این افراد در مقابل طالبان دفاع کنند.

به باور این افسرعالیرتبه نظامی  رهایی ۵۰۰۰ زندانی گروه طالبان تاثیر شدید بر افزایش جنگ در روزهای اخیر در سراسر افغانستان دارد و حکومت افغانستان نباید بدون بررسی این افراد را رها می‌کرد.

اما ذبیح الله مجاهد سخنگوی گروه طالبان به دویچه وله گفت: گروه طالبان در تلاش انتقام گیری از هیچ فرد و گروهی نیست و رهبری طالبان عفو عمومی برای همه را صادر کرده است.

کمیسیون حقوق بشر افغانستان نیز از رهایی ۵۰۰۰ زندانی گروه طالبان و عدم در نظر گرفتن حقوق قربانیان جنگ از سوی دولت افغانستان و دیگر گفتگو کنندگان صلح با گروه طالبان نگرانی می‌کند.

ذبیح الله فرهنگ رئیس مطبوعات کمیسیون حقوق بشر افغانستان به دویچه وله گفت: کمیسیون حقوق بشر نگران رهایی ۵۰۰۰ زندانی گروه طالبان از زندان‌ها این کشور است و کمیسیون با فرستادن نامه ای عنوانی ایالات متحده امریکا، گروه طالبان و دولت افغانستان این معضل را مطرح کرده است.

فرهنگ تاکید کرد: کمیسیون حقوق بشر افغانستان، دولت این کشور را مورد پرسش قرار داده و گفته است  که چه ضمانتی وجود دارد در این زمینه که  ۵۰۰۰  زندانی گروه طالبان بعد از رهایی به میدان جنگ باز نمی‌گردند؟ اما به گفته فرهنگ  دولت افغانستان در این زمینه تا اکنون پاسخ نداده است.

در روزهای اخیر ترور و قتل امامان مساجد و کارمندان نظام عدلی و قضایی افغانستان افزایش یافته است. در همین ارتباط  آگاهان امور گروه طالبان و مخصوصاً زندانیان رها شده این گروه را در این قتل‌ها دخیل می‌دانند؛ اما گروه طالبان گفته اند که در هیچ یک از قتل‌های اخیر دست نداشته اند.

پاسخ ترک

Please enter your comment!
Please enter your name here